Facebook hozzászólás
1 356

Itt a megoldás a poratkák ellen

Poros a lakásod? Akkor ezektől a dolgoktól szabadulj meg gyorsan!

Az otthonunkban található por 60% -a az utcáról jut be a lakásunkba. Bevisszük a cipőnkön, beengedjük az ablakokon, ajtókon. De honnan származik a fennmaradó 40 százalék? A ruháink, bútoraink, szőnyegeink és egyéb tárgyaink magukba szívják a port, majd amikor használjuk őket, a belőlük kiürülő por újra és újra összekoszolja a tisztává tett lakást. Vannak olyan eszközeink is, ahol elszaporodhatnak a poratkák, így újra és újra tele lesz velük a lakás, akármennyit is takarítunk.

Ha te is állandóan a port törölgeted a lakásodban, és már eleged van ebből, érdemes végignézni ezt a listát. Lesznek benne meglepő dolgok!

Párologtató

A poratkák imádják a nedves levegőt, azért igazi paradicsom számukra az a helyiség, ahol működő párologtató van. Ha nem szeretnéd, hogy poratkák szaporodjanak el a nappalidban, érdemes kikapcsolni a légtisztítót / párologtatót, és nem üzemeltetni egész nap. Amikor a lakásod páratartalma 40-50% között van, felesleges a gépet bekapcsolni. Az ultrahangos és mechanikus párásítók önmagukban is létrehoznak egy porréteget, mert amint a víz elpárolog, a benne oldott ásványi anyagok fehér porrá alakulnak át és bevonják a bútorokat, a szőnyeget, és a dísztárgyakat.

Nagy levelű növények

Vannak szobanövények, amik tisztítják a levegőt és csökkentik a porosodást, de a nagylevelű, zöld növények nem szívják fel a port, és nem is szűrik ki. Egy idő után a levelükön megjelenik a felhalmozódott por, és megakadályozza a növények fotoszintetizálását is. Így a levelekben csökken a klorofill mennyisége, és a növény csak porgyűjtőként üzemel. Az ilyen növényeket rendszeresen zuhanyozd le, vagy töröld át nedves szivaccsal a leveleit, hogy a por ne akadályozza a „munkájában”.

Papírok és kartonok

A papírok és kartonok gyorsan morzsolódnak, és vonzzák a port. A futárok által otthagyott papír csomagolóanyagok, a cipős dobozok, melyekben apróságokat tárolunk, az iratok, a prospektusok, a magazinok  porfogóként működnek a nappalinkban, konyhánkban. Az olyan papírt, amit nem használsz (pl dobozok, újságok, levelek, régi számlák, szórólapok) érdemes egyből a szelektív hulladékgyűjtőbe vinni, mert ha felgyűlik, egyből ellepi a port. Jó ötlet a szekrények alján is szétnézni, a régi dobozokban rengeteg por gyűlik össze. A cipőidet inkább tartsd egy átlátszó műanyag tartóban, így legalább könnyen megleled, ha keresed.

Bevetetlen ágy

A testmeleg ágy tökéletes környezet a poratkák számára, főleg ha nincs letakarva! Érdemes lecserélni a paplanban a libatoll töltőanyagot valami szintetikusra, mert utóbbi kevésbé porosodik, és a toll sem hullik ki belőle. A legjobb, ha matracvédőt használsz, és a párnáidat hetente, az ágyneműt (lepedő és takaró) legalább 2 hetente mosod. Az ágyat akármilyen macera is, érdemes naponta bevetni, mert a szobában szálló por így  nem halmozódik fel a párnádon és a takaródon.

Foto: Depostiphotos

TV a konyhában

Minden elektronikus készülék vonzza a port, a háztartási gépek pedig főleg. A hűtőszekrényen lévő TV-készülék igazi porcica telephely. Próbálj friss szemmel nézni néha az otthonodra, és ha látsz egy olyan készüléket, amit alig használsz, ajándékozd el. Add oda egy másik családtagodnak, vagy egyszerűen válj meg tőle. 

Bolyhos és nagy szőnyegek

Ezek a szőnyegek sokkal több port és allergént gyűjtenek össze, mint a szilárd padlóburkolatok (csempe, laminált padló). A szőnyegek nem csak a szennyeződéseket vonzzák aktívan, hanem a mikrorészecskéket is. Érdemes olyan szőnyeget választani, melynek rövidek a szálai, és nem borítják be az egész szobát. Ideális esetben ne a hálószobában legyen bolyhos szőnyegünk, mert alvás közben belélegezhetjük a port, amit  lefekvés előtt verünk fel . A szőnyegeket érdemes legalább havonta egyszer kiporolni, alaposan átporszívózni, vagy takarítógéppel kitisztítani.

Redőnyök

Nagyon sok por jut be az otthonunkba az ablakokon keresztül – ezért piszkolódnak be a redőnyeink, reluxáink. Érdemes a redőny és reluxa helyett könnyebben tisztítható szövetből készült árnyékolót választani az ablakaink elé. A római roló néhány lécből áll, mely között szövet található, így kiszűri a napsütést, könnyen és gyorsan tisztíthatóak szemben a reluxákkal, ahol a lécek közé rengeteg por szorul  be. A függöny is jó megoldás a reluxa helyett, bár utóbbi is vonzza a port, így érdemes havonta legalább egyszer kimosni és portalanítani.

Kárpitozott bútorok és díszpárnák

A kárpitozott bútorok olyanok, mint egy szivacs – elnyelik a port. A régi, vastag kárpit helyett érdemes impregnált textilből készült termékeket választani. Ha erre nincs lehetőséged, akkor érdemes porvédő huzatot vásárolni a kanapékra, fotelekre, ezek könnyen moshatók. A díszpárnák bár jól mutatnak, nagyon vonzzák a port. Hetente legalább egyszer ezeket is porszívózd ki alaposan, és rázd is ki belőlük a port.

Radiátorok

Aki megpróbálta már megtisztítani valaha a radiátor tagjait, tudja, hogy elképesztő mennyiségű por rakódhat itt le. Érdemes olyan radiátorokat választani, melyeket panellel fednek le, így egységes lesz a belső térben a kinézetük, és kevesebb por jut beléjük. A válaszfal egy sima ronggyal letörölhető, a zárt radiátor pedig nem keringteti a port a lakásban. 

Régi porszívó

Amíg azt hiszed, hogy a porral veszed fel a versenyt, közben nem is tudod, hogy mennyi porcicát szabadítasz a lakásodra, ha régi porszívód van. A régebbi típusok nem rendelkeznek finom szűrőkkel, hanem visszaengedik a port a levegőbe. Ha régi porszívót használsz, mielőbb cseréd le, hogy hatékonyabb legyen a takarítás.

Ezt is olvasd el!

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!