Facebook hozzászólás
373

Egészség, tradíció, szertartás, művészet, barátság – találd ki, mi az?

Válaszd a holdfényt, a lankás hegyoldalt, a lágy szellőt, a kellemes zenét, a szilvafa virágának illatát, a tökéletes vizet, az avatott szemmel válogatott leveleket, és máris majdnem minden kész egy tökéletes teaszertartáshoz! A teázás ugyanis nem csak egy pár perc felfrissülést jelent, vagy, hogy valamit iszom, ha beteg vagyok! Ez egy 2000 éves hagyományokon nyugvó kínai művészet, amiből fantasztikus ízelítőt kaptak azok, akik a hétvégén ellátogattak a Chaina Smart Expo Kínai Teakultúra Fesztiváljára.       

Piros, szépen díszített fejékkel, három népviseletes lány a kínai Kuanghszi tartományból, Kép: László Márta
Népviseletes lányok a kínai Kuanghszi tartományból, Kép: László Márta

Kuanghszi egy kínai tartomány. Két és félszer nagyobb, mint Magyarország. Területének 85%-a hegyes vidék. Ott termelik a kínai jázmintea 80, a világ ugyancsak jázmintea szükségletének 60 %-át. E tartomány, és vele együtt a keleti teakultúra mutatkozott be a Kína (Guangxi) Közép- és Kelet-Európa Tea Kiállításon. Nemcsak a fantasztikus teákat, magát, az eredeti szertartást is láthattuk, de ízelítőt kaptunk Kína sokszínű tánc-, zene-, és képzőművészetéből is a Chaina Smart Expoban.

Ha teázni akarunk, mi csak pár percet szánunk rá, és rohanunk tovább! Vagy, ha betegek vagyunk, felütjük a google-t vagy a lexikont, és megnézzük, mit kell inni a májra, az ízületre, a megfázásra vagy… az égzengésre! Pedig a teázás egészen másról szól! És ennek lehettünk mind tanúi a bemutatón.

Dr. Yu Funain kínai orvos a pulpituson tart előadást a teaszertartásról, Kép: László Márta
Dr. Yu Funain, Kép: László Márta

Kuanghsziben 2000 évvel ezelőtt már foglalkoztak e cserje termesztésével. Ennek megfelelően a hozzá fűződő szokások is ilyen régről származnak. Már akkor kialakult a szertartás köré épült – kulturális és vallási háttérrel rendelkező – tradíció. Dr. Yu Funian részletekbe menő előadásából megtudhattuk, hogy a teázás egy nagyon fontos, testet, lelket építő szertartás, melynek meg kell adni a módját. Gondosan ki kell választani a helyszínt, az időpontot, a megfelelő vizet és füvet, a csésze formáját, az elkészítés minden hozzávalóját, mozzanatát. Fontosak az illatok, a zenei kíséret is. (Egykor volt pl. egy olyan barlang, aminek vizet kizárólag teakészítéshez használták!) Az esemény egész tervezése igazi színházi, rendezői feladat – a szó legnemesebb értelmében! A szertartás már önmagában művészet, élvezet.

Tudtad?
Először gyömbérrel és sóval ízesítették a teákat. Ez sem véletlen, a gyömbér a gyomorbántalmak egyik leghatásosabb ellenszere, a só a szervezet káros anyagainak gyorsabb eltávolításában játszik fontos szerepet. Egészségi okokból sokszor itták a teát evés után is, hogy megtisztuljon a száj.

A szertartásokban fellelhetők a budhizmus és a taoizmus motívumai, hiszen benne van a kínaiak egész gondolkodásmódja, természet iránti tisztelete, egyensúlyra törekvésre, megtisztulási, megújulási vágya, mert a „befelé hallgatás”, a testi és szellemi nyugalom megteremtése a hosszú élet titka.

Kínában és térségében ez élő tradíció. A szertartásnak ma már számtalan magán, kereskedelmi, és akár internetes válfaja is van, de alapjaiban most is az egészséget és a barátságot jelenti. És igaz, ami igaz, a nyugalom megteremtése nálunk is orvosi előírás minden baj megelőzésére!

A fesztiválon nemcsak a teaszertartást ismerhették meg a látogatók, hanem igen különleges, népviseleteket, hagyományos táncokat, népzenei különlegességet, mit több, hangszereket láthattunk, hallhattunk! Igazi csemegének számított a keleti kultúra kedvelőinek, köztük nekem is!

Díszes fehér, hosszú ruhában fiatal lányok lejtik a Páva tündér táncot, Kép: László Márta
Páva tündér tánc, Kép: László Márta

A biorezonanciával foglalkozó Rádóczi Edina természetgyógyász például azért látogatott ki, mert munkájához sokféle gyógynövényt használ.

– Csalánteát, diófalevelet, nyugtató citromfüveket használok például a terápiámhoz, de most arra vagyok kíváncsi, milyen újdonságokat találok itt! Nagyon érdekes dolgokat láttam! – mondta a szakember.

Tapasztalatom: olyan standhoz a legjobb menni, ahol nagyon sokan állnak. A teapavilon.hu ügyvezetője, Wágner Mária nemcsak kedvesen kínálta a különlegességeket, hanem mindenről komoly ismerete, érdekes története is volt, mi több, eligazította vendégeit a teavilágban! Ott tudtam meg, hogy minél kevesebb fermentáción esik át a tealevél, annál több vitamin, ásványi anyag marad benne, de ami elveszik vámon, visszajön a réven! Azaz a több feldolgozási eljárással más előnyei jönnek elő a növénynek. Íme, egy gyors leírás a szakértőtől!

Hagyományos kínai teáskészlet: alátéttel, csészékkel, teafűvel, szűrővel, Kép: László Márta
Az egyszerű kellékek: Kép: László Márta

– A fehér tea szépít, fiatalít, a legkevésbé fermentált, tehát pl. a legtöbb antioxidánst tartalmazza. A zöld teának is hasonlóak a tulajdonságai, de még fogyaszt is anyagcserejavító hatása miatt! A vörös tea immunerősítő, és az influenza előtti időszakban nagyon jól jöhet! Az öreg, vagy más néven puer tea pedig a legjobb gondolatserkentő! –

A nagyon jó minőségű tealevelet két héten át többször is fel lehet önteni jó meleg vízzel, a lényeg, hogy ne álljon benne folyton. Csak mindig annyit önts rá, amennyit épp akkor szeretnél elkortyolgatni – teljes nyugalomban!

Bizonyított tény, hogy a tea hatása roppant előnyös az egészségre, jó tumorképződés megelőzésére, májvédő funkciója van, és kondicionálja a szívet. Kell ennél több? Teára, nyugalomra, barátságra fel!

Teremts otthon is harmóniát például egy finom teázáshoz!

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!