Facebook hozzászólás
6 396

10 tuti tipp a sikeres szóbeli nyelvvizsgához!

A szóbeli vizsga a legtöbb embernek nagyobb kihívást jelent, mint az írásbeli. Ugyanis az írásbeli során anonimitásba burkolózhatunk, a szóbelin viszont arcunkat is adjuk a teljesítményünkhöz, ezért nagyon izgulunk. Mindehhez hozzájön az is, hogy a nyelvtanulás során általában sokkal nagyobb hangsúly esik az írásbeli gyakorlásra, mint a szóbelire, így bizonytalanabbak is vagyunk magunkban, amikor meg kell szólalnunk. Jó hír viszont, hogy mindenki képes átlépni ezeken az akadályokon!

Kép: bkf

Gönczy Edit, a Bar-Angol program vezetője 10 hasznos tanácsban foglalta össze, mitől is lehet sikeres a szóbeli vizsga!

1. Légy meglepő, lépj ki a sablonok világából!
A mai embert rengeteg impulzus éri. Ez azt jelenti, hogy nem reagálunk minden ingerre, csak néhányra, leginkább azokra, amelyek kitűnnek a többi közül. A vizsgáztató sem más. Sokkal szívesebben beszélget a vizsgázóval, ha az egyedi, ötletes válaszokkal jön elő. Ez a változatosság lehet tartalmi, szókincsbeli, de akár nyelvtani is!

2. Vizsgáld meg mi az erősséged!
Mindenki elmondhatja, hogy jó valamiben. Lehet, hogy gyengébb vagy nyelvtanból, ellenben nagyon gazdag a szókincsed, vagy nagyon kreatív vagy. Építs az erősségedre! A szóbeli nyelvvizsga során tudatosan helyezd előtérbe azt, amiben jó vagy! Ha a szókincsed gazdag, azt mutasd meg folyamatosan, ha ismersz ritka nyelvi fordulatokat, azokat használd!

Időben indulj a megfelelő irányba!
A fiatalok sikeres pályaválasztását segítő, egyedülállóan komplex program indul Budapesten Élet Akadémia néven. A hat hétvégés képzés célja, hogy a fiatalok az önismereti, kommunikációs, munkavállalási, pénzügyi és egyéb interaktív tréningek során a számukra megfelelő szakma kiválasztásához hozzáértő, személyre szóló támogatást kapjanak.

3. Három jokerszó/-kifejezés
Ha az a típus vagy, aki rendszeresen leblokkol vizsgákon, érdemes jó előre (akár 2-3 hónappal a vizsga előtt) kiválasztanod 3 olyan szót vagy kifejezést, amely bármilyen helyzetben előhúzható. Ilyenek lehetnek az angolban az „I mean” (úgy értem), az „obviously” (nyilvánvalóan) vagy az „undoubtedly” (kétségtelenül). Ezeket használd a vizsgádig minden egyes nap, amennyiszer csak tudod! Akár az írásbeli fogalmazásaidban vagy az angolóráidon, a beszélgetésfeladatok során. A lényeg, hogy beléd ivódjanak, és bármilyen helyzetben elő tudd hívni őket.

4. Ne koncentrálj a nyelvtanra!
Mivel a legtöbb tanuló – sajnos – a nyelvtani szerkezetek gyakorlásából kapja a legtöbbet a nyelvórákon, hajlamosak vagyunk azt hinni, a nyelvtanilag helyes mondatok a legfontosabbak a kommunikáció során. Ez nem feltétlenül igaz. A nyelvhelyesség csak egy a sok értékelendő szempont közül. Néha nem gond, ha javítod magad beszéd közben, de természetesen elég kiábrándító, ha állandóan ezt teszed.

5. Légy magabiztos!
Még akkor is, ha a torkodban dobog a szíved, amikor leülsz a vizsgáztató elé, tudd, hogy felkészülten jöttél a tudásod bemutatására! Ez a hozzáállás önmagában fél siker, a testbeszéded, metakommunikációd mindent elárul.

