Facebook hozzászólás
183

Környezetpusztító a karácsony!

A karácsony sok szempontból akár a környezetpusztító életmód szimbóluma is lehetne. De nem feltétlenül kell így lennie. Akinek fontos a fenntartható életvitel, ilyenkor is számos apróságot megtehet az ünnep fényének csökkentése nélkül.

A legkörnyezettudatosabb karácsonyfa – már ha van ilyen – a gyökeres változat, ami visszaváltható, vagy kiültethető a kertbe. Érdemes viszont figyelni arra, hogy a fa gyökere épp akkora, mint a koronája – legalábbis elvileg. Vagyis a másfél méteres növény húszcentis cserépben nem valószínű, hogy megéri a jövő évet. Dekorációból csak akkor környezetbarát minden évben újat beszerezni, ha az előző évi is ehető és csomagolás nélküli volt, mondjuk mézeskalács vagy habcsók. Egyébként meg divat a vintage, vagyis elő a nagyszülőktől maradt gömbökkel!

Az ajándék kiválasztásakor a fenntarthatóság jegyében az a legfontosabb, hogy olyasmi legyen, ami feltehetőleg nem a padláson porosodva végzi. Örvendetes, hogy felmérések szerint 2011-re jóval 50 százalék fölé nőtt azoknak az aránya, akik környezeti szempontokat is figyelembe vesznek vásárláskor, bár jó, ha tudjuk, hogy az emberek manapság előszeretettel mutatják környezettudatosabbnak magukat a valóságosnál. Környezetvédők szerint a legkevésbé környezetterhelő ajándékok a szolgáltatások.

Lehet masszázsbérlet, színházjegy vagy éppen egy vacsorameghívás, biztosan nem kell attól tartani, hogy használatlan hulladékot termelünk vele. Nem kevésbé fontos választási szempont a közösség érdeke. November közepén egy budapesti vállalkozó a Facebookon tette közzé felhívását, hogy mindenki vásároljon ajándékot ismerős vállalkozótól. Akár a katalógusból értékesítő szomszéd, akár a kézművességből megélni próbáló távoli ismerős vagy a fodrász rokon az, akitől az ajándék származik, a vevő nemcsak a megajándékozott, hanem az eladó karácsonyát is boldogabbá teszi majd.
Ha megvan az ajándék, jön a következő probléma.

A Hulladék Munkaszövetség adatai szerint Európában évente 100 ezer tonna, 1,2 milliárd négyzetméternyi karácsonyi csomagolópapírt használnak el, ez mintegy 600 ezer fa kivágását jelenti. Ezért indította el tavaly a Greenpeace a „Ne csomagolj!” mozgalmat. Véleményük szerint a csomagolás teljesen felesleges, főként, hogy a termékek nagy része eleve többszörös gyári burkolatban kapható. Persze, ha egész évben körültekintően jártunk el, akkor lehet, hogy épp az évnek ez a szakasza az, amikor megengedhető egy kis „kicsapongás”. Mert azt azért nem lehet elvitatni, hogy az ajándékok fényét jelentősen emeli a megfelelő körítés.

Ha nem szeretnénk lemondani a csomagolás okozta „késleltetett örömről”, akkor is lehet tudatosan dekorálni.Az abszolút öko megoldás a használt újságpapír – amiből kis kreativitással kifejezetten mókás dekor lehet –, vagy éppen olyan textiltasakok, amelyeket direkt ajánlott többször is felhasználni. A csomagolás maga is lehet ajándék, egy szép doboz, egy selyemkendő takar is, meg hasznos is. Praktikus megoldás nem karácsonyi mintájú, hanem sima, bármilyen évszakhoz igazítható árnyalatú csomagolópapírt választani. Így nem kell attól tartani, hogy az esetleges maradék a szemetesben végzi, mert ami a téli ünnepen egy fenyőággal és piros szalaggal karácsonyi, nyáron, más kiegészítéssel éppúgy megállja a helyét.

A karácsonyi nagybevásárlás is közelebb áll a fenntarthatóság elveihez, ha a helyi termelőket támogatva piacon szerezzük be a finomságokat. Ez élménynek sem utolsó, főleg azok számára, akik év közben inkább csak az éjjel-nappali boltok kínálatával találkoznak…
És ami talán a legfontosabb: hagyjunk időt olvasásra, játékra, beszélgetésre a számunkra kedves emberekkel! Utóbbi nemhogy áramot nem fogyaszt, de feltöltő hatása van… a lélekre.

Forrás: Piac&Profit Magazin 2011. decemberi száma  



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!