Facebook hozzászólás
104

Gázmaszkban az ifjú pár

Savas eső, egymillió ember halála évente – mindez a Barna Felhőnek nevezett szmogfelhő miatt, mely elfedi Ázsia dél-keleti részét és csendes-óceáni partvidékét.

Képzeljünk el egy három kilométer vastag, tízmillió négyzetkilométer kiterjedésű, barnás színű szmogfelhőt, mely olyan sűrű, hogy a napfényt is alig engedi át. Ezt a fojtogató, évente egymillió emberi áldozatot követelő jelenséget nem egyszerűen az autók kipufogócsövének köszönheti az emberiség.

Létrejöttébe belejátszik az is, hogy Dél-Kelet-Ázsia egyes területein sok országban használnak faszenet, tehéntrágyát vagy rossz minőségű petróleumot főzésre, fűtésre. Így amikor ember sétálni indul, az utcán bizony hamu, korom és pernye is kavarog a levegőben.

Nem csoda, hogy aki csak egy kicsit is törődik az egészségével, szájmaszkot visel, ha az utcára lép. Ez alól az ember olyan életre szóló eseménye sem kivétel, mint az esküvő. Szívbemarkoló és groteszk látvány, amikor a pompázatos esküvői ruha az alkalomhoz illő, picit cicomásabb esküvői szájmaszkkal egészül ki

A Barna Felhő, mely az Ázsiában 3 milliárd ember életét keseríti meg, olyannyira vastag, hogy akár 10-15 százalékkal is képes csökkenteni a Föld felszínére jutó napfény mennyiségét, befolyásolja a klímát és a mezőgazdaságot. Szárazságot hozott Pakisztánban, Nepálban és India észak-keleti részén, áradásokat okoz Bangladesben. India rizstermése az idén 10 százalékkal lett kevesebb emiatt.

Alacsonyra szállva a bűzös szmog elviselhetetlenné teszi az életet Kína nagyvárosaiban, vagy Jakartában, ahol nemrég a világ legmagasabb épületének számító felhőkarcolót is teljesen beburkolta.

Hogy változás lesz-e a közeljövőben, az kétséges. Kína hamarosan eléri a legnagyobb széndioxid-kibocsátó állam, az USA szennyezőanyag-kibocsátási szintjét, de ideológiájában az emberi élet értéke eltörpül az állam dicsőséges ipari fejlődése mellett.

 Igaz, hiába hódít az individualizmus és egészségkultusz a tengerentúlon, az USA sem tartja be a légszennyezés visszafogására létrehozott Kiotói Egyezményt.

 Egyelőre tehát az ott élők egyetlen reménye, hogy a maszkgyártás fejlődése bírni fogja az iramot a légszennyezéssel…

Do Dinh Laura



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!