Facebook hozzászólás
292

Nyugodt nyarat szeretnél? – Tippek gyermekeink nyári biztonságáért

Kétségtelen, hogy a gyermekek szempontjából a nyár a legveszélyesebb időszak, a legtöbb baleset ilyenkor történik velük. Mit tehetünk, hogy a szünidő nagy részét ne a kórházban töltsük? Íme, néhány tipp, mire is ügyeljünk fokozottabban!

Eddig az óvoda és az iskola viszonylag védett környezetet jelentett a gyerek számára, kötött szabályokkal és szakszerű felügyelettel. A nyári szünet alatt azonban a szabályok és a korlátok is lazulnak, ami gyakran balesethez vezethet. A szülőknek most még jobban oda kell figyelniük, hogy megóvják gyermekeiket a rájuk leselkedő veszélyektől.  Az immár 11 éve működő K&H Gyógyvarázs gyermek-egészségügyi program most összegyűjtött néhány tippet, amellyel a nyári gyermekbalesetek nagy része megelőzhető.

A játszótereken is gyakran történhet baleset – Kép: Pixabay

A nyár legalapvetőbb veszélyei az erős napsütéssel és a nagy hőséggel függnek össze.
● A hőártalmak elkerülése érdekében ne engedjük a gyereket kint játszani 11 és 15 óra között.
● Szabadidős tevékenység esetén mindig adjunk rá fejfedőt.
● Kenjük be alaposan napozókrémmel, és ezt időről időre ismételjük meg.
● Gyakran itassuk meg folyadékkal.
● Nyáron soha ne hagyjuk a gyermeket a kocsiban – még néhány percre sem!

Ha a hőség elől vízpartra vagy akár csak az udvari medencéig menekülünk, ismét számos veszély leselkedik a gyermekre. Víz közelében a szülőnek folyamatosan ébernek kell lennie.
● Ha az udvari medence használaton kívül van, fedjük le, és lehetőleg vegyük el a felmászásra, beszállásra szolgáló létrát.
● Az úszni nem tudó gyermekekre mindig adjunk karúszót, úszógumit vagy felfújható mellényt.
● Lehetőség szerint minél korábban – 4-5 éves kor táján – tanítsuk meg a gyereket úszni.
● Soha ne hagyjuk a vízben felügyelet nélkül – még akkor sem, ha már tud úszni.

A közlekedés újabb kritikus pont – legyen szó akár autóról, akár bicikliről, akár rollerről.
● Szoktassuk rá a gyereket, hogy amint beül az autóba, kösse be a biztonsági övét, bármilyen rövid útra indulunk is, és nyomatékosítsuk, hogy menet közben nem szabad azt kikötnie.
● Tanítsuk meg, hogy parkolás után ne vágja ki az ajtót, és ne ugorjon ki azonnal az autóból.
● Nyomatékosan hívjuk fel a figyelmét arra, hogy az útra soha ne lépjen vagy fusson ki anélkül, hogy szétnézne.
● Játékos formában, akár már egész kicsi kortól kezdve kezdjük el megismertetni vele a főbb közlekedési szabályokkal, hogy biciklivel, rollerrel közlekedve is betartsa ezeket.
● Mindig adjunk a gyerekre megfelelő védőfelszerelést (sisak, térvédő, láthatósági mellény stb.)

Ne tervezd túl a nyarat! Belefárad a gyerek!
Minden évben sok fejtörést okoz az iskoláskorúak szüleinek, hogy miként szervezzék meg a nyarat a 11 hetes nyári szünetre. Sokan tartanak attól, hogy elegendő program hiányában egész nap csak tévézik vagy számítógépezik a gyerek, ezért minden hétre jut tábor, családi nyaralás vagy egyéb elfoglaltság. Jó ez így?

Mindezeken kívül persze számos egyéb veszély is leselkedik nyáron csemetéinkre.
● A nyár egyik legveszélyesebb – ugyanakkor a gyermekek számára legizgalmasabb – kerti eszköze a fűnyíró. A kisebb gyerekeket fűnyírás idején lehetőleg ne engedjük ki az udvarra, és ügyeljünk, hogy a nagyobbak is mindig megfelelő távolságban legyenek az eszköztől.
● A játszótéren veszélyesek lehetnek a fémjátékok – különösen a csúszdák –, amelyek a nyári hőségben könnyen felforrósodnak. Mindig ellenőrizzük ezek hőmérsékletét, mielőtt a gyerek kipróbálná.
● A családi, baráti grillezés kedvelt nyári időtöltés, ugyanakkor a tűz számos veszélyforrást rejt a gyerekek számára. Tartsunk be néhány alapszabályt a balesetek elkerülése végett: soha ne engedjük a gyerekeket a tűz közelébe, biztonság esetére mindig legyen előkészítve egy vödör hideg víz, és magyarázzuk el nekik, hogy a gyufával, gyújtó anyagokkal, illetve a tűzzel nem szabad játszani!
● A nyári időszak kellemetlen velejárói a szúnyogok, kullancsok és egyéb rovarok. Szabadtéri, vízparti programok esetén, erdei kirándulások előtt mindig kenjük be a gyermeket szúnyog- és kullancsriasztó szerekkel, és ilyen esetekben legyen mindig nálunk olyan krém is, amely az esetleges csípéseken tud enyhíteni. A kalcium pezsgőtabletta praktikus megoldás lehet még ilyen esetben. A kullancsot kiszedhetjük így – 10 lépésben!

A kórházak infektológiai részlegei sajnos minden nyáron megtelnek. Figyeljünk oda, hogy gyermekünk ne egyen meg olyan ételt, ami egy óránál hosszabb ideje kint volt a hőségben. Ha piknikezni vagy strandra megyünk, lehetőleg ne vigyünk magunkkal könnyen romlandó ételeket! Ugyanakkor, ha mégis a kórház falai között kell töltenünk néhány napot, ne essünk kétségbe! Igyekezzünk ápolgatni a gyermek lelkét, hiszen ez a testi felépülést is nagyban segíti. A K&H Gyógyvarázs mesedoktorok pedig a nyár során is látogatják a gyermekkórházakat országszerte, hogy a mese gyógyító ereje révén hozzájáruljanak a kis betegek mielőbbi gyógyulásához.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!