Elítélendő-e a prostitúció?
Megoszlanak a nézetek arról, vajon mennyire önként vállalt életút a prostitúció. Elítélendő-e a prostitúció? Igen. Ha igen, akkor minden olyan tényezővel együtt, amely szerepet játszik a létrejöttében.
Önkéntes vagy kötelező?
Megoszlanak a nézetek arról, vajon mennyire önként vállalt életút a prostitúció. A legtermészetesebb módon belátható, hogy "nem véletlen" egy adott helyzet kialakulása, beleértve, amikor egy ember a saját testének árusításából próbál hozzájutni ahhoz a táplálékhoz, ami a test életben tartásához szükséges. A tisztességtelen alkufajták közül éppen ez nyilvánvalóan "zavarja" az átlagos embert, hiszen fenyegetőnek érzi – valójában tisztában van vele, hogy létezik a "közvetett kényszer" fogalma, ami azért félelmetes, mert rá is kiterjedhet. A közvetett kényszeren olyan tényezők összességét értjük, amelyek ha együttesen fennállnak, a prostitúció szinte logikus következmény.
Az örömnyújtás kényszere
A prostitúció nemcsak pusztán egy alfaja az alkufajtáknak (amin most minden olyan csereüzletet értünk, amelyben az egyik fél érdekei súlyosan sérülnek), hanem a jelenség maga is sokféle alakban jelenhet meg. Egyéni megítélés alá esik, vajon mi számít prostitúciónak: vajon csak az, amikor ténylegesen két ember teste érintkezik megfelelő díjazás ellenében, vagy kiterjed minden olyan cselekedetre, amely anyagi ellenszolgáltatást követel a vágykeltésért és kielégülésért. A jogi meghatározás szerint a prostitúció lényege a szexuális kizsákmányolás.
Elítélik, de ki segít?
Belátható, hogy a prostitúció fogalma többfajta értelmezést enged meg, és könnyen előfordulhat, amíg valaki mereven elítéli a prostituáltakat, aközben sok olyan egyéb tevékenység fölött nem botránkozik meg, ami lényegileg éppen olyan szemérmetlen. Nagyon tágan értelmezve a fogalmat, úgy is tekinthetjük, mint amelynek a lényege valakinek a kizsákmányolása, visszaélés a helyzeti előnnyel. Vajon kevésbé szerencsétlen-e az a multi nagyáruháznak dolgozó eladó mondjuk, aki az előírt munkaidejének sokszorosát tölti a munkahelyén állásféltésből, mert nincsen olyan helyzetben, és ami éppen olyan fontos: nem érzi magát elég erős pozícióban ahhoz, hogy megvonja a határokat? Ebből az is kiderülhet, hogy méltánytalanul negligált jelenség a társadalmi közérzet fogalma, mert megkerülhetetlenül komoly szerepet játszik annak előrevetítésében, hogy milyen lesz az életminőségünk az elkövetkező évtizedekben.
Hozzászólás zárolva.