Életforma.hu


Bedagadt a lábam trombózis után! Mit tehetek?

Bedagadt a lábam trombózis után! Mit tehetek? 

Trombózis után bedagadt a betegségben érintett lábam, mi a teendő - kérdezte olvasónk. Leggyakrabban a második és azt követő trombózis oka mindig az első. Amennyiben az első trombózis alkalmával a vénabillentyűk tönkrementek, akkor  – alvadásgátlás nélkül, és egyéb rizikófaktorok fennállása esetén – mindig kialakulhat újabb trombózis. Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa válaszolt.

Mi van, ha trombózist kapsz véralvadásgátló mellett? 

A mélyvénás trombózis akut kezelése után nagy szerepe van a véralvadásgátló terápiának, ugyanis ekkor a hangsúly az ismételt trombózis prevencióján és a posttrombotikus szindróma elkerülésén van. Azonban olykor megesik, hogy a kezelés ellenére az illetőnél mégis kialakulnak vérrögök. Ennek okairól prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.
Tényleg csoda a csodaharisnya?

Tényleg csoda a csodaharisnya? 

A mélyvénás trombózis akut terápiája után nagy hangsúlyt kell fordítani arra, hogy ne alakuljon ki újabb eset, valamint az úgynevezett poszttrombotikus szindróma (PTS) megelőzésére. A legtöbb orvos ekkor kompressziós harisnya viselését javasolja, de az elmúlt időszakban több tanulmány szerint is felesleges a hordása. Hogy valóban szükséges-e a PTS elkerüléséhez a kompressziós terápia - és ha igen, akkor meddig-, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.