Facebook hozzászólás
287

Tippek cukorbetegeknek a téli üdüléshez

Sokan indulnak mostanában és a következő hónapokban is a közelebbi-távolabbi síterepekre, hogy kedvenc téli sportjuknak hódoljanak. A hétköznapokétól eltérő fizikai aktivitás, mint a síelés vagy a sífutás azonban a megszokottnál is nagyobb figyelmet igényel a cukorbetegségben érintettektől, ezért érdemes előre felkészülni az utazásra.

„Elsőre bonyolultnak tűnhetnek az utazással összefüggő pluszfeladatok, de ezek miatt senkinek nem kell lemondania a téli sportok nyújtotta élményekről. Ha a cukorbeteg rendelkezik a megfelelő eszközökkel, naponta többször ellenőrzi a vércukorszintjét, illetve hallgat az orvosi tanácsokra, gondtalanul pihenhet és sportolhat” – mondja dr. Hosszúfalusi Nóra diabetológus.

Összegyűjtöttünk segítségnek néhány hasznos tippet, hogy a cukorbetegek is gondtalanul élvezhessék a téli pihenést.

Az ausztriai hüttékben kapható közkedvelt gőzgombóc gyorsan és jelentősen emeli a vércukrot – Kép: PP archív/Fényes Gábor

Az utazás megszervezése, különösen akkor, ha a messzi célpontra csak repülővel lehet eljutni, körültekintést igényel. Az inzulint – mivel a fagypont alatti hőmérséklet és a nagy meleg egyaránt károsíthatja –  tanácsos a kézipoggyászban tartani és a fedélzetre vinni, ehhez azonban szükség van a diabetológus írásos igazolására.

Az utazás előtti baleset- és betegbiztosítás megkötésekor jelezze, hogy cukorbeteg, és ellenőrizze, mire terjed ki a biztosítási fedezet!

Az esetleges vészhelyzetekre felkészülve érdemes a betegséget azonosító többnyelvű „Cukorbeteg vagyok” kártyát, esetleg karkötőt is beszerezni, illetve megtanulni az adott ország nyelvén egy-két alapvető segítségkérő mondatot.

Tanácsos már az utazás kezdete előtt informálódni, hogy az úti célul választott országban milyen ételekkel találkozhat, így tájékozódhat azok hozzávetőleges szénhidráttartalmáról. Ha nem tudja egy ismeretlen édesség szénhidráttartalmát megbecsülni, és szeretné megkóstolni, akkor a felszolgált mennyiség harmadát tanácsos elfogyasztani. Az ausztriai hüttékben kapható közkedvelt gőzgombóc gyorsan és jelentősen emeli a vércukrot, legalább a vanília öntetet ne kérjünk hozzá!

Az inzulint hidegben veszít a hatásosságából – Kép: pixabay

Legyen önnél:
● vércukormérő,
● megfelelő mennyiségű tesztcsík, ami az átlagosnál több vércukorméréshez is elég,
● elegendő mennyiségű inzulin, illetve vércukorszint-csökkentő tabletta, inzulinadagoló toll vagy fecskendő, szőlőcukor, illetve glükagon injekció.
Növeli a biztonságérzetet, ha tartalék-vércukormérőt, -ujjbegyszúrót és inzulinadagoló tollat visz magával arra az esetre, ha valamelyiket elveszítené. Az inzulinpumpával kezelteknél is mindig legyen inzulinadagoló toll!

Az utazáshoz mindig vigye magával az úgynevezett „hipós” csomagot (szőlőcukor, cukortartalmú üdítő, keksz)!

Esténként ellenőrizze, nincsenek-e sérülések a lábán, vagy nem nyomta-e meg nagyon a cipő, nem dagadtak-e meg lábai. A cukorbetegség következtében idegkárosodás alakulhat ki, emiatt az egyén esetleg nem érzi a kisebb sérülések okozta fájdalmat. Ha sérülést észlel, változtasson cipőt, és kímélje, pihentesse a lábát!

Figyeljünk arra, hol tartjuk a szükséges felszerelést!
Az inzulint óvni kell az extrém hatásoktól, túl magas vagy túl alacsony hőmérséklet hatására veszít a hatásosságából. Síelés közben az inzulinadagoló tollat tanácsos egy, a test közelében lévő zsebben elhelyezni. Ne hagyjuk kint, hátizsákban, fára akasztva, mert az inzulin megfagyhat!
A vércukormérő készüléket és tartozékait mindig tartsa magánál, mindennap legyen önnél tartalékelem és elegendő tesztcsík! Ezeket is egy test közeli zsebben, övtáskában vagy a hátizsák belső feléhez közel javasolt tartani, így a vércukormérés az esetek döntő többségében még hidegben is sikeres lesz. Praktikus a vércukormérő készüléket egy vastag zokniban tartani. A modern készülékekkel egyébként már széles hőmérséklet-tartományban (8–44°C) lehetséges a pontos mérés. Ha a hideg miatt mégsem mér a készülék, menjünk be egy zárt helyre, és ott ismételjük meg a mérést. Ha alacsony vércukrot érzünk, de nem sikerült mérni, akkor előbb igyunk/együnk, és csak utána keressünk mérésre alkalmas helyet. Síelés közben vércukormérésre jól kihasználhatjuk a zárt, ülős felvonókat is.
A tesztcsíkokat 2–32°C között kell tárolni. A hirtelen hőmérsékletváltozás páralecsapódáshoz vezet, ezért ne tárolja hűtőszekrényben, és használat után azonnal zárja vissza a tubust! A modern tesztcsíkok így felbontás után is lejárati idejük végéig felhasználhatók.

Az aktív téli sportos üdülés során valószínűleg kevesebb nappali és éjszakai inzulinra lesz szüksége. Az inzulinigény csökkenése az első napon még nem szokott jelentkezni, mivel az előző vagy az aznapi többórás utazás miatti nyugalom, ülés inkább emeli a szükséges inzulinmennyiséget. Az otthonihoz képest kevesebb inzulin adására általában a 2. naptól lehet számítani. Természetesen a vércukorértékeket és a szükséges inzulinmennyiségét jelentősen befolyásolja, hogy az étkezés az üdülés során mennyire tér el az otthon megszokottól. Könnyen belátható, hogy miért kell többször vércukrot mérni a téli szabadság alatt, ugyanakkor a gyakori önellenőrzés növeli a biztonságérzetet.

Talán sokan nem gondolnák, de távoli utazás alkalmával az inzulinadag mennyisége szempontjából az sem mindegy, merre vesszük az irányt. Inzulinnal kezelt cukorbetegeknek ajánlatos konzultálni a diabetológussal, ha az utazás során időeltolódással számolni kell. Ne feledjük: a kelet felé történő utazás rövidebb napot jelent, tehát kevesebb inzulinra lehet szükségünk, a nyugat felé történő utazás pedig hosszabb napot, így több inzulint jelenthet.

Forrás: www.facebook.com/TartsdaSzintet



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!