Folyamatfejlesztési módszerek tengerében - hogyan válasszunk?
Folyamatfejlesztési módszerek tengerében – hogyan válasszunk?
Vajon miért olyan nehéz manapság megtalálni a cégünk számára megfelelő módszert? Minden módszernek vannak lelkes hívei, akik persze azt állítják, hogy kedvencük megoldást jelent minden egyes üzleti problémánkra.
Na de ez tényleg lehetséges? Valóban megtalálhatjuk az aranytojást tojó tyúkot?
Néhány népszerű fejlesztési irány és jellemzőik
A Six Sigma hibaközpontú, a szűk keresztmetszetek elmélete (TOC) nevéből adódóan a rendszerek szűk keresztmetszeteire fókuszál, amíg a lean szemlélet egyszerre az emberek és folyamatok fejlesztését célozza.
A Six Sigma szerint a vállalat minőségi problémáinak megoldásához csökkenteni kell a folyamatok teljesítményének ingadozásait az ötlépéses ciklus szisztematikus gyakorlásával: meghatározás, mérés, elemzés, fejlesztés, ellenőrzés. Mivel csökken a variancia, ezért jellemzően javul a minőség és csökken a hibák és a hibalehetőségek száma. Analitikus gondolkodók, mérnökök és tudósok számára könnyen követhető és elfogadható gondolkodási módszer. Hátránya az lehet, hogy összetettsége miatt a frontvonalban dolgozó munkatársak nehezen vonhatóak be a fejlesztésekbe, az ő elköteleződésük így nem valósulhat meg.
A TOC független folyamatok sorozataként látja a rendszert. Ez a rendszer olyan mint egy lánc, amelyben egymástól független láncszemek dolgoznak együtt. Az egész lánc olyan erős, mint a leggyengébb láncszem, így a szűk keresztmetszetet a leggyengébb láncszem jelenti. Célunk tehát, hogy ezt a láncszemet fejlesszük. Ezt követően egy újabb láncszemből lesz a leggyengébb, így ott folytatódik a fejlesztés.
A lean projektek során a munkafolyamatban előforduló veszteségek azonosítása és eltávolítása van középpontban. Elsőként az értékteremtő tevékenységekre, azután az értékfolyamat meghatározására kell fókuszálni, majd a tevékenységek folyamatos áramlását kell kialakítani, amit a vevői igény vezérel.
Ha a folyamatban csökkennek a veszteségek és megvalósul az áramlás, a minőség javulni, a teljesítmény pedig növekedni fog. Cél, hogy a fejlesztésbe minél több dolgozót vonjunk be, ezáltal elkötelezettebbé válnak, máshogy tekintenek munkahelyükre, az általuk előállított termékre vagy szolgáltatásra. A folyamatos fejlődés érdekében a folyamatot időről időre felül kell vizsgálni, nap mint nap törekednünk kell arra, hogy jobbak legyünk.
Hogyan válassz?
A fentiekből is jól látszik, hogy a Six Sigma és a TOC inkább a folyamatokra, a technológiai lépésekre, műveletekre fókuszál. A lean szemlélet ezzel szemben egy vállalati transzformációt jelent mikro- és makroszinten egyaránt. Egy lean környezetben a folyamatok mutatóinak javítása mellett az emberek problémamegoldó képességeinek fejlesztése legalább annyira fontos. Sőt utóbbin keresztül érjük el az előbbit. Mindezt pedig a vezetők napi szintű támogatásával, az ő megfelelő vezetői rutinjaik kialakításával tehetjük fenntarthatóvá.
Hozzászólás zárolva.