Facebook hozzászólás
147

Hogyan téliesítsük napelemes rendszerünket?

Hogyan téliesítsük napelemes rendszerünket?

Ahogy eljön az ősz és a hidegebb idő, egyre aktuálisabb a kérdés: mit csináljunk a napelemeinkkel? Egyes esetekben jogos lehet az aggodalom a téli időszakban, de szerencsére komoly veszélyekről általában nincsen szó. Nézzük át röviden, mit is kell tudni a napelemek téli “viselkedéséről”.

A napelemek, napelemes rendszerek télen

A technológia fejlődésének következtében rengeteg különböző típusú napelem létezik, és nem csak ebben, hanem a telepítés szabályaiban, lehetőségeiben is nagy, pozitív változások érkeztek. A megfelelően telepített napelemekről sokkal könnyebben csúszik le a hó, mint a korábbi modellekről. Hogyan?

A hó nem fedi le teljesen a napelemeket az ún. porózus rétegnek köszönhetően, amely egy kisebb mennyiségű napfényt átenged: emiatt a modulok melegedni kezdenek, amely a hó olvadásához és egy vékony filmréteg keletkezéséhez vezet. Ez pedig még inkább megkönnyíti a hó lecsúszását, így még több fény éri a napelemet: jó esetben tehát egy önfenntartó ciklust kapunk.

Milyen védelem lehet segítségünkre télen?

Ha ez a fenti technika mégsem lenne elégséges, az alábbi ötletek segíthetnek:

  • fűtőkábelek alkalmazása: ezeket a napelemek szélére szokás helyezni, amely meggyorsíthatja az olvadási folyamatot, miután elvárható a hó gyors lecsúszása
  • a napelempanelek dőlésszögének változtatása: az ideális téli dőlésszög a szakértők szerint 10-15 fokkal magasabb, mint a nyári. Emellett ez szintén segít a hótakaró lecsúszásának megkönnyítésében, meggyorsításában.

Ha még nincsen napelemünk, a Napelemespályázatok segítségünkre lehet, akár magánszemélyként, akár kis- vagy középvállalkozásként vannak napelemes terveink. Mind a tervezésben, mind a kivitelezésben segítségünkre lehetnek, nem is beszélve a pályázatok elkészítéséről és a hitelügyintézésről.

Téliesítés hibrid napelemek esetében

A hibrid napelemes rendszer azt jelenti, hogy a napelem és a napkollektor technikai megoldásai vannak egyesítve, így, mivel folyadék kering a napelemes cellák mögött, még komolyabban felmerül a kérdés, hogy mit kell tennünk télen. Szerencsére a modern napkollektorok és hibrid elemek is mind a négy évszakra vannak tervezve, és kizárólag fagyálló folyadékkal töltik fel őket. Ez azzal jár, hogy egészen radikális lehűlés esetén, -20°C-on, sőt, akár -50°C-on is működőképesek maradnak.

Kötelező a téli védelem?

Ha jól kiépített napelemes rendszerrel rendelkezünk, amely megfelelően kiválasztott inverterrel van ellátva, szerencsére a téli védelemre nem kell túl nagy energiát fektetnünk. Ilyen esetben az is könnyen lehetséges, hogy a tavasszal, nyáron és ősszel megtermelt energiát a szigetüzemű rendszerben, akkumulátorban tároