A 3 leggyakoribb nőgyógyászati fertőzés
A hüvelyi fertőzések egy része a nem csupán szexuális úton történő problémák, melyekben nagy szerepe van a hüvelyflóra kényes egyensúlyi állapotának felborulása. Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza elárulta, mely panaszok a legjellemzőbbek a nőgyógyászati rendelőkben, és hogy mit lehet ellenük tenni.
HPV
HPV, vagyis a humán papillómavírus szót sokan a méhnyakrákkal hozzák összefüggésbe- nem is alaptalanul, hiszen a súlyos probléma mögött gyakran HPV fertőzés húzódik meg, mely összefüggésben van a rendellenes sejtburjánzással.. Ám azt érdemes tudni, hogy ha valakinél elszaporodott a kórokozó, még nem jelenti azt, hogy rákos sejtek is jelen vannak. Általában szexuális úton fertőződik meg a beteg, ám ez nem törvényszerű, egyéb módokon – pld. közös borotva használat – is létrejöhet a fertőzés.
A HPV-nek több típusa is létezik, melyek közül vannak olyanok, amik magasabb és alacsonyabb daganatkeltő tulajdonsággal bírnak, jóindulatú vagy rosszindulatú daganatok létrejöttét okozva. Megjelenési formái igen változatosak lehetnek, hiszen vannak esetek, amikor teljesen tünetmentes a fertőzés, de előfordulhat, hogy gyulladás, folyás, esetleg szemölcsök jelennek meg.
Ma már létezik HPV-elleni védőoltás, mely három injekciós kezelésből áll, és több HPV vírus ellen védi meg a szervezetet, így sok rosszindulatú daganat létrejöttét akadályozza meg. Bár egészséges esetben az immunrendszer sokszor legyőzi a fertőzést. /ilyen nincs és szakmaiatlan a próbálkozás is/ Súlyosabb esetben, ha a cytologiai vizsgálat kóros eredménye vagy a méhszáj képe alapján az orvos úgy ítéli meg, a méhszáj kúp alakú kimetszése és annak szövettani megítélése indokolt. Magas rizikójú HPV fertőzés esetén nagyon fontos a rendszeres nyomon követés!
Candidiasis
A hüvelyi candidiasis igen gyakori gombás fertőzés, mely gyakran visszatérő panaszokat okoz. Fehér, darabos, tejszerű folyás jellemzi, melyet kiegészíthet viszkető, égő érzés, gyulladás is. Kiváltó oka a lactobacillusok hiánya, ami miatt a hüvely eredetileg savas flórája lúgos irányba tolódik, így nem képes kordában tartani – az amúgy is jelen lévő- candida gombát. Ezt több minden is kiválthatja, pl. antibiotikum szedése, nem megfelelő intim higiénia, hüvely irrigálása, egyéb betegségek stb. Kezelése történhet orális szerekkel és helyileg alkalmazható készítményekkel.
Bakteriális vaginosis
A leggyakoribb nőgyógyászati fertőzés a bakteriális vaginosis, melyet szintén a lactobacillusok hiánya következtében létrejött PH-eltolódás okoz. Ennek következtében a hüvelyben egyébként is meglévő kóros mikroorganizmusok elszaporodnak, ami olyan tünetekben nyilvánul meg, mint a kóros, jellemzően halszagú hüvelyi folyás. Kezeletlen esetben a felszálló fertőzés kismedence gyulladást is okozhat, ezért megfelelő kezelése elengedhetetlen. Terápiája szájon át szedhető gyógyszerrel, illetve hüvelykrémmel történik- mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.
Diagnózis, kezelés
A nem csak szexuális úton történő fertőzések általában kellemetlen hüvelyi folyással, égő, viszkető érzéssel járnak, így a tüneteket megjelenésekor célszerű minél hamarabb szakemberhez fordulni, aki kenetvétellel mintát vesz és megállapítja, milyen típusú is a fertőzés. Ezek után meghatározza a szükséges terápiát, majd annak végeztével ellenőrzés céljából ismét mintát vesz, hogy sikeres volt-e a kezelés. Fontos tudni, hogy a fertőzések megelőzése érdekében érdemes a megfelelő intim higiénia betartása, a biztonságos szexuális élet, valamint antibiotikumos kezelés után célszerű lactobacillust tartalmazó készítményt alkalmazni pár napig.
Forrás: Nőgyógyászati Központ
Hozzászólás zárolva.