Tanuljunk szépséget a növényektől!
Vannak növények, amelyek képesek ellenállni a sugárzó napnak, mások jól bírják a hideg időt is, vagy éppen képesek megújítani saját sejtjeiket. Miért is ne tanulnánk tőlük szépségünk érdekében?
A virágok mindig is a szépség megtestesítői voltak, de valójában nemcsak szépek, hanem a maguk módján nagyon okosak is. Képesek kiválóan alkalmazkodni a körülöttük lévő világ zordságához. Képesek megújulni, túlélni akár extrém száraz területeken, vannak fajok, amelyek ellen állnak az erős szélnek vagy épp a durva UV-sugárzásnak. Képesek alkalmazkodni, vagy éppen szükség esetén megvédeni magukat, ahogy a mimóza csukja be leveleit a legkisebb érintés hatására akár.
Jó lenne eltanulni tőlük a titkukat – gondolta sok-sok évvel ezelőtt Yves Rocher, aki szenvedéllyel vetette bele magát abba a tervbe, hogy a növények működését utánzó kozmetikumokat készítsen. A francia kozmetikai óriáscég egy bretagne-i padlásszobából indult családi vállalkozásként. Névadó alapítója, Yves Rocher egy bretagne-i kis ház padlásán rendezte be első laboratóriumát 1959-ben. Kilencven országban jelen lévő vállalatként – Magyarországon hamarosan a 20. üzletüket nyitják meg – is megőrizte eredeti értékeit: az alapító által kifejlesztett összetevők 100%-ban növényi eredetűek, zömmel biogazdaságokból.
A márka csak környezetre ártalmatlan összetevőket és összetételeket alkalmaz, nem használ fel védett és génkezelt növényeket, illetve állati eredetű összetevőket; termékeit és azok összetevőit nem teszteli állatokon. A központ továbbra is La Gacillyban van – ez a névadó szülővárosa Bretagne-ban –, ahol 55 hektárnyi bioültetvény és egy saját „botanikus kert” szolgálja több ezer növényfaj megőrzését, kutatását és termesztését. Kutatóik emellett folyamatosan járják a világot, hogy újabb és újabb növényeket fedezzenek fel, amelyek természetes működése, a bennük lévő organikusan kifejlődött hatóanyagok az emberi bőr számára is hasznosak lehetnek.
És hogy miért éppen a növények „tudását” érdemes hasznosítani? Nos, bármilyen meglepő, de az emberi bőr DNS-állományának 26 százaléka azonos a növényekével. Emellett vitathatatlan, hogy saját külső védőrétegünknek alapvetően hasonló kihívásokkal – nappal, hőmérséklet- és fényváltozásokkal, nedvességgel vagy annak hiányával kell megküzdenie, mint a virágoknak.
Néhány példa a csodás hatásokra!
● Árnika: szövetregeneráló hatása miatt a virágot évszázadok óta használják. Külsőleg gyulladáscsökkentő hatása van, sebösszehúzó. Már a mesékben is árnikafőzettel kezeli a királyfi sebeit a jó boszorkány. Hatóanyagai többek közt: illóolajok, flavonoidok, karotinoidok, keserűanyagok.
● Körömvirág: ennek az igénytelen növénynek a virága sebgyógyulást elősegítő, gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató és immunerősítő hatással rendelkezik. Bőrviszketés, pattanások, véraláfutás, enyhébb napégés gyógyítására is alkalmas, de még a bőr öregedésének lassításában és a narancsbőr elleni védekezésben is lehet szerepe.
● Aloé vera: rendelkezik azzal a képességgel, hogy úgy nedvesítsen, hogy közben nem zárja el az oxigén útját a bőr felé – mint más petróleum alapú, ember által előállított kémiai anyagok –, miközben gyorsabban pótolja az emberi bőr nedvességtartalmát, mint a víz. Emellett vírus- és gombaellenes hatása van, és jelentősen meggyorsítja a sejtújraképződést. (Hisz magának a növénynek sem árt, ha leveleiből lecsípnek egy-egy darabot. Gyorsan meggyógyítja önmagát.)
● Búzavirág: a csodás színű virággal gyakran találkozhatunk természetes alapú hajfestékekben vagy hajszínmegőrző samponokban, balzsamokban. A népi gyógyászat a korpásodás elleni harc egyik eszközeként is számon tartotta.
Hozzászólás zárolva.