Jöhetnek a vízalatti városok
Utópia vagy valóság? Az Ocean Spiral tervezői szerint 15 éven belül felépülhet az első víz alatti város, mely 5000 embernek biztosítana otthont és megtermelné a saját energiaszükségletét.
Az Ocean Spiral egyfajta utópisztikusnak tűnő válasz az ökológiai válságra, noha az éghajlatváltozás és a tengerszint emelkedése, a szökőárak és a földrengések valóban komoly fenyegetést jelentenek a szigeteken élő közösségek számára. A víz alatti ökováros egy lehetséges megoldást nyújthat a tengerszint emelkedés következtében veszélybe kerülő szigetek lakói számára, írja az Impress Magazin.
A gömbváros a vízfelszínen lebeg
A tengerfenékhez rögzített önfenntartó víz alatti város megvalósításának technológiai feltételei egyelőre még nem adottak, a japán tervező cég a Shimizu Corporation azonban folyamatosan kutatásokat végez annak érdekében, hogy 15 éven belül sikerüljön vízre bocsátani az első prototípust, amely 5000 lakónak biztosítana otthont és munkahelyet.
A japán Shimizu cég tervezői, akik arról híresek, hogy elképesztően utópisztikus rendszereket terveznek, azt nyilatkozták, hogy az Ocean Spiral egy lehetséges megoldást nyújthat a tengerszint-emelkedés következtében veszélybe kerülő szigetek lakói számára. Szeretnék megvalósítani, hogy a tenger befogadja az emberi közösséget, hiszen az Ocean Spiral a mélytengeri világ végtelen lehetőségeinek kiaknázásával új életteret adna az emberek számára.
Megtermeli saját energiaszükségletét
Az elgondolás szerint a víz alatti város három részből állna. Egy 500 méter átmérőjű vízfelszínen lebegő gömbből, melynek felső része, a kupola a vízfelszínhez kapcsolódna, alsó része pedig egy 15 kilométer hosszú spirállal kapcsolódna 3 – 4 kilométer mélységben a tengerfenékhez. A város energiaellátását a tengerfenék biztosítja majd; ennek technológiai megvalósításához a tudósok kutatásokat végeznek még az elkövetkező években. A lakóházak és az irodák a kupolarészben kerülnének kialakításra.
Shimizuék ökovárosa egy környezetbarát konstrukció lenne, mely semmilyen káros hatást nem okoz a tengeri élővilágra. A működéséhez szükséges energiát saját maga termelné meg a víz alatti megújuló energiaforrások felhasználásával.
Az óceán fenekén lévő áramfejlesztő generátorok a vízhőmérséklet különbségéből termelnének áramot az óceáni hőenergia átalakításának technológiáját alkalmazva. A város ivóvízellátását a tengervízből állítják elő hidraulikus pumpák segítségével. A project tervezőcsapata együttműködik a Tokyo Egyetem szakértőivel, minisztériumokkal, és különböző energiacégekkel, hogy az Ocean Spiral terve meg tudjon valósulni, és remélik, hogy a finanszírozásához támogatást ad majd az állam illetve további befektetőket keresnek még a magánszektorból is.
Hozzászólás zárolva.