Facebook hozzászólás
260

Hortobágyi hétvége

Szamaragolással, csikós bemutatóval és a díjnyertes tenyészállatok felvonulásával várják az érdeklődőket a hétvégi behajtási ünnepen a Hortobágyon. Hagyományőrző rendezvény, ahol a pásztorok, csikósok életébe is bepillanthatnak a látogatók, miután megsimogatták a magyar alföld tipikus állatait.

A hideg közeledtével, az állatok is a melegbe vágynak. A pásztorok visszaterelik őket a karámokba, s a tél beálltával ők maguk is a szögre akasztják batyujukat. A jó időt és a bőséget követő fagyos évszak beköszönte előtt, a hagyományokhoz híven idén is látványos keretek között rendezik meg október 26-án a behajtási ünnepet a hortobágyi pusztában.

A hideg idő beálltával, ahogy a napok egyre rövidülnek, Hortobágyon a régi népszokás hagyományaitkövetve a pásztorok és jószágaik egyaránt a télre készülődnek, az állatokat behajtják a pusztai legelőkről a téli szálláshelyükre, hiszen az állat a „havat hazahozta a hátán”, vagyis már nem talált élelmet.

A behajtásnak, vagy más néven szorulásnak megvoltak a jeles napokhoz kapcsolódó határnapjai: a marhákat Katalin, vagy Mihály napján, a juhokat Dömötör napján hajtották haza. A beszoruláshoz kapcsolódott a pásztorok elszámoltatása és bérfizetés is. „Dömötör juhászt táncoltat” – tartja a közmondás, mely egyrészt a hideg idő beálltára utal, hiszen nem sokáig lehet már a szabadban maradni, másrészt a juhászok bottal táncoltatták meg azon társukat, akinél az elszámolásnál hiány mutatkozott.

Dömötör napjának – aki egyébként a pásztorok védőszentje is volt – megünneplése a „dömötörözés” a pásztorok körében mindig is nagy eseménynek számított, amelyre már jó előre készültek, a csárdában, vagy az ún. pásztorházban s akár több napon át mulattak, pásztorbált tartottak.

A behajtás népszokása elevenedik meg Hortobágyon október 26-án a Kilenclyukú híd lábánál, amikor is pontban 11 órakor megkezdődött az állatok – rackajuhok, szürke marhák, nóniusz lovak, bivalyok- átvonulása a hídon, majd a hagyományokhoz híven a pásztorok elszámolnak az év során rájuk bízott jószággal.

A rendezvényen a látogatók megismerkedhetnek a behajtás néprajzi hátterével Ugyanakkor a látványos felvonulás után lehetőség van a pásztorokkal és jószágaikkal való találkozóra. A behajtást csikósok bemutatója, valamint a díjnyertes tenyészállatok bemutatása kíséri.

A rendezvény ingyenesen látogatható, melynek ideje alatt a Pásztormúzeum oldalában a Pusztai Állatpark szamarai simogathatók és szamaragolhatók.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!