Mikor kezdjük el tanítani gyermekünket idegen nyelvre?
Sorra nyílnak az idegennyelvű óvodák, ahol azt kínálják a szülőknek, hogy gyermekük iskolakezdésre a választott idegennyelv tudora lesz. De vannak szülők, akik nem elégednek meg az óvodai és az iskolai órák számával, vagy éppen nem tartják elégségesnek.

6. Légy aktív!
Ugye te is olyan emberrel szeretsz beszélgetni, aki nem csak egyszavas válaszokat ad a kérdéseidre (melyekből egy idő után kifogy), hanem olyannal, aki lelkesen válaszol neked, sőt, akár vissza is kérdez. Ez a kommunikáció lényege! Nyugodtan beszélgess!

7. Légy tisztában a párbeszédek gördülékenységének elemeivel!
Minden nyelvben vannak kifejezések, amelyeket meg kell tanulni ahhoz, hogy egy beszélgetésben helytállóan részt tudjunk venni. Ezek azok a szófordulatok, mondatok, amelyek segítségével meg tudsz szólítani valakit,  tehát elkezdheted a beszélgetést (Excuse me!), félbe tudod szakítani, ha  arra van szükség (Can I just say something?), vagy éppen le tudod zárni a beszélgetést, illetve a te mondandódat (That’s all I wanted to say). Ez minden nyelvvizsgatípusnál fontos tudás, de különösképpen a páros vizsgázásnál hasznos és elengedhetetlen.

8. Légy tisztában a nyelv funkciókifejezéseivel!
Képzeld azt el, hogy valaki megállít az utcán, hogy merre van a legközelebbi patika. Érted a kérdést, tudod is a választ, de csak elmutogatni tudod, merre menjen. Ez a nyelv funkcionális kifejezéseinek hiányát mutatja. Jól meg kell tanulni, hogyan igazítunk valakit útba (Walk two blocks, and turn left), hogyan hívunk meg valakit valahová (Would you like to go out tonight?), hogyan utasítunk, illetve fogadunk el egy javaslatot (I’d love to but I’m too tired. Some other time, maybe.), hogyan kérünk meg valakit valamire (Would you do me a favour?) stb.

9. Tudd, mit kell csinálni, ha a beszélgetés elakad!
Számtalan oka lehet annak, ha a beszélgetés elakad. Ilyenkor legtöbben „leblokkolnak”, pedig ez a legtermészetesebb velejárói a szóbeli kommunikációnak. Gondolj csak bele, hogy a saját anyanyelveden is megtörténhet ez. Olyankor mit csinálsz? Nem szólalsz meg? Dehogy! Feltalálod magad, újrakezded, és legtöbbször meg is indokolod, mi volt a gond. Ilyeneket mondasz: „Jaj, hogy is mondják? Tudod! Az, ami a ház tetején van, és fogja a TV-jeleket. Itt van a nyelvem hegyén, csak nem jut eszembe.” Most képzeld azt el, hogy ezt idegen nyelven adod elő! Csodálatos szókincsről, nyelvtanról és kommunikációs készségről árulkodik. Biztos siker!

10. Figyelj a kiejtésre!
Igaz, hogy a kiejtésért rendszerint nem jár sok pont, mégis, törődj ezzel egy kicsit! Ha szép kiejtéssel beszél valaki, sokkal jobb pozícióból indul, mint aki nem beszél szépen. Lehet, hogy most azt mondod: „Á, a kiejtésemen már nem tudok változtatni!” Ami a szavak kiejtését illeti, lehet, hogy igazad van. De a kiejtés hét összetevőből áll, amelyek közül van, amin lehet könnyen változtatni. Ilyen például a hanglejtés, más szóval az intonáció. Figyelj arra, hogy a hangodon mindig érezhető legyen a közlési szándékod!

Sok sikert a szóbeli nyelvvizsgához! További hasznos tanácsokért és izgalmas angol nyelvű programokért keresd fel a BarAngol oldalát!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!