Facebook hozzászólás
366

Hiába nem hiszed, de a te gyereked is lehet alultáplált

A rossz tápláltsági állapot a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a rossz szociális helyzetben élők körében alakulhat ki. Az alultápláltságot a szélsőségesen sovány vagy kövér gyerekek esetében az orvosok többsége szemre vétellel is meg tudja állapítani., az átlagos testsúlyúaknál viszont sokszor ők sem ismerik fel a problémát. Pedig az energia- és tápanyaghiány a normál testalkatú gyerekeket is érintheti. A kóros állapot egy háromperces szűréssel azonnal kimutatható lenne.

A legkisebbeket fenyegeti a legnagyobb veszély – Kép: Pixabay

A rossz tápláltsági állapot, azaz malnutríció a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a rossz szociális helyzetben élők körében alakulhat ki, hanem – függetlenül a szülő és a gyermek anyagi helyzetétől – bizonyos betegségek fennállása esetén is. A magyar kórházakba kerülő gyerekek csaknem kétharmadát fenyegeti a betegséghez kapcsolódó alultápláltság veszélye. (A WHO felmérése szerint az öt éven aluli gyermekek körében bekövetkező halálesetek több mint felét az alultápláltság okozza.) A probléma abból adódhat, hogy a gyermek nem képes azt a mennyiségű és minőségű táplálékot elfogyasztani, amire a gyógyuláshoz szüksége van – írja közleményében a Magyar Gyermek-gasztroenterológiai Társaság.

Az életkornak és egészségi állapotnak nem megfelelő táplálkozás miatt a túlsúlyos gyerekeknél is kialakulhat olyan energia- és tápanyaghiány, amely súlyosan károsítja szervezetük működését, például akkor, ha betegség miatt pár napig nem képesek táplálkozni. A malnutríció fokozza a fertőzések iránti hajlamot, megnyújtja a kórházi tartózkodások időtartamát, lassítja a műtéti beavatkozások utáni felépülést, rontja az iskolai eredményeket, és hátráltatja a szocializációs folyamatokat is. A legkisebbeket fenyegeti a legnagyobb veszély: két-három éves korig az alultápláltság hátráltatja a növekedést, az agy és az izomzat fejlődését, ami később jelentősen ronthatja a mentális teljesítményt.

Hogyan élik meg a gyerekek a kórházi tartózkodást?
Minden gyerek számára nehéz a kórházi tartózkodás. Az otthontól és a barátoktól való távollét, az idegen hely és helyzet, a vizsgálatok, a szokásos napi rutin megváltozása mind-mind frusztrációt okoznak számukra.

Ennek a betegségnek az időbeni felismerését teszi lehetővé az a csupán háromperces STRONG (Screening Tool for Risk On Nutritional Status and Growth) szűrés, amellyel diagnosztizálni lehet a kóros tápláltsági állapotot, és így mihamarabb elkezdhető a malnutríció megelőzéséhez szükséges terápia. A nemzetközileg kidolgozott szűrési módszer négy szempontot értékel: vizsgálja a rizikót jelentő betegség meglétét, az alultápláltság szubjektív megítélését, a táplálékbevitel és veszteség mértékét, valamint az aktuális testsúlyvesztést.

A STRONG szűrést Európa több országában már kötelezően bevezették, Magyarországon viszont még nem szerepel a protokollban, pedig a legutóbbi STRONG szűrés – amelyet 27 magyarországi intézményben végeztek el – eredménye szerint is súlyos nálunk a helyzet. A gyerekek 52 százalékát közepesen, 12 százalékát pedig súlyosan fenyegette az alultápláltság. Utóbbiaknak azonnali beavatkozásra, tehát táplálásterápiára volt szükségük. Nagyon fontos tehát, hogy minden hazai kórházban és a háziorvosi rendelőkben is szűrjék a malnutríciót, megelőzve ezzel a későbbi szövődményeket.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!