Facebook hozzászólás
155

Alacsonyabb vérnyomás, magasabb életkor

Alacsonyabb vérnyomás, magasabb életkor

A természettől elrugaszkodott világunkban egyre gyakrabban alakulnak ki szív- és érrendszeri problémák a rohanó életmód, a fokozott stressz, az egészségtelen táplálkozás, a felborult bioritmus miatt. Nemcsak a baj kialakulásakor, hanem megelőzésképpen is érdemes időnként ellenőrizni ereink állapotát. A carotis Doppler-vizsgálat hasznos információkat nyújthat számos tünet esetén.

Carotis Doppler-vizsgálat

Magas vérnyomásról a szakirodalom szerint 140/90 Hgmm fölötti érték esetén beszélünk. Hazánkban népbetegségnek számít, sokan mégsem veszik eléggé komolyan ennek kordában tartását. A magas vérnyomás ok és következmény is lehet egyben, a megfelelő terápia beállításához szükséges minél tisztább képet kapni arról, miért is alakult ki.

A carotis Doppler-vizsgálattal a nyaki ereket vizsgálják. Annyiban más vagy több, mint egy sima ultrahang vizsgálat, hogy az erekben áramló vér irányát és sebességét is érzékeli.

Különösen indokolt a nyaki erek monitorozása átmeneti vagy tartós agyi keringési zavar, migrén, szédülés esetén, szívműtét előtt. A vizsgálat során az érelmeszesedés mértékéről is képet kaphatunk. Maga a vizsgálat egyszerű, fájdalommentes, nem igényel semmilyen különös előkészületet.

Úthálózat a testben

Ereink azt a célt szolgálják, hogy bennük minden fontos tápanyag, mikroelem eljusson a sejtjeinkig, illetve a „kukások” összeszedjék a „szemetet” és azokat is a megfelelő helyre szállítsák. Ha a rendszerben valamilyen hiba keletkezik, az útszéli „eldobált” szeméttől útszűkület alakul ki, lassul a szállítás, későn vagy egyáltalán nem kapnak táplálékot és oxigént a sejtek, szervek, az átjárhatatlan szakaszok után akár éhen is halhatnak.

Ezért rendkívül fontos, hogy ereinket tisztán tartsuk, amennyire csak lehet, ne terheljük egészségtelen ételekkel és olyan hatásokkal, amelyek gyakori szűkületet okozhatnak. Ha a szívünk, tüdőnk, agyunk irányában egy nagyobb, fontos területet behálózó rendszer kapujában válik átjárhatatlanná valamelyik ér a feltorlódott koleszterin vagy egyéb plakk miatt, annak végzetes következménye is lehet.

Az útszűkületek miatt megnőhet a vérnyomás, az áramló vér leszakíthat egy-egy darabot az erek falán felhalmozódott lerakódásokból, és tovább szállíthatja azokat kisebb átmérőjű helyek felé. Percek alatt bekövetkezhet a baj. De ne fessük az ördögöt a falra: az érrendszeri betegséget ugyan örökletes hajlam is okozhatja, de még ebben az esetben is felelősek vagyunk a saját egészségünkért és tehetünk is érte.

Mi az, ami rajtunk múlik?

A mozgásszegény életmód és a fokozott, indokolatlan tápanyagbevitel, különösen ez a kettő együtt sokat ronthat a helyzeten. A mozgás rendkívül fontos, nemcsak azért, mert a karcsúbb testet könnyeb karban tartani, hanem azért is, mert levezeti a stresszt, ami érszűkítő hatása miatt szintén fokozott kockázatot jelent. A dohányzást és az alkoholt lehetőleg hanyagoljuk, ezzel is jelentősen csökkentve az egészségügyi kockázatot. A kávéval is bánjunk csínján.

Kerüljük a zsíros ételeket, jól gondoljuk meg, mit eszünk. Ez sokszor egyáltalán nem a pénztárcánkon múlik, ha tudatosan, okosan tervezünk, még spórolhatunk is. Ráadásul, ha nem medicinákra és orvosi kezelésekre kell költenünk, mindenképpen jobban járunk! Vannak természetes értisztító, érfalerősítő hatású készítmények – hazánkban is gyártanak például szőlőmag őrleményt -, melyek napi szintű fogyasztása tovább megőrzi az erek rugalmasságát. Az érvédő étrendbe pedig iktassunk be minél több fokhagymát, halat, halolajat, sárgadinnyét, spenótot, paradicsomot.

A kapcsolataink, a munkánk, a családi életünk legalább annyira fontos egészségünk szempontjából, mint a táplálkozásunk és a mozgás, ez mára nyilvánvalóvá vált. Ezekbe is fektessünk energiát. Egy jó beszélgetés, a hasznos és felüdítő közös programok -különösen a természetben – sok gyógyszertől és kellemetlenségtől kímélhetik meg a szervezetünket.

Összegzés

A hosszú élet és az egészséges érfal titka nem az aszkéta életmód. Törekedjünk a mennyiség helyett minőségre. Ha változtatunk életmódunkon, hosszú távon számos más téren is profitálhatunk belőle, hiszen minden mindennel összefügg! Együnk igazán jókat, azaz hasznos élelmiszereket, mozogjunk sokat és törekedjünk harmonikus kapcsolatok kialakítására az életünkben!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!