Hogyan óvjuk meg kedvencünket a kennel köhögéstől?
A kennel köhögés egy rendkívül fertőző betegség, amely a kutyák között terjed, légcső- és hörgőgyulladást okozva. Sajnos a fertőzés gyakran felüti a fejét az ebek közt, ezért kutyaiskolában, panzióban és futtatóban is van esély a megbetegedésre.
A kennel köhögésről röviden
A kennel köhögés egy gyakori fertőzés, amellyel sajnos szinte mindenhol találkozhat kedvencünk. A betegség főképp a felső légutat támadja meg, amely görcsös köhögést okoz a kedvencek számára.
A megbetegedést különféle vírusok és baktériumok is okozhatják, melyek főképp a kutyákat, de esetenként a macskákat és a nyulakat is megtámadhatják. Fontos tudni, hogy egy egészséges, megfelelően táplált, felnőtt kutya számára a lefolyása gyorsabb és veszélytelenebb lehet.
A nagyon fiatal, illetve nagyon idős, alapbetegséggel rendelkező kutyusok számára azonban akár életveszélyt is jelenthetnek a betegség szövődményei. Az egyik ilyen a tüdőgyulladás, amely nem megfelelő időben való kezelése akár végzetes is lehet az ebek számára.
Hogyan terjed a fertőzés?
Fontos tudni, hogy a kennel köhögés szezonja főleg az őszi és téli hónapokban van, és közösségben gyorsan terjed. Ha a kutyák közvetlenül érintkeznek egymással, játék közben összeérintik az orrukat, vagy egy tálból isznak, nagy az esély, hogy megfertőződnek.
A vírus sajnos rendkívül alattomos is, hiszen a lappangási időben, amikor a tünetek még nem jelentkeznek is képes továbbterjedni. Ha pedig a kutya meggyógyult, még egy jó ideig ürülhetnek szervezetéből a kórokozók, ezzel is terjesztve őket.
Ha kutyánkon az alábbi tünetek valamelyikét tapasztaljuk, fontos, hogy minél hamarabb vigyük el állatorvoshoz:
- Száraz köhögés
- Tüsszögés
- Felöklendezett nyálka
- Levertség
- Csökkenő étvágy
- Láz
Tartsuk be az utasítás szerinti időtartamig a kutyás közösségek elkerülését, hogy az állat ne fertőzze meg társait. A felépülés ideje alatt pedig gondoskodjunk arról, hogy kutyánk immunrendszerét megerősítsük kiváló gyógytápok segítségével.
Hogyan kezelhető a kennel köhögés?
A kennel köhögés időben való diagnózis és kezelés segítségével meggyógyítható. Az állatorvos jellemzően antibiotikumos és tüneti kezelést javasol, amely tartalmazhat köhögéscsillapítót, láz esetén pedig lázcsillapítót. Fontos, hogy a kutyánk sokat pihenjen, és érdemes készíteni néhány adag meleg levest a tünetek enyhítésére.
A legjobb hír pedig az, hogy mindez megelőzhető kennel köhögés elleni védőoltással! Ha szociális, társaságban (kutyaóvodában, kutyaiskolában, kiállításokon) gyakran mozgó kutyussal rendelkezünk, érdemes kérni ezt a fajta védőoltást. Az időzítésről az állatorvossal javasolt konzultálni minden esetben.
A Petissimo honlapján különféle gyógytápok segíthetnek abban, hogy kutyusod minél hamarabb átvészelhesse a kellemetlen kennel köhögést. Gondoskodj a gyors felépüléséről a nagyszerű, minőségi és tápanyagban gazdag kutyatápokkal!
Hozzászólás zárolva.