Facebook hozzászólás
211

FÉLRE A TÉVHITEKKEL!

Ha már megtörtént a baj: a megfázás tüneteinek otthoni enyhítése

Az őszi-téli időszak tele van szépséggel. A különböző ünnepnapokra való készülődés, a folyamatosan átalakuló táj, a csípősebb levegő friss illata egy mindennapos örömforrás, egészen addig a percig, amíg nem találjuk magunkat a papízsebkendő-tsunami és az alvás nélküli éjszakák közepén.

Bizony, a megfázás alattomosan töri meg az év hidegebb periódusainak idilljét, hiszen a harmónia végül az egészségünkért folytatott harcba torkollik. Ilyenkor másra sem vágyunk, minthogy azonnal megszabaduljunk a kellemetlen panaszoktól. A legtöbben azonnal a gyógyszeres megoldások mellett döntünk, ahelyett, hogy egészségesebb módszerekkel próbálnánk békeszerződést kötni a náthával. Ismerd meg a legproduktívabb otthoni praktikumokat, enyhítsd a tüneteket természetes úton!

Meghűlés, megfázás, nátha: félre a tévhitekkel!

Pont ugyanúgy, mint a horrorfilmek legfélelmetesebb karaktere, a nátha előbb-utóbb mindenkit utolér. A megfázás időszakában kevesen fordulnak orvoshoz, éppen ezért tudományos és pontos statisztikák nem léteznek arról, hogy egy év alatt mekkora a meghűlési ráta. Egy dolog azonban biztos, mégpedig, hogy az egyik leggyakrabban előforduló betegségek egyikéről van szó.

A „népszerűség” ellenére, a náthával kapcsolatban sokan még mindig tévhitben élnek: 1) egyrészt nem a hideg miatt alakul ki, 2) másrészt nem egy gyógyítható betegségről beszélünk. De akkor hogy is van ez pontosan? A megfázás tünetei akkor jelentkeznek, amikor a felső légúti fertőzések kórokozói cseppfertőzés útján megtámadják a szervezetet. Ha az immunrendszerünk éppen a gyengélkedőn fekszik, akkor nagy valószínűséggel orrdugulás és köhögés formájában megjelennek a nátha kellemetlen és makacs tünetei.

Az igazsághoz ugyan hozzátartozik, hogy a hideg valóban segít akórokozó elszaporodásában, azonban nyáron ugyanúgy megfázhatunk, mint télen, csak ezzel a jelenséggel ritkábban találkozunk. Fontos még tudni, hogy a nátha nem gyógyítható, csupán enyhíthető, éppen ezért nem érdemes azonnal mindenféle gyógyszerkészítménnyel terhelni az amúgy is kimerült szervezetet. Alternatív megoldások természetesen léteznek, a cikk további részében bemutatjuk a leghatékonyabbakat!

Náthás nő, Kép: benu.hu
Kép: benu.hu

5 otthoni „nagyi praktika” megfázás ellen

1.     Gyömbér gyömbérrel

Ha már megtörtént a baj, és a nátha teljesen átvette az irányítást, akkor a legyőzésére nem sok jobb támadási eszköz létezik, mint a gyömbér. A legtöbb esetben apró darabokra vágva, leforrázott formájában fogyasztjuk. Nem kell megijedni, a legtöbb gyógyteával ellentétben, a gyömbértea egészen pikáns és finom, de ha neked mégsem jön be az íze, akkor fokozd az élvezetet egy kis mézzel vagy citrommal, és biztosan nem fogsz csalódni!

2.     Fokhagymával szép az élet

A fokhagymával bizony szép az élet, és egy picit talán szagosabb is, ez azonban ne vegye el a kedvedet, ugyanis az allicin és szaponin nevű hatóanyagainak köszönhetően ősidők óta a leginkább célravezető baktériumölő. Már csírájában képes elfojtani a nátha komolyabb következményeit is. A fokhagyma olyan, mint a jolly joker a kezedben, ugyanis számtalan formában fogyasztható – teaként, pirítós és egyéb étel kiegészítőjeként –, de ha szereted magadat sanyargatni, önmagában is nyugodtan elrágcsálhatod!

3.     Nyugtató inhalálás

A megfázás során elengedhetetlen a légutak kitisztítása, aminek legjobb ellenszere az inhalálás. Gyermekként talán frusztráló volt átélni, de felnőtt fejjel már nemcsak segítséget nyújt, de még a relaxálásban is segít. Ahhoz, hogy eredményes legyen a próbálkozás, a víz felforralását követően minimum negyed óráig próbálj meg a törölköző alatt maradni. A pikantéria kedvéért tegyél a vízbe gyulladáscsökkentő kamillát vagy a fertőtlenítést elősegítő eukaliptuszt, és garantáltan nyugodtabban alszol majd!

4.     Fertőtlenítő gargalizálás

A régi népi gyógymódok nem hazudnak, így a nátha tüneteinek enyhítésére szintén aduász a tengeri sóval történő gargalizálás. Elsőre talán furcsán hangzik, de az eredmény biztosan kárpótol majd, hiszen a fokozott fertőtlenítő hatása azonnal működésbe lép. A kezdődő megfázásos panaszok jelentkezésével rögtön kezdj bele a sós toroköblögetésbe, mert pillanatok alatt eltávolítja a bacillusokat, amivel máris könnyebben megúsztad a problémát!

5.     Az elcsépelt, de örök igazság: rendszeres folyadékbevitel és pihenés

Tudjuk jól, hogy megoldásként elcsépelten hangzik a sok folyadék és a pihenés kombinációja, de szinte biztosak vagyunk benne, hogy egy megfázás alkalmával mindent észben tartasz, csak ezt nem. Ugyanúgy bejársz dolgozni – hiszen „csak nátha” –, ennek következtében pedig már nincs is időd odafigyelni a fokozott folyadékbevitelre.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!