A WC-pumpa használata szakszerűen
A WC-pumpa használata szakszerűen
A dugulás ellenszere a legtöbb háztartásban még mindig a WC-pumpa. Ezt az eszközt szinte mindenki alkalmazta már, de csak kevesen tudják, pontosan hogyan is célravezető használni. Pedig az időben és helyesen elvégzett művelet rengeteg bosszúságtól és anyagi tehertől megkímélhet bárkit.
Mikor kell használni a WC-pumpát?
Mielőtt az ember élből rávágná, hogy “dugulás esetén”, jobb, ha tisztázunk valamit. A dugulásnak is több fajtája van. Nem mindegy, hogy pontosan mi okozza a problémát, hiszen ha például valamilyen átlátszó idegen tárgy – pl. A WC illatosító műanyag kosara – szorult a lefolyóba, a pumpálással akár még ronthatunk is helyzeten.
A pumpát akkor érdemes használni, ha megbizonyosodtunk arról, hogy a “kémiai” módszerek, vagyis a különböző lefolyótisztító zselék, kristályok vagy a szódabikarbóna és ecet használata már nem vezet eredményre. Biztosnak kell lennünk abban is, hogy nincs nagyobb tárgy a lefolyóban, amit pumpával nem, de például egy hajlított drót segítségével még el lehet távolítani.
Mit tegyünk, ha dugulást érzékelünk?
Az első és legfontosabb, hogy próbáljuk meg kezelni a problémát. Az enyhébb dugulást, ha csak egy kicsit nehezebben folyik le a víz, a legtöbbször egy nagyobb adag, forrásban lévő víz is képes megszüntetni. Ha tudjuk, hogy a lefolyó csöve nem műanyagból készült, bátran kezdjük ezzel a – viszonylag környezetbarát – beavatkozással a munkát.
Ha ez nem vezetett eredményre, jöhet az agresszívebb anyagok, szódabikarbóna, ecet, sósav bevetése, vagy a kifejezetten erre a célra készült gélek vagy súroló hatású anyagok használata. Ha ez nem vezet eredményre, szabad szemmel pedig nem látunk más okot a dugulásra, jöhet a WC-pumpa.
Hogyan lesz eredményes a pumpálás
Szorítsuk a pumpát úgy a lefolyóra, hogy légmentesen oda tudjon tapadni és pumpáljunk néhányszor erőteljesen! A feljövő anyagokat, pl. hajcsomókat, darabos szennyeződéseket távolítsuk el! Folytassuk a pumpálást addig, míg eredményt nem észlelünk.
A pumpálásnak több kimenetele lehet. Előfordulhat, hogy mégis valamilyen idegen test, például zokni, hajgumi, fehérnemű került a lefolyóba. A pumpálás ezeket a “puhább” tárgyakat képes úgy átmozgatni, hogy lejjebb mozduljanak. Ezeket ilyenkor a padlóösszefolyónál, esetleg a tisztítónyílásokon át “patkánydróttal” még el lehet távolítani.
Érdemes kihívni a szakembert!
Ha azonban nem szeretnénk ilyen mélyen elmerülni a, khm, részletekben, érdemes fix áras duguláselhárító szakember segítségét kérni. A fix áras megoldás azt jelenti, nagyjából ki tudjuk számolni a költségeket. Ha pedig szakmabelire bízzuk a műveletet, lényegesen kisebb az esélye annak, hogy végül kárt teszünk a csatornában vagy valamelyik berendezésben.
A biztonság megér némi befektetést. Ne féljünk időben segítséget kérni, ha bajt észlelünk! Az egyszerű dugulást általában néhány ezer forintnyi költséggel el lehet hárítani.
Hozzászólás zárolva.