Facebook hozzászólás
278

Neked vannak előítéleteid? Bizonyára igen…

Neked vannak előítéleteid? Bizonyára igen…Kinek nincsenek. Akarva akaratlanul előtörnek belőlünk. Létezik azonban pozitív és negatív előítélet is, ami azt jelenti, hogy ellenséges, vagy barátságos attitűdökkel lépünk fel valamilyen csoporttal vagy személlyel szemben.

Az ember vele született tulajdonsága, hogy befolyásolható, tehát elfogad olyan nem teljes információkat, amelyeket aztán általánosít.

Folyamatosan sztereotipizálunk, ha meglátunk egy szőke nőt az autóban, és lassan veszi be a kanyart, azonnal kijelentjük, hogy "buta liba", pedig nem tudhatjuk, hogy valójában milyen mentális képességei vannak.

A legszomorúbb az egészben, hogy egyre többet sztereotipizálunk. És itt most nem a kisebbségre gondolok, mert az már nagyon rég óta köztudott. Akár a kövér emberekről is képesek vagyunk negatívan gondolkodni, mert valamikor az életünk folyamán találkoztunk két túlsúlyos emberrel, akik nem voltak szimpatikusak számunkra. Ezáltal az összes kövér embert besoroljuk a "kellemetlen egyének" közé.

Ami nagyon megdöbbentett engem, az-az, hogy a  nőkkel kapcsolatos sztereotípiák a legerősebbek. A nőket barátságosabbaknak, érzékenyebbeknek gondolják általában. A férfiakat, pedig függetlenebbeknek, dominánsabbaknak. Persze az átfedés hatalmas lehet a két csoport között. Mégsem tudjuk elképzelni, például azt, hogy egy nő dolgozik az irodában egész nap, miközben a férje otthon neveli a gyerekeket, mos, főz, takarít. Ha mégis találkoznánk egy ilyen esettel, azonnal azt gondolnánk, hogy a férjjel valami nincs rendben. Ha egy férfi azonban, jól elvégzi a munkáját, azt a képességeinek tulajdonítjuk. Ha egy nő teszi ugyanazt, akkor azt mondjuk, hogy biztosan nagyon szorgalmas, de nem azt, hogy nagyon jól vág az esze.

A nők öntudatra ébredése azonban lehetővé tette azt, hogy ma már nem számít furcsának, ha egy nő több diplomával rendelkezik, és építi a karrierjét. Azonban még ma is szembekerülhet bizonyos előítéletekkel. Azokat a nőket kevésbé szeretik, akik férfiként viselkednek, háttérbe szorítva a tradicionális női szerepet, és ez fordítva a férfiakra is igaz.

Többen feltették már a kérdést, hogy az előítélet velünk születik-e, vagy a környezetünk alakítja ki bennünk? A szociálpszichológusok azonban egyetértenek abban, hogy az egyedi előítéletek tanulás útján keletkeznek. Ahogy szocializálódunk, úgy alakulnak ki bennünk a különböző sztereotípiák. Eltanuljuk szüleinktől, barátainktól, és továbbadjuk másoknak.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!