A legfontosabb előkészületek téli utazás előtt
Jön a téli utazási szezon, ideje ellenőrizni a téli gumit, a hóláncot és zöldkártyát. A K&H Biztosító összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat.
Tavaly 43 százalékkal több síelő kelt útra Magyarországról a környező havas országokba és ez a tendencia várhatóan idén is csak nőni fog. Az utat sokan autóval teszik meg, amely a téli időjárásban számos veszélyt rejt magában, ezért még fontosabbak az előkészületek, mint egy nyári utazásnál.
Fontos iratok
Mindenképp vigyük magunkkal érvényes biztosításunkat igazoló zöldkártyánkat. Ezzel igazolhatjuk az európai országokban, hogy rendelkezünk olyan felelősségbiztosítással, amely a külföldön okozott károkat is megtéríti a károsult részére. Több országban a magyar forgalmi rendszám és az ovális mezőben elhelyezett, „H” országjel is igazolja ugyanezt, de ettől függetlenül mindig ajánlott magunknál tartani a zöldkártyát. Annál is inkább, mert vannak olyan országok, amelyekbe nem léphetünk be zöldkártya nélkül, ezen országok listája a MABISZ honlapján megtalálható. A zöldkártya kiállítását a kötelező felelősségbiztosítását kezelő biztosítónál lehet igényelni.
„Ha az ügyfelünk nem kapta meg a zöldkártyát, annak a következő okai lehetnek: nem fizette be a díjat, a befizetés nem volt beazonosítható, rossz a levelezési cím vagy nem pontosan az általunk számlázott összeg került befizetésre. Sajnos minden téli szezonban sok olyan problémás esetünk van, akik külföldi baleset résztvevőjeként vagy nem rendelkeztek zöldkártyával vagy nem voltak tisztában az ügyintézés módjával. Az ilyen kellemetlen helyzetek elkerülése érdekében kérünk mindenkit, hogy utazás előtt győződjön meg arról, hogy rendelkezik-e érvényes zöldkártyával, érdeklődjön biztosítójánál a tennivalókkal kapcsolatosan.” – mondta Kaszab Attila, a K&H Biztosító vezérigazgató-helyettese.
Minden külföldi útra kössünk az utazásunk céljának megfelelő utasbiztosítást. A legtöbb esetben egy buszjegy árával „vetekszik” a biztosítás napi díja, tehát napi pár száz forintért már köthetünk biztosítást, amely százezres vagy akár milliós költségű kártérítést is fedezhet. Egy szimpla kartörés kórházi ellátásának ára Auzstriában akár 1.000 euróba azaz közel 300.000 forintba is kerülhet. Annak is érdemes megkötnie az utasbiztosítást, aki csak pár napra megy határon túlra kirándulni vagy várost nézni – esetleg Bécsben adventezne, hiszen a csúszós téli időszakban bármikor előfordulhat egy kisebb baleset, mint példáúl egy bokaficam. Nem beszélve arról, ha esetleg kénytelenek vagyunk pár nappal tovább maradni az adott országban egy nem várt baleset miatt. Ausztriában egy három fős család számára egy több napos „kényszerpihenő” akár több száz ezer forintba is kerülhet.
Az autós út előkészítése
Szintén létfontosságú a téli gumi használata, mely a legtöbb térségbeli államban kötelező november 1. és április 15. között. Ezt több határátkelőhelyen ellenőrzik is, ha enélkül próbáljuk meg az átkelést, gyors véget érhet a tervezett pihenés. A hóláncot is érdemes eltennünk, mert előfordulhat, hogy olyan táblával találkozunk külföldön, amely kötelezővé teszi a hólánc felszerelését. Ausztriában például akár 5.000 euróra is megbüntethet a rendőr, ha téli gumi és hólánc nélkül autózunk.
Baleset esetén mire figyeljünk
Ha külföldi úton balesetet szenved egy magyar autótulajdonos, hasonlóan kell eljárnia, mint egy belföldi balesetnél: a kék-sárga baleseti bejelentőt – hivatalos nevén „Európai baleseti bejelentő” – kell kitölteni, melyen a baleset körülményeit és a résztvevők adatait rögzítjük. A nyomtatvány összeállítása ugyanaz minden nyelven, a magyar verzió ismeretében könnyedén kitölthető. Ne sajnáljuk az időt a kitöltött dokumentum tüzetes ellenőrzésére, mert ha ártatlanul felelősséget vállalunk a balesetben, azt később már nagyon nehéz orvosolni. Arra is figyeljünk, hogy minden dokumentum egy példánya nálunk maradjon. A baleseti bejelentőlap mellett szükség lehet a jegyzőkönyvre, az esetleges orvosi leletre és számlára.
Hozzászólás zárolva.