Facebook hozzászólás
532

Mennyi D-vitamint adjunk a gyereknek?

A D-vitamin nem csak a jó közérzetért, de az egészséges hormonális rendszer működéséért is felelős. Bizonyos betegségek esélye megnő D-vitamin hiányakor, így érdemes odafigyelni a megfelelő bevitelére a gyermekek számára is.

D-vitamin szerepe

A D-vitamint a legtöbben a napfény vitaminjaként ismerik- hiszen UVB sugárzás által termelődik-, ám számos pozitív hatást gyakorol az emberi szervrendszer működésére, így ma már az egyik legfontosabb vitaminként tartják számon. A jó közérzet mellett a legfontosabb szerepe a kalciumháztartás szabályozásában van, így elengedhetetlen a normális csontképződéshez, ami a gyermekek esetében kiemelt jelentőséggel bír.

3 éves korukig ajánlott a plusz D-vitamin bevitele

Emellett az egészséges immunrendszer fenntartásában is segít, mivel aktivizálja az a T-limfocitákat, amelyek az kórokozókkal szembeni védekezés fő katonái. Azonban csakis elegendő D-vitamin jelenlétében képesek megfelelően működni, így értelemszerűen minél alacsonyabb a szervezetben a kalciferol (D-vitamin) szintje, az immunrendszer annál kevésbé tudja ellátni a feladatát. Így tehát nem csak a felnőtteknek, hanem a fiatalabbaknak is szükségük van megfelelő mennyiségben D-vitaminra, hiszen nélküle nagyobb eséllyel alakul ki megfázás vagy influenza- mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa.

Hiánya

A D-vitamin hiánya tehát fokozza a megfázásos megbetegedések kialakulásának kockázatát, és még több probléma kialakulásáért is felelős. Mivel fontos szerepe van a csontképződésben, így a növekedési fázisban alacsony szintje a csontok gyengeségét, esetleg görbeségét eredményezi. Tanulmányok szerint továbbá összefüggést mutat a vitamin hiánya a cukorbetegség és az azt megelőző inzulinrezisztencia megjelenésében, de az allergiás ekcéma és az asztma kialakulásában is szerepe van, csakúgy, mint bizonyos daganatok (pl. vastagbélrák) és hormonális zavarok keletkezésében.

A D-vitamin hiánytünetei

  • gyakori légúti fertőzések
  • izomzat tónusának csökkenése,
  • fogzás és mozgásfejlődés késése
  • a bőr sápadtsága,
  • a nagy fej,
  • a puha koponyacsontok,
  • a boltozatos homlok,
  • az elgörbült alsó végtagok („o” láb kialakulása)
  • a mellkasi csontok, a bordák deformálódása („tyúkmell”)
  • a fokozott hajlam a csonttörésre
Rendellenességet is okozhat a D-vitamin hiánya várandósság alatt!
A magzat vitaminellátásáról az anya szervezete gondoskodik, így várandósság idején a kismamáknak még nagyobb D vitamin mennyiségre van szükségük a szokásosnál. Mennyi az optimális mennyiség és milyen következményei lehetnek a vitamin hiányának? Szakembert kérdeztünk.

Gyermekek számára ajánlott napi mennyiség

Ajánlások szerint gyermekeknek 3 éves korukig ajánlott a plusz D-vitamin bevitele (általában csepp formájában). Azonban a későbbiekben sem célszerű elhagyni, a fiataloknak is napi 400-1000 NE (nemzetközi egység) D-vitaminra van szükségük. Hogy pontosan kinek és mennyit érdemes pluszban táplálékkiegészítő formájában bejuttatni, arról csakis vérvétel után lehet bármit is javasolni, hiszen zsírban oldódó vitaminként lehetséges a túladagolása. Viszont általánosságban elmondható, hogy az őszi hónapoktól érdemes tablettaként is bevinni, hiszen ekkor már jelentősen csökken a napsütéses órák száma, ráadásul élelmiszerekkel csupán minimális mennyiségben juthatnak hozzá.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!