Facebook hozzászólás
367

Tudsz te kezet mosni?

Semmelweis Ignác óta tudjuk, mekkora jelentősége van a kézmosásnak a betegségek megelőzésében. Ma is, még az Európai Parlament strasbourgi székhelyének mosdóiban is falragaszok mutatják be, mit kell pontosan tenni? De mi van azokkal a kerekesszékesekkel, akik pontosan tudják, hogyan kell hatékonyan kezet mosni, de mégsem tehetik, mert nincs számukra megfelelő akadálymentesített kézmosóhely?   

Kovács Patrícia az akadálymentes mosdók könnyű használathatóságára hívja fel a figyelmet, Kép: sajtóanyag
Kovács Patrícia az akadálymentes mosdók könnyű használathatóságára hívja fel a figyelmet, Kép: sajtóanyag

Október 15-én tartjuk a Kézmosás Világnapját, a UNICEF kezdeményezésére. Célja, hogy tudatosítsa a szappanos kézmosás jelentőségét a betegségek megelőzésében. A SUHANJ! Alapítvány által működtetett SUHANJ! Fitness higiéniai megoldásait biztosító Tork ez alkalomból célul tűzte ki, hogy felhívja a figyelmet a fogyatékkal élők speciális higiéniai igényeire és az akadálymentesítéssel kapcsolatos feladatokra. Felmérést végeztek az alapítvány fogyatékkal élő tagjai körében arról, hogy mit tartanak a leggyakoribb problémának az akadálymentes mosdókban.

A felmérésben Fenyvesi Zoltán, a SUHANJ! Alapítvány önkéntese, a Tiszta Szívvel című film egyik főszereplője is részt vett.

– Nagyra értékelem, hogy már egyre több helyen építenek ki akadálymentes mosdókat, de azért még van hová fejlődni a tisztán tartás és a feltöltés terén. Nekem is, mint sokaknak, akik kerekesszéket hajtanak, jobban összekoszolódik a kezünk, ezért fokozott szükségünk van a megfelelő kézmosási lehetőségre, fontos, hogy az adagolók és a mosdó megfelelő magasságban legyenek, az ülőke rögzítve legyen és a tükröt a székben ülők magasságához is lehessen állítani. –

A felmérést követően az alábbi 10 ajánlást fogalmazták meg a vendéglátóhelyek vezetőinek, a közösségi terek üzemeltetőinek, a közintézmények vezetőinek: 

  • Az adagolókat a kerekes székből is könnyen elérhető magasságban kell elhelyezni.
  • Gyakrabban kell takarítani azokat a mosdókat, amelyeket mozgássérültek, kerekesszékesek használnak.
  • Gyakran kell ellenőrizni, hogy van-e megfelelő mennyiségű papír és szappan a tartókban.
  • Legyen a mosdóban vészjelző, vagy legyen jól látható helyen egy telefonszám, amelyen probléma esetén segítséget lehet kérni.
  • Az akadálymentes mosdó kulcsa legyen könnyen elérhető.
  • Az adagolók lehetőleg legyenek szenzorosak.
  • Legyen belülről zárható az akadálymentesített mosdó, de segítségnyújtás esetén legyen kívülről is nyitható.
  • A gyengénlátókat segíti, ha az adagolók színe kontrasztos a fal színéhez képest.
  • A szemetes legyen nyitott tetejű, vagy szenzoros, esetleg billenőfedeles a könnyebb használat érdekében.
  • Legyen elérhető ülőketisztító folyadék.

Őszintén reméljük, hogy értő fülekre is találnak az ajánlások itt, Európa közepén a XXI. században!

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!