Facebook hozzászólás
395

Szabadság, bátorság és divat

A tradicionális roma motívumokat, szabásmintákat újraértelmező és modern stílusjegyekkel ötvöző Romani Design nemrég mutatta be a Szépművészeti Múzeumban új kollekcióját, amit a szabadság, a bátorság és az önazonosság szeretete inspirált.

Fotók: Károlyi György

A Szépművészeti Múzeum Reneszánsz Csarnokában csodálhatta meg a nagyközönség a Romani Design divatház legújabb, „Az én identitásom – az én szabadságom” fantázianevet viselő kollekcióját. A kollekciót az identitását bátran felvállaló és azt szabadon értelmező modern nő ihlette, aki kreativitását, életörömét tudatosan éli meg, és képviseli azt.

„Számomra a divat ugyanaz, mint írónak a szavak, vagy festőnek a színek. A ruháimon keresztül tudom megfogalmazni önmagam, és megteremteni azt a világot, amelyben szívesen élek” – vallja a Romani Design ötletgazdája, Varga Erika tervező. A Romani Design márkanevet 2010-ben egy Akácfa utcai varrodából indította útjára Varga Erika azzal a céllal, hogy a roma viseleti kultúra szépségeit és értékeit beemelje a kortárs ruhatervezés világába. Az eltelt négy év alatt a Romani Design bátor színvilágú ruhái és egyedi kiegészítői befogadó közegre találtak a roma és nem roma társadalomban egyaránt, s ma már egyet jelentenek az elfogadással, nyitottsággal, sokszínűséggel.

A Romani Design formabontó „My Identity – My Freedom” kollekcióját a roma női viselet egyik jellegzetes darabja, a kötény, azaz kretinca ihlette. A kretinca formája, zsebének vonala, cakkos díszítőmotívumai a bemutatott kreációk szinte mindegyikén visszaköszönnek. A kretinca viselete generációkon átívelő jelentőségű: anyáról lányra hagyományozódott, és az anya által megkezdett hímzéseket a lány továbbdíszítette, varratta, így gazdagítva tovább annak motívumkincsét.

A ruhákat  kiegészítő porcelánékszereket virágmotívumok ihlették

A Varga Erika által megálmodott ruhákat Diós Gabriella iparművész porcelánékszerei és Varga Helenatáskái egészítették ki. A táskák kézműves technológiával, bőr, textil, kasmír és selyem anyagok ötvözésével, kézzel készültek. Az ékszereket hímzett tűzrózsa-virágmotívumok ihlették, amelyeket Varga Erika tervezett. Színviláguk, festményszerű ábrázolásmódjuk harmonikus kiegészítői a ruháknak.

A roma viseleti kultúra szépségei és értékei jelentek meg a kortárs ruhatervezés világában

A Romani Design több mint hagyományos divatcég. Szemléletformáló, értékközvetítő és értékteremtő szerepe oktatási tevékenységében is megnyilvánul: kreatív foglalkozások, tanfolyamok keretében oktatnak roma és mélyszegénységben élő fiatalokat. A „My Identity – My Freedom” kollekció is egy oktatási projekt keretén belül valósult meg, amelyben hátrányos helyzetű magyarországi és szlovákiai nők részesültek szabás-varrás képzésben. A projektet és az eseményt az Európai Unió Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007–2013 támogatta. A Romani Design a Roma Partnership program része.

Stílustippek Lakatos Márktól – Így dobd fel a gardróbodat!
Lakatos Márktól, Magyarország egyik legismertebb stylistjától az idei divatszínek mellett azt is megtudhatod, hogy a legfrissebb trendeket követve hogyan dobhatod fel a gardróbodat!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!