Ezeket az okmányokat feltétlenül vidd magaddal, ha külföldre utazol!
Komoly büntetésre számíthatnak azok, aki külföldi utazásuk alkalmával nem rendelkeznek a legfontosabb dokumentumokkal. Ezért is fontos, hogy az utazás előtt gondoskodjunk a megfelelő úti okmányokról, utasbiztosításról, és tanácsos a magyar külképviseletek elérhetőségeiről is tájékozódni.
A külföldre utazók számára a legfontosabb információ, hogy nem szabad elindulni sem útlevél, sem személyi igazolvány nélkül. Bár a schengeni térségben megszűnt a határellenőrzés, ez nem azt jelenti, hogy ne lenne szükség úti okmányokra, hiszen lehetnek olyan ellenőrzések az adott országban, ahol elkérhetik ezeket. Aki nem tudja bemutatni a személyi okmányait, komoly bírságra számíthat. A jogosítvány, a diákigazolvány, a lakcímkártya vagy a születési anyakönyvi kivonat nem alkalmas erre a célra, csak az útlevél és a személyi igazolvány – figyelmeztet Nagy Anna külügyi szóvivő az MTI kérdésére.
Vannak olyan országok, ahol nem elég, ha az utazás idején érvényesek az okmányok, hanem még azt követően is egy ideig érvényesnek kell lenniük. Például a Törökországba készülőknek érdemes tudniuk, hogy útlevelüknek még az utazást követő 6 hónapig érvényesnek kell lennie.
Minden évben gyakori probléma, hogy az útnak indulók elfelejtik ellenőrizni, mikor jár le az útlevelük, és csak későn veszik észre, hogy már nem is érvényes, vagy egyáltalán nincs is. Komoly költségeket jelent, ha gyorsan kell pótolni a lejárt úti okmányt. Azt is ellenőrizni kell, hogy szükség van-e vízumra az adott országban.
Sokan utaznak utasbiztosítás nélkül, arra hivatkozva, hogy van európai egészségbiztosítási kártyájuk. Ez azonban nem mindenre nyújt fedezetet, és van olyan ország is, ahol csak a költségek egy részét fedezi, vagy meg kell előlegezni a költségeket, amelyeket csak utólag térítenek meg. Egy baleset vagy betegség akár milliós nagyságrendű költségeket is jelenthet, ezért nem érdemes a biztosításon spórolni.
Az utazó gyermekeknek is szükségük van útlevélre vagy személyi igazolványra, utóbbit már 14. életévük előtt is bármikor lehet kérni. Ha a gyermek egyedül vagy nem mindkét szülőjével utazik, a szülőknek hozzájáruló nyilatkozatot kell írniuk. Ehhez nem kell közjegyzőhöz menni, csak két tanú kell. Vannak olyan országok, ahol speciális nyomtatványt kell kitölteni, ha gyermek utazik.
Érdemes utánanézni az adott ország magyar külképviseleteinek is, és feljegyezni az elérhetőségüket. Minden magyar külképviseletnek van ügyeleti telefonszáma, amelyen éjjel-nappal magyar nyelven kérhető segítség. Utazás előtt jó regisztrálni a konzuli szolgálat honlapján, ami szükség esetén megkönnyítheti a segítségnyújtást a külképviselet számára. Olyan országokban, ahol nincs magyar külképviselet, bármely európai uniós tagállam külképviseletéhez fordulhatnak segítségért a magyar állampolgárok.
Hozzászólás zárolva.