Pénzügyi nevelés cikkek

Véget ért a pénzügyi verseny, debreceni diákok vitték el a pálmát
Rendkívüli izgalmak közepette zárult a második alkalommal megrendezett Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! nevű diákverseny, amelyen ezúttal az ország több mint nyolcszáz gimnazistája számolt be arról, mit tud a pénzügyekről. A győztes a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája négyfős csapata, az Adóászok lett. A kezdeményezés elsődleges és legfontosabb célja, hogy az elsősorban a gyakorlati tudásra koncentráló és a szakértők által összeállított, a diákok nyelvén íródott oktatási anyag segítségével a lehető legtöbb fiatal játékos formában elsajátítsa azokat az alapvető pénzügyi ismereteket, amelyek elengedhetetlenek a későbbiek során.

Hogyan tanítsuk meg a gyerekeket tervezni?
Az új év elején érdemes pénzügyeinket is átvizsgálni, meghatározni az idei prioritásokat. Ahhoz, hogy gyermekeink is megtanulják a tudatos pénzügyi döntések alapjait, minél fiatalabb korban érdemes őket is bevonni a tervezésbe. Minél idősebbek, annál összetettebb feladatot bízhatunk rájuk. A tinédzserek esetében különösen fontos, hogy átlássák a család pénzügyeit, hiszen ők már a költésből is kiveszik aktívan a részüket.

Hitelből karácsonyi ajándék? Jó lesz figyelni!
A korábbi évek tapasztalatai szerint az év végi ünnepi kiadások fedezését sokan fogyasztási hitelek felvételével oldják meg, így november-decemberben megugrik az e hiteltípusok iránti érdeklődés.

Te zseni vagy, vagy analfabéta?
Bár a magyarok átlagon felüli pénzügyi alapismeretekkel rendelkeznek az OECD egy 2012-es tanulmánya szerint, a tudatosságot és a megtakarításokat tekintve jelentős a lemaradásunk a többi vizsgált országhoz képest. A pénzügyi szakértők és analfabéták aránya közel azonos a népességen belül.

Pénzügyeink kicsiben - ezen is múlhat a jövő!
A gondos szülő nemcsak pénzt ad a gyereke kezébe, hanem megtanítja azzal bánni is. A gyerekeknek minél hamarabb egyszerű pénzügyi tapasztalatokat kell szerezniük, s erre talán a nyári szünet a legjobb időszak! Íme néhány hasznos ötlet!
Mennyire számítanak a státusszimbólumok életünkben?
A felnőttek igyekeznek magukról jó benyomást kelteni, például az anyagiak tekintetében. Ezért fontos számukra, mit mutatnak kifelé: milyen környéken laknak, mekkora a lakásuk, milyen kocsival járnak, hova mennek nyaralni.
A gyerek tudatosabbá teszi a családot
Magyarországon még gyerekcipőben jár az iskolai pénzügyi oktatás, így nem csoda, ha a fiatalok úgy kezdik meg önálló életüket, hogy annak számos gazdasági vonatkozásával nincsenek tisztában. Általában az első gyermek születésekor változik a szemlélet, ekkortól kezdenek a szülők az öngondoskodási, befektetési lehetőségeknek utánanézni.

Hogyan tanítsuk meg a gyereknek, mire érdemes költeni?
Az iskolásoknak fontos a trendkövetés: figyelik egymás ruháját, felszerelését, mobiltelefonját, és gyakran csak azért könyörögnek, mert a többieknek már van valamijük, ami nekik nincs. A szülők ilyenkor dilemmáznak: megvegyék-e a kért tárgyat csak azért, hogy az ő gyerekük is „menő” lehessen, lépést tudjon tartani a többiekkel vagy mérlegelnek, hogy mire hajlandóak áldozni és mire nem. Gyerekpszichológus és a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő zsűrielnöke segítségével jártuk körbe, milyen anyagi és lelki szempontokat érdemes átgondolni a kamaszodó, trendkövető gyerekek szüleinek.

Amiről az iskola nem beszél...
Az OTP Fáy András Alapítvány O.K. Központjának szakemberei még változatosabb tananyaggal és az eddigieknél is nagyobb lendülettel készülnek az új tanévre. A cél az, hogy a gyerekek magabiztosabban mozogjanak gazdálkodási, pénzügyi területen - például tisztában legyenek a hitelfelvétel kockázatával. Az, hogy ezt a tudást nem iskolai órán szerzik meg, a diákok visszajelzése alapján könnyebbség.
Pénzzel tömik a német gyerekeket
Minden korábbinál több zsebpénzt kapnak a gyerekek Németországban egy kedden bemutatott felmérés szerint, de a legtöbb ünnepre is általában pénzt kapnak ajándékba.
Egyszerű trükkök, amivel spórolásra taníthatjuk a gyereket
Sok mindenre vágyhat egy gyermek: a kicsik egy játékra, amit épp abban a pillanatban reklámoznak a tévében, a nagyobbak mobiltelefont szeretnének, a tinilányok sminkfelszerelést, ruhát, esetleg tabletet vagy laptopot. Hogy ki mennyi zsebpénzt kap és az miért jár, családonként eltérő. Van azonban néhány egyszerű trükk, amit következetesen alkalmazva megtaníthatjuk gyermekeinket a pénzügyi tervezésre. A K&H Bank szakértőjének tippjeit alkalmazva játszva elsajátíthatják a kicsik is az okos döntések alapjait.