Facebook hozzászólás
321

Vigyázz a szemedre, vigyázz a cukrodra!

A látás az egyik legfontosabb érzékszervünk, így ha látászavar alakul ki, azzal rendszerint gyorsan szemész szakorvoshoz fordulunk. Csakhogy előfordul, hogy probléma nem szemészeti eredetű, hiszen lehet, hogy a homályos látás csupán egy tünet, ami egy komoly betegségre hívja fel a figyelmet. A cukorbetegségről, és annak látással való kapcsolatáról dr. Tänczer Tímea, a Budai Endokrinközpont diabetológusa beszél.

Közeli felvétel egy zöld szemről, Kép: pixabay
Kép: pixabay

A látásromlás

Az esetek nagy részében szemészeti probléma áll a háttérben, azonban a korábban fel nem ismert cukorbetegség is okozhat szokatlan, hirtelen kialakuló látásromlást, mely a beteget orvoshoz irányítja.

A cukorbetegség és hatásai

A diabétesz vagy cukorbetegség a mai világ egyik vezető problémája, ami nemcsak a felnőtteket, hanem sajnos, sok esetben a gyerekeket is érinti!

A test megfelelő működéséhez energiára van szükség, melyhez a sejtek cukor felhasználásával jutnak hozzá. A vérben lévő cukor (glükóz) felvételéhez inzulin szükséges. Az inzulin relatív vagy abszolút hiányában a cukor nem jut be a sejtekbe, ami komoly gondokat eredményezhet. A cukorbetegségnek két formáját is ismerjük:

Az egyes típusú cukorbetegség oka nem teljesen tisztázott. A genetikai fogékonyság mellett, egyéb külső tényezők, fertőzések, valamint a D-vitamin hiány szerepét is feltételezik, autoimmun gyulladásos folyamatok hatására a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek pusztulása figyelhető meg, következményesen abszolút inzulin hiány kialakulásával. Az egyes típusú cukorbetegségben szenvedők gyerekkoruktól inzulinadásra szorulnak. Ha nem kapnak elegendő inzulint, akkor a sejtek éheznek, és zsírokat és fehérjéket alakítanak át cukorrá. Ennek következtében keton test halmozódik fel a vérben, valamit a magas vércukorszint miatt a vizelettel távozó vércukor nagyarányú folyadékvesztést eredményez, ami kiszáradáshoz, kómához vezethet.

Vércukormérő, Kép: wikimedia
Vércukormérő, Kép: wikimedia

A kettes-típusú cukorbetegség kialakulásának hátterében az örökletes hajlam mellett ismert egyéb tényezők szerepe. Az elhízás, a testmozgás hiánya, a dohányzás, az alkoholfogyasztás valamint a nem optimális D-vitamin ellátottság is közrejátszik a kórkép korai megjelenésében.  A betegség korai szakaszában döntően az inzulin hatás gyengülése, inzulin rezisztencia figyelhető meg, későbbiekben az inzulin elválasztás is károsodik. Mivel ennél a formánál van valamennyi inzulin a szervezetben, így kezdetben nincsenek tünetek, ezért a betegség felismerése késik. Dr. Tänczer Tímea, a Budai Endokrinközpont diabetológusa elmondta, hogy a kettestípusú cukorbetegek felénél, már a cukorbetegség felismerésekor észlelhetők az idült szövődmények, így a szemfenék-, az idegek- illetve a vese károsodás jelei, ezért kiemelten fontos a korai diagnózis és az időben megkezdett életmód váltás és egyénre szabott kezelés bevezetése.

Divat: napszemüveg
Tudtad, hogy idén a nyolcvanas évek divatja dívik a napszemüvegek körében is? Itt olvasd el a részleteket!

A cukorbetegség és a szem

A megemelkedett vércukorszint révén a glukóz koncentráció a szemgolyóban is túlságosan magas szintet ér el, miáltal annak fénytörése megváltozik, homályos látás alakul ki. A cukorbetegség erekre gyakorolt negatív hatása miatt a szemfenék is károsodhat. A szemfenéki erek állapota romlik, miáltal a szemfenéken elhelyezkedő fényérzékelő sejtek károsodnak. Ezt az állapotot retinopathiának nevezzük, mely a súlyos, érújdonképződéssel járó esetekben üvegtesti illetve szemfenéki vérzést, súlyos látásromlást is okozhat. A diabétesz Magyarországon a vakság második leggyakoribb oka.

Hogyan mentheti meg a látását?

A diabétesz okozta szemproblémák kezelésének első lépése mindenképpen a kórosan emelkedett vércukorszint normalizálása kell, hogy legyen, diabetológus szakorvos segítségével.

Szemvizsgálat, Kép: sajtóanyag
Kép: sajtóanyag

A cukorbetegség gyanújeleinek felismerését követően az ismételten, labor vizsgálat során mért magas vércukor szint meghatározásával sor kerül a betegség diagnózisának felállítására. A betegség felismerése után életmódváltozást tanácsolunk, illetve egyénre szabottan meghatározzuk a gyógyszeres kezelés szükségességét, módját. A kezeléskor a vércukor önellenőrzése nagy jelentőségű. Amennyiben az életmód-, illetve a gyógyszeres kezelés nem kellő hatékonyságú, a páciens három hónap múltán a kezelési célokat nem érte el, a gyógyszerelés kiegészítése, módosítása szükséges.

A cukorbetegek gondozásakor a krónikus szövődmények szűrése, követése alapvető, ennek része az évenkénti, pupillatágítással elvégzett szemfenék-vizsgálat is. (Forrás: Budai Endokrinközpont)

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!