Facebook hozzászólás
55

A vashiány komoly következményekkel járhat – érdemes odafigyelni rá!

Az ember közérzete rengeteg tényezőtől függ, többek között a munkahelyi és családi környezettől, a párkapcsolati tényezőktől, de főleg az egészségi állapottól. Előfordulhat, hogy a huzamosabb ideig fennálló levertség, fáradtság vagy gyakori fejfájás látszólagos ok nélkül jelentkezik. Ha a fenti tünetek nem szűnnek meg pihenés hatására sem, akkor a jelenség hátterében komolyabb probléma is meghúzódhat. Nem csak egyszerű kimerültségről lehet szó tehát. A vashiány tüneteit nem mindig lehet egyértelműen beazonosítani, de cikkünk ebben nyújt segítséget.

A vas szerepe a szervezetben

A vas a szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelem. A vérben lévő hemoglobin fontos alkotóeleme, segítségével tudja az oxigént felvenni és szállítani a szervezet. A légzési gázok szállítása mellett a véralvadásban és az izomműködésben is fontos szerepet játszik.

Az emberi test számára tehát elengedhetetlen, hogy táplálkozással megfelelő mennyiségben hozzájusson ezen fontos nyomelemhez. Hiányában ugyanis akár súlyos betegségek is felléphetnek.

A vashiány tünetei

A vashiányos állapot jellemző tünete a fáradékonyság. Ez elsősorban abból fakad, hogy a szervezet kevesebb oxigént tud szállítani, hasznosítani, így az izmok hamarabb kifáradnak.

Az úgynevezett nyugtalan láb szindróma az izmok működési zavarára utalhat. Mivel az agy is kevesebb oxigénhez jut, ezért koncentráció- és memóriazavar is jelentkezhet.

A fülzúgás és a gyakori fejfájás szintén utalhat arra, hogy a szervezetnek vaspótlásra van szüksége.

Mivel a sejtek regenerációja is csökkenhet, ezért a száraz bőr, illetve a hajhullás fokozódása is utalhat vashiányra.

Milyen súlyos következményei lehetnek a vashiánynak?

Az elhúzódó vashiányos állapot súlyos, akár életveszélyes állapot kialakulásához is vezethet. Az egyik legjellemzőbb a vérszegénység (anémia) kialakulása. Ugyanis a vörösvértestek előállításához vasra van szüksége a szervezetnek, ennek hiányában nem viszont termelődnek megfelelő mennyiségben. Anémia esetén a vér nem tartalmaz elegendő mennyiségű hemoglobint. A véralvadásban is zavar keletkezhet a vashiány következtében, ami azzal jár, hogy megnövekedhet a trombózis kialakulásának veszélye. Ez az állapot pedig szívinfarktushoz, vagy sztrókhoz is vezethet.

A tartósan fennálló vashiány miatt az agy is károsodást szenvedhet, mivel nem jut elegendő oxigénhez. Hosszú távon ez demencia kialakulásához vezethet. Illetve az Alzheimer-kór kockázata is magasabb a vérszegénységben szenvedők körében. Az anémia hozzájárulhat a halláscsökkenéshez, illetve a hallásvesztéshez is.

A várandós nők számára különösen fontos, hogy odafigyeljenek a megfelelő mennyiségű vas bevitelére. Ezt táplálkozással vagy vaspótlásra alkalmas készítményekkel, például vas szirup fogyasztásával tehetik meg. A vashiány okozhat koraszülésre való hajlamot, illetve a születő gyermekek körében nagyobb arányban diagnosztizálnak autizmust vagy figyelemzavart.

Hogyan figyeljen oda a vaspótlásra?

Érdemes tehát odafigyelni a vashiány tüneteire. Szerencsére laborvizsgálat segítségével könnyen kiszűrhető, ha a vér nem tartalmaz elegendő mennyiségű vasat. Ha megállapítást nyer a vérszegénység, akkor a hiányzó nyomelemet viszonylag egyszerűen pótolni lehet a különböző készítményekkel. Többek között vastartalmú tablettákkal vagy vas szirup segítségével. Ez utóbbi könnyebben hasznosul a szervezet számára.

Érdemes a táplálkozásra is odafigyelni és magas vastartalmú élelmiszereket fogyasztani, mint például a tojás vagy a máj. A növényi táplálékok közül a spenót, a sütőtök, a káposzta és a narancs tartalmaz kellő mennyiségben vasat. A megfelelő mennyiségű C-vitamin bevitelére is oda kell figyelni, hiszen jelenlétében fokozódik a vas felszívódása.

A vashiány alattomos „betegség”, hiszen a tünetek alapján nem lehet egyértelműen beazonosítani a bajt. Előfordulhat, hogy csakis laborvizsgálatokkal lehet feltárni a tünetek valódi forrását. A hosszú távon fennálló vashiány súlyos szív- és érrendszeri tüneteket vagy idegrendszeri károsodást is okozhat.  Érdemes tehát a megelőzésre fektetni a hangsúlyt, amit egészséges táplálkozással és különböző vastartalmú készítmények fogyasztásával biztosíthatunk.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

Egyéb

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!