6 tipp a szemölcs megelőzéséhez
A közönséges szemölcs nem más, mint egy vírusfertőzés. Gyerekek legtöbbször az uszodaszemölccsel találkoznak, felnőttek viszont a nemi úton terjedő szemölccsel is szembesülhetnek. Dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyásza a hatásos kezelés megválasztásáról beszélt.
Akár évekig is bajlódhatunk a szemölccsel
A szemölccsel kapcsolatos első teendő a beazonosítás. Ez nem mindig egyszerű, hiszen egy laikus könnyen összetévesztheti a szemölcsöt az anyajeggyel, vagy más kiálló, puha növedékekkel. Éppen ezért a felismerés és az eltávolítás miatt is fontos a bőrgyógyász felkeresése. A szemölcsök megjelenési formája függ a bőr állapotától, a vírus típusától és a fertőzés helytől.
Kialakulásuk összefügg az immunrendszer legyengülésével, ezért betegségek után gyakrabban alakulnak ki. Ugyanakkor az összefüggés fordítva nem igaz: a szemölcs megjelenése nem utal immunzavarra.
A szemölcs vírusa apró sérüléseken keresztül hatol be a hámsejtbe, és ha az immunrendszer aktuális gyengesége miatt csökkent ellenállást tapasztal, a hámsejteket megfertőzve, azokat fokozott osztódásra késztetve, szemölcsképzést indít be. A kialakulást más tényezők is elősegíthetik, többek közt a bőrsérülések, a fokozott izzadás, a bőr felázása és a láb deformitásai. Más fertőzésekkel szemben a szemölcsök néhány hétig, de akár évekig is megmaradhat, ezért is nehézkes olykor a kezelés.
Az eltávolítás a típustól is függ
A leggyakrabban előforduló típus a közönséges szemölcs (verruca vulgaris), amely leginkább a tenyéren, talpon, ujjakon, ritkábban a gyermekek térdén, könyökén fordul elő, de bármelyik testtájon megjelenhet. A talpon jelentkező, úgynevezett „befelé növő szemölcs” olyan komoly fájdalmat is okozhat, amely a járást is megnehezítheti.
- A tipikus szemölcs kerek vagy félgömb alakú, halványsárga vagy durva felülete miatt piszkos szürke, pontozott felszínű, érdes göbcse. Ez nem viszket, nem okoz gyulladást, csak akkor fáj, ha megsérül, például bereped. Gyermekkori ujjszopás vagy körömrágás miatt is kialakulhat szemölcs a köröm alatt, ami enyhe fájdalmat okozhat. Az arcon, nyakon, állon és szemhéjon fonálszerű, vékony, kocsányos szemölcsök képződhetnek. Mindenképpen kezelni kell a nemi úton terjedő, nemi szervek környékén megjelenő, kávébarna, puha kinövéseket, hiszen ezek akár a méhnyakrák kialakulásának kockázatát is növelhetik. A védekezés tekintetében ezért is fontos kiemelten a kondom használata. A szemölcsök tehát a testen bárhol megjelenhetnek, esztétikai és egészségügyi problémát, esetleg fájdalmat okozva.
- Az eltávolítás típustól függően történhet fagyasztással, sebészeti eltávolítással, elektromos- vagy lézerkéssel való roncsolással, és szemölcsirtó szerek helyi alkalmazásával egyaránt. A megfelelő módszer kiválasztása mindig az egyedi probléma felmérése után történhet meg.
Tippek a szemölcs megelőzéséhez:
- Hordjunk jól szellőző lábbelit, sportoláshoz pedig sportcipőt.
- A cipőket rendszeresen fertőtlenítsük.
- Fürdés után töröljük szárazra a bőrt, főleg a lábujjközöket.
- Vegyünk mindennap tiszta pamut zoknit, mert az felszívja az izzadtságot. A vírusok ugyanis könnyebben bejutnak a felázott bőrbe.
- Ne használjunk közös törölközőt és közös papucsot.
- Ha már kialakult a szemölcs, ne piszkáljuk, forduljunk orvoshoz a hatékony eltávolítás miatt!
Hozzászólás zárolva.