Facebook hozzászólás
204

Okos eszközt karácsonyra? Így lesz biztonságos!

Az okos eszközök a karácsony igazi slágerajándékai. De nem szabad megfeledkezni arról, hogy kellemetlen meglepetést is szerezhetünk velük – magunknak és a megajándékozottnak is. Sok esetben használt eszközt ajándékozunk, ami önmagában nem probléma, de érdemes körültekintően eljárnunk, hogy az ajándék ne jelentsen veszélyt új vagy régi tulajdonosának. Gombás László IT biztonsági szakértő összeállított egy listát arról, milyen alapvető dolgokra érdemes odafigyelnünk, ha számítógépet, tabletet vagy okostelefont adunk-veszünk.

Kép:LG

1. Hogyan tudom biztosan letörölni az adatokat az eladásra, ajándékozásra szánt eszközről?

Mielőtt túladnánk régi telefonunkon vagy laptopunkon, érdemes minden adatot letörölnünk az eszközről. A legtöbben sajnos nincsenek azzal tisztában, hogy ha törlünk egy adatot, azt vissza lehet állítani. Ahhoz, hogy biztosan letöröljünk minden adatot, új tartalommal kell feltölteni az eszközt, majd és azt is törölni, mert az biztos felülírja az eredeti tartalmakat.

Tipp: Alkalmazhatunk titkosítást is, amihez szimplán annyit kell tennünk, hogy az adott fájlra jobb egérrel kattintunk, ott kiválasztjuk a titkosítást, amely fizikailag titkosítja, hogy milyen típusú dokumentumról vagy adatról van szó. Eladás esetén a biztonság kedvéért a titkosított fájlt és a titkosítási kulcsot is töröljük az eszközről.

2. Hogyan tudok meggyőződni róla, hogy nem maradt vírus a gépen?

Fontos tudnunk, hogy nem csak adatok maradhatnak egy használt eszközön, hanem akár vírusok is. Sokan az eladásnál csupán annyit tesznek, hogy törlik a felhasználói profilt. Ám ez nem elegendő sem az eladó, sem a vevő biztonsága szempontjából. Érdemes az operációs rendszert újratelepíteni, ami egyben vérfrissítést is jelent egy régi számítógépnek.

Tipp: A fontos emlékeket (pl. gyerekről készült képeket), adatokat érdemes egy olyan médiára is kiírni, ami csak olvasható – pl. DVD, külső winchester.

3. Mire kell odafigyelni új eszköz ajándékozásakor?

Főleg friss felhasználóknál érdemes külön felhívni a figyelmet a veszélyekre, és megfelelően konfigurálva kell odaadni az ajándékot. Alapvető a beépített tűzfal és az ingyenes vírusirtó – ezek nélkül ne kezdjünk el szörfölni a neten.

Tipp: Az ingyenes víruskereső a kötelező minimum, ha internetezünk. Viszont fontos tisztában lennünk azzal, hogy az csak víruskereső, az aktív hackertámadások ellen nem jelent védelmet. A fizetős víruskeresők előnye többek között az, hogy személyes tűzfalat állítanak a gépnek, amely ellenőrzi a ki-, illetve befelé történő adatforgalmat, és még böngészővédelmet is jelent, hiszen ellenőrzi a keresőtalálatok valóságát.

Félóra alatt megvenni minden ajándékot? Lehetséges, de csak óvatosan!
Az online vásárlás nagyon csábító, akár fél nap alatt, otthonról mindent megvehetünk és még házhoz is szállítják. De ne feledjük ez egy kiemelt időszak a kiberbűnözők számára. Összeszedtük mire kell figyelni, hogy biztosan boldog legyen a karácsony.

Vállalatok esetében bonyolultabb az adatok megsemmisítése. Vannak olyan cégek, akiknél mágneses tér segítségével zavarják össze a lemezen található jeleket, hogy biztos ne lehessen visszaállítani az adatokat – tette hozzá Gombás László, a QUADRON RENDSZER Kft. szakmai vezetője.

Összegezve a legfontosabb, hogy az eladónak és a vevőnek, illetve az ajándékozónak és megajándékozottnak is körültekintően kell eljárnia, hogy ne kerüljön kellemetlen helyzetbe a két ünnep között.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!