Ezért maradj mozgásban a pandémia alatt is
Ezért maradj mozgásban a pandémia alatt is
Az egy éve tartó járványhelyzet nemcsak fizikailag, hanem szellemileg is megterhelő. A korlátozások, a megváltozott munkakörülmények és a szociális kapcsolat csökkenése vagy az összezártság miatt bekövetkezett fokozódása, folyamatos stresszhelyzetet teremt. A stressz pedig csökkenti a szervezet védekező rendszerének hatékonyságát.
A fertőzések elkerülést elősegíti a fokozott higiénia, a távolságtartás, a védőmaszkok viselése és az oltások széles választéka. Ám mégis az egyik legfontosabb, hogy a szervezetedet támogasd ebben az időszakban.
Amíg nem enyhül a helyzet, addig mindent meg kell tenned, hogy javítsd az immunrendszered állapotát!
Hogyan erősítsd az immunrendszeredet?
Az immunrendszered egy folyamatosan működő védekező rendszer. Hiszen kórokozók, baktériumok állandóan kerülnek a szervezetedbe, táplálkozás, légzés vagy fizikai érintkezés során. Amíg az immunrendszered fölényben van a kórokozókkal szemben, semmit negatívat nem tapasztalsz. Csupán akkor érzékeled a védekezőképességed legyengült állapotát, amikor megbetegedsz és hosszabb rövidebb időre egy-egy baktériummal vagy vírussal szemben hátrányba kerül. Ilyen esetben a fokozott vitaminbevitel és pihenés az elsődleges.
Amikor egészséges vagy és nincsenek fizikai tüneteid akkor is gondoskodnod kell az immunerősítésről. A tested egészsége mellett a mentális egyensúly is fontos. Hiszen akár egy elhúzódó párkapcsolati akár egy munkahelyi konfliktus megnöveli a testedben a stresszhormonok szintjét, ami gyengíti az immunrendszeredet. Jó hír azonban, hogy a rendszeres testmozgás csökkenti a stresszt, így közvetve a védekezőképességedet is segíti.
A kiegyensúlyozott vitaminpótlás különösen a C-, a D- és a K-vitaminok tekintetében fontos az immunrendszerednek. Az egészséges táplálkozással pedig a fontos ásványi anyagokat és vitaminokat is pótolhatod. Ráadásul a helyes táplálkozással a rendszeres sportoláshoz szükséges energiaszintet is elérheted. Friss zöldségek, gyümölcsök fogyasztása mellett a túlzott szénhidrátbevitel kerülésével is tehetsz egészségedért. A sovány húsok, sajtok, halételek, tojás és gomba fogyasztásával az immunrendszer- és izmok ellátásához szükséges fehérjebevitelt is biztosítani tudod.
Válaszd a számodra legkedvezőbb mozgásformát!
A home office elterjedése és az edzőtermek látogathatóságának csökkenése miatt sokan elhanyagolják a testmozgást. Pedig a mozgásszegény életmód elhízáshoz, cukorbetegséghez, szív- és érrendszeri megbetegedésekhez vezethet. Ezek pedig fokozzák a fertőzések elleni kiszolgáltatottságot.
A szakemberek véleménye megegyezik abban, hogy már a minimális, napi fél óra sport is nagyságrendekkel növeli az immunrendszered hatékonyságát. A kocogás vagy a séta serkenti a vérkeringést. Ezáltal fokozza a légző- és keringési rendszered működését. A sportolás közben meginduló verejtékezés segít megszabadulni a szervezeted terhelő méreganyagoktól is. A rendszeres testedzés az anyagcserédet is optimalizálja, amely nem csak a testsúlyodra lesz jótékony hatással, hanem az immunrendszeredre is.
Fontos tehát, hogy hetente legalább két órát, közepes intenzitású testmozgással tölts. Ha nincs a közeledben szabadtéri sportolási lehetőség, akkor keress az online térben otthon végezhető gyakorlatokat. A jóga, a kondicionáló gyakorlatok vagy egy szobabicikli is hasznos előrelépés az egészséges életmód felé.
A sportot se vidd azonban túlzásba! Főleg akkor, ha most kezded, vagy hosszabb ideig nem sportoltál. A túl intenzív, kimerítő testedzés, negatív hatással bír az védekezőrendszeredre. Amikor a tested a kimerültség utáni regenerációra összpontosít, akkor kevesebb erőforrás jut az immunrendszeredre. Ráadásul ízületi- vagy izomsérüléseket is okozhat a gyorsan és erőteljesen végzett testgyakorlat.
A fokozatosság tehát elengedhetetlen. A sportolás előtt mindenképpen melegítsd be izmaidat; ízületeidet pedig nyújtógyakorlatokkal készítsd fel a várható megterhelésre. Hűvösebb idő esetén a réteges öltözet elengedhetetlen. A térd és könyökízületek különösen érzékenyek a hidegre, ezért érdemes külön figyelmet fordítani rá. Nem árt, ha beszerzel különböző térd-, csukló-, és ízületrögzítőket. Ezek a gyógyászati segédeszközök megvédenek az ízületi sérülésektől, vagy ha meghúzódik, begyullad az izmod vagy ízületed, akkor elősegítik a gyógyulást.
A pandémiás időszakban a járványügyi előírások betartása mellett, az immunrendszered erősítésével is hozzájárulhatsz egészséged megőrzéséhez. Ehhez elengedhetetlen a helyes táplálkozás és a megfelelő vitaminbevitel. A sportolást és a mozgást is építsd be a mindennapjaidba, hiszen jótékony hatással bír az egész testedre, így az immunrendszeredre is!
Hozzászólás zárolva.