Facebook hozzászólás
223

3+1 tévhit, mely a klimax körül kering

A női változókor, a menopauza vagy ismertebb nevén a klimax jellemzően a 45 év feletti nőket gyötri a tüneteivel. Azonban előfordul olyan is, hogy valakinél ennél jóval korábban kezdődik, míg néhány szerencsésebb hölgy későbbi életkorban tapasztalja meg a hőhullámok és egyéb tünetek jelenlétét. Annak ellenére, hogy előbb vagy utóbb minden nőt érinteni fog ez a fajta hormonális változás, mégis számos tévhit kering a köztudatban a klimaxszal kapcsolatban.

1. tévhit: A klimax alatt nem lehet teherbe esni

A menopauza első tüneteként a menstruáció elmaradását tartják számon, és ezzel hozzák szoros összefüggésbe azt a tévhitet, miszerint ekkor lehetetlen teherbe esni. Az igazság azonban az, hogy amíg a petefészek működése nem áll le teljesen, addig lehetséges a peteérés, ezáltal pedig a megtermékenyülés is.

A menopauza három állomásból áll, a pre-, a peri- és a posztmenopauzából. A premenopauza során csak a progeszteronhormon mennyisége csökken, azt követően pedig az ösztrogéné is. Vagyis a premenopauza szakaszában fogamzásgátlás nélkül van esély teherbe esni.

2. tévhit: aki klimaxol, az elhízik

A kor előrehaladtával az energiaszükséglet fokozatosan csökken, valamint az anyagcsere-folyamatok szintén lelassulnak. A hízás akkor következik be, ha nem ismerjük fel időben a szervezetünk megváltozott igényeit, és nem figyelünk oda a kalóriabevitelre és a testmozgásra sem.

Ugyanakkor abban az esetben is többet mutathat a mérleg, ha hormonpótlás során ösztrogént juttatunk a szervezetünkbe, hiszen az ösztrogén hatással van a vízvisszatartásra, ami szintén okozhat súlygyarapodást.

3. tévhit: a változókorral a libidó is változik

Mint fentebb írtuk, a menopauza során az ösztrogénhormon szintje csökken a szervezetben, a libidó viszont sokkal inkább a tesztoszteronnal hozható összefüggésbe. Ezért a libidó csökkenése nem tekinthető a klimax klasszikus tünetének, hiszen az esetek jelentős többségében lelki okai vannak. Egyrészt a klimax beköszöntével nagyon sok nő küzd a nőiességével, csökkent értékűnek érzik magukat, illetve sok esetben a hüvelyszárazság miatti fájdalmas közösülés sem segít a problémán. Előbbi esetben érdemes pszichológus tanácsát kérni, míg utóbbiban a nőgyógyásztól kaphatunk javaslatot a probléma kezelésére.

+1. tévhit: a menopauza tünetei maguktól elmúlnak, nincs szükség orvosra

Mivel a menopauza egy teljesen természetes folyamat, így sokan élnek abban a tévképzetben, hogy minden tünetet szó nélkül el kell viselniük. Azonban nem mindenki viseli egyformán jól a gyengébb és erősebb panaszokat, így előfordulhat, hogy egyes tünetek az életminőségre és a teljesítőképességre egyaránt negatívan hatnak. Ilyenkor erősen javasolt felkeresni a nőgyógyászt, aki segítséget tud nyújtani a panaszok megszüntetésében vagy legalább csökkentésében.

Ha további hasznos cikkeket szeretnél olvasni a témában, keresd fel az Intima.hu oldalát!



Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!