A repedt sarok nemcsak csúnya, de veszélyes is!
A hátul nyitott lábbelik, a strandon elkapható gombás fertőzések, a különböző klímák mind hozzájárulnak ahhoz, hogy csúnya száraz sarkakkal, és a gombás bőrtünetekkel zárjuk a nyarat. Mit tehetünk, hogy elkerüljük vagy éppen helyrehozzuk az esztétikai hibákat?
Cikkünkben összegyűjtöttünk néhány érdekességet a kiváltó okokról,és adunk pár praktikus natúr tippet, amelyekkel sikeresen kezelhetjük a kiszáradt sarkakat a gombás fertőzéseket.
Száraz sarok: nemcsak csúnya, de veszélyes is!
A sarkakon kialakuló száraz bőr nemcsak csúnya, hanem idővel olyan vastaggá válhat, hogy vérző berepedezések is keletkezhetnek rajta. Ezek a repedések súlyos esetben soha be nem gyógyuló sebekké válhatnak. A szárazság oka túlnyomórészt a sarok bőrének vízhiánya. Miután a nedvesség elvész, a sarok durva, vastag bőrt, azaz egyfajta védelmet kezd el termelni az érintett területen, ebből alakul ki a vastag kéreg. Nyáron ráadásul a rengeteg vízparti élmény rosszul befolyásolja a bőrünk állapotát, hiszen túlzottan szárítja a bőrt (igaz ez a klóros medencevízre és a sós tengervízre egyaránt).
A másik fő bűnös a durva bőr kialakulásában a bőrkeményedés, amit szintén a nyárnak köszönhetünk. A hátul nyitott cipők ugyanis a fő okai a bőrkeményedésnek; mivel nem nyújtanak semmilyen támogatást a láb boltozata számára. A mezítlábazás és a kényelmetlen cipők viselése szintén ronthat a helyzeten. Egyéb lehetséges okok a száraz beltéri klíma, néhány betegség, mint például a vas hiánya, az elhízás, a cukorbetegség és a hypothyreosis (pajzsmirigy-alulműködés), valamint a krónikus bőrbetegségek, például a pikkelysömör, szintén okozhatnak vízhiányos bőrt.
Mit tegyünk a száraz sarkak ellen?
A száraz sarkak berepedezését leginkább hidratáló krémekkel előzhetjük meg. Sokkal egyszerűbb a száraz bőrt hidratálni, mint a már vérző sebeket begyógyítani. Használjunk láb- és sarokápolókat, amik mélyen behatolnak a bőrbe, ahol intenzíven regenerálják és hidratálják a kiszáradt, érdes, repedezett bőrszövetet. Olyat válasszunk, amely könnyen felszívódik, és nem hagy zsíros bevonatot a bőrön!
Éjszakára készítsünk lábápoló pakolást: vastagon kenjük be lábunkat a krémmel és húzzunk vékony zoknit az alvás idejére. Ha már megtörtént a baj, akkor a legjobb, ha szakemberre bízzuk a vérző sarok ellátását, viszont a pedikűr után a sebekre bátran használhatunk gyógyulást, hidratálást elősegítő géleket. A pedikűrösök a sarokszáradásra hajlamos pacienseknek azt ajánlják, hogy hetente radírozzák át a lábfejüket alaposan, mert így eltávolíthatóak az elhalt hámsejtek.
Mindemellett nem lehet elégszer mondani, hogy milyen fontos a belső hidratálás is, nyáron fogyasszunk naponta minimum 2.5-3 liter tiszta vizet – figyelmeztet a naturkozmetikumok egyik gyártó cége, a Dr. Organic.
Láb és körömgomba kellemetlen tünetekkel jár!
A ma már népbetegségnek számító, lábon jelentkező bőr és körömgomba főként a nyári szezonban terjed. Az uszodák, strandok kiváló teret adnak a fertőzés terjedésének, a nyári melegben a műanyag, szellőzésmentes lábbelik viselete, a magas hőmérséklet pedig kedvez a gombák szaporodásának.
Ha strandra megyünk, mindig töröljük szárazra a lábunkat, beleértve a lábujjközöket is. Strandolás után a zuhanynál használhatunk antibakteriális, gombaölő hatással rendelkező tisztálkodó-szereket, például teafaolajat tartalmazó tusfürdőt. Ha pedig már megtörtént a baj, akkor tiszta teafaolajjal kenjük be naponta kétszer az érintett bőrfelületet. A körömgombák feltűnésekor ügyeljünk rá, hogy már az első, apró tünetek megjelenésekor elkezdjük a kezeléseket, mert a súlyos körömgomba vagy lábgomba nagyon nehezen hozható helyre, akár több hónapig is szenvedhetünk.
Bár ősszel a zárt cipők jobban leplezik a lábunk esztétikai hibáit, ne feledkezzünk meg róla, hogy ezek nem szépséggondok, hanem komoly fertőzések és betegségek előfutárai. Nem érdemes félvállról venni őket, mert súlyos tünetekhez vezethet, ha elhanyagoljuk a kezdeti problémát!
Hozzászólás zárolva.