Pin kód helyett jön a szívritmus karperec?
Szívverésük egyedi ritmusa alapján azonosítaná ügyfeleit a brit Halifax bank különféle jelszavak és PIN-kódok helyett – írja a The Daily Telegraph internetes kiadása. Állítólag biztonságosabb megoldás.
A pénzintézet az új biometrikus technológiát, amely túlléphet az eddig megszokott azonosítási eljárásokon, egyelőre kísérleti jelleggel teszteli. Ha sikeresnek találják a kísérletet, a bank ügyfelei a jövőben olyan, a kanadai Bionym vállalat által fejlesztett vékony karkötőket viselhetnek, amelyek képesek az emberek egyedi szívritmusának mérésére, és az alapján történő azonosításukra. Akárcsak a használatban lévő érintőkártyák, a Nymi névre keresztelt karperec a tervek szerint pénzfelvételkor és fizetéskor a pénztárgépekkel, illetve a készpénz automatákkal fog tudni kommunikálni.
A karperec úgy működik, hogy egy áramkört hoz létre a felhasználó csuklója és ujjai között. Használatkor a viselő ujjával megérinti a karperec felszínén található kisméretű acéllemezt, amelynek hatására áram halad végig az eszközön a csuklóig, így ellenőrizve a felhasználó egyedi szívritmusából álló „aláírását”. A mért szívritmust ezután az eszköz összehasonlítja az adatbázisban tárolt korábbi értékkel.
A vállalat szerint a „szívaláírás” rendkívül biztonságos azonosító eljárást tesz lehetővé, így ezen a téren megelőzhet más biometrikus megoldásokat is, mint például az arcfelismerő technológiákat vagy a retinaszkennereket.
A szakértők szerint a fejlesztés számtalan módon alkalmazható, például a segítségével gépjárműveket zárhatunk be, vagy nyithatunk ki. Szintén alkalmas lehet a technológia különböző elektromos eszközök, például riasztóberendezések és televíziók irányításához. Emellett kormányzatoknak is megtetszhet, amelyek például tömegközlekedési eszközök, határátkelőhelyek és más intézmények biztosításához használhatnák a technológiát.
A Halifax banknak a kísérletben résztvevő felhasználói jelenleg a technológia segítségével okostelefonjukon keresztül léphetnek be bankszámláikra, mindenféle további kód, vagy egyéb biztonsági adat megadása nélkül.
„Még nagyon korai szakaszában vagyunk a Nymi karperec, illetve más viselhető technológiák tágabb felhasználásának felfedezése terén” – nyilatkozta Marc Lien, a pénzintézet technológiai igazgatója. Az EKG-s azonosítás annyival biztonságosabb a hasonló biometrikus azonosítóknál, hogy mindenképp élő személy, magának a jogosultnak a jelenléte szükséges hozzá, nem „hamisítható”, szemben például az ujjlenyomattal vagy az írisszel.
Más bankok is tesztelnek hasonló, ám jóval egyszerűbb, fizetésre alkalmas viselhető technológiákat. A Barclaycard hitelkártya-kibocsátó cég ügyfeleinek ezrei tesztelik jelenleg a bPay névre keresztelt gumi karkötőt, amely egy kisméretű bankkártyát rejt magában. Az eszköz az érintőkártyákhoz hasonlóan működik, de csak 20 fontnál kisebb értékű vásárlásokhoz, és a londoni közlekedési hálózat igénybe vételére használható.
Hozzászólás zárolva.