Facebook hozzászólás
242

Ha le kell nyelni a pirulát

Bár valóban az a legjobb, ha a természet és saját szervezetünk győzi le a kórokozókat, ez nem mindig sikerül. Ha lelki gondjaink vannak, vagy fáradtak vagyunk, akkor a minket érő támadásokat sokkal nehezebben verjük vissza. És ha már lebetegedtünk, akkor a cél csak egy lehet, gyorsan túl lenni rajta. Ebben segítenek a ma már természetesnek számító antibiotikumok.

Mitől anti?

Az antibiotikumok olyan gyógyszerek, amelyek a szervezetben megtelepedett baktériumokat elpusztítják vagy legalábbis szaporodásukat meggátolják, tehát alkalmasak a bakteriális fertőzések kezelésére, megelőzésére. A leggyakrabban középfül-, kötőhártya- és agyhártyagyulladás valamint tüdőgyulladás kezelésére használják ezeket a szereket.

 

Egy kis történelem

1929-ben Alexander Fleming fedezte fel a penicilint, ez volt az első olyan, penészgomba által termelt anyag, amivel bakteriális fertőzéseket kezeltek. Régen csak a gombák vagy más élőlények által előállított szereket nevezték antibiotikumnak, a mesterségesen előállított anyagokat kemoterapeutikom néven emlegették. Nemcsak az elnevezés, az anyagok is változnak, hiszen a baktériumok egy idő után rezisztenssé válnak.

 

Rezisztencia

Az a gyógyszer, amellyel szemben a kórokozó ellenállóvá vált, már haszontalan. A gyógyszerkutatók és a természet versenyt fut ezen a terepen és most úgy látszik, hogy az alkalmazkodó baktériumok vannak nyerésben. Túl sokszor és túl sok antibiotikumot szedünk, gyakran orvosi ellenőrzés nélkül és ezzel bizony a kórokozók malmára hajtjuk a vizet. A helyzet annyira rossz, hogy a WHO (Egészségügyi Világszervezet) 2000 óta kongatja a vészharangot, ha nem sikerül megoldást találni a rezisztens baktériumtörzsek gondjára, akkor egészségügyi katasztrófák elé nézhetünk.

 

Érzékenység

Nemcsak globális, egyéni gondok is adódhatnak az antibiotikumok alkalmazásából. Ezek a készítmények is okozhatnak ugyanis súlyos allergiás tüneteket. Aki túlérzékeny ezekkel a készítményekkel szemben, jegyezze fel milyen szerek, milyen kellemetlen hatásokat váltottak ki, így megkönnyítheti kezelőorvosa dolgát. A túlérzékenység bármikor, akár felnőttkorban is kialakulhat.

 

AZ ANTIBIOTIKUMOK 3 ARANYSZABÁLYA

 1. Csak orvosi receptre!

Aki orvosi utasítás nélkül szed antibiotikumot az kockáztat, komoly veszélyeket rejt az öngyógyítás. A vírusos megbetegedések esetében nem használ az antibiotikum, aki most éppen influenzás, az hiába is nyeli az ilyen pirulákat. Ha mégis ilyet szed, akkor a szövődmények kialakulását segíti elő. A fölöslegesen bevett antibiotikum ugyanis, bár nem gyógyít, de a szervezetben lévő baktériumokat ellenállóvá teheti.

 2. Mindig az előírt mennyiségben!

Hasonló gondokat okozhat, ha nem a megfelelő mennyiségben vagy nem az előírt ideig szedjük ezeket a készítményeket. Sokan hajlamosak arra, hogy a láz és a levertség elmúlása után, abbahagyják a gyógyszer szedését. Ezzel elősegíthetjük a betegség kiújulását, ugyanis a tünetek múlása nem jelenti azt, hogy meg is gyógyultunk. A kúrát tehát, minden esetben végig kell csinálni.

 3. Szedjünk probiotikumot is!

Az antibiotikumok nem válogatnak a hasznos és a káros baktériumok között. A bélben lévő, emésztést segítő baktériumokat is elpusztítják. Ezért fordulhat elő hasmenés, rosszabb esetben bélgyulladás egy antibiotikumos kúra során vagy közvetlenül utána. Ma már ennek elkerülésére is megvannak a megfelelő módszerek, például a probiotikumok alkalmazása. Ezek a készítmények valójában jótékony hatású baktériumok, amelyek segítik az emésztést, erősítik az immunrendszert és a vitaminhiány megszüntetésében is szerepük van.

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!