A diploma csak eszköz, nem cél
Új stratégiák szükségesek tehát a sikerhez. A StepStone internetes karrierportál aktuális kutatása szerint az egyetemi/főiskolai diploma önmagában már messze nem jelent biztosítékot az álláskeresés sikeréhez.
Több mint 6000 álláskereső tapasztalatai alapján a karriercentrum munkatársai megállapították: az elmúlt két évben a diploma minősítése mellett a tanulmányok, külföldi tapasztalatok, kiegészítő képzések vagy a szakmai gyakorlat szerepe is halványulni látszik.
Magasabb követelmények
A megkérdezettek közel kétharmada jó jegyekkel szerzett diplomája ellenére is nehezen talál állást. Belgium, Németország, Svédország és Norvégia diplomásai szembesülnek a legnagyobb problémával: az erősödő konkurenciaharccal. Míg a svédek és norvégok – olasz és dán kollégáikkal együtt – nem érzik, hogy a cégek magasabb követelményeket támasztanának a pályázókkal szemben, addig a német és belga diplomások tapasztalatai szerint egyre több jelentkező ostromolja az állást hirdető cégeket.
A gazdasági helyzet kedvezőtlen fordulatainak köszönhetően Németországban 24%-al növekedett a diplomás álláskeresők aránya a tavalyi év során. A munkanélküliség növekedése ebben a társadalmi rétegben az átlagos munkanélküliségi mutató négyszeresére ugrott.
Munkanélküli diplomások
Dániában már most minden második pályakezdő diplomás első útja a munkaügyi központba vezet. Hollandiában a felsőoktatásból kikerültek aránya a munkanélküliek 9,5%-át teszi ki.
A kutatási eredmények alapján szertefoszlik az a mítosz, hogy diploma birtokában biztos álláshoz juthatnak a fiatalok.
A folyamatosan változó piaci körülmények a cégek rugalmas alkalmazkodását követelik, s ennek a kihívásnak csak széleskörű szakmai tapasztalattal, személyes kapcsolatrendszerrel, az élethosszig tartó tanulás alkalmazásával felelhetnek meg a munkavállalók. (d, he)
Forrás:ÚJ SZÓ
Hozzászólás zárolva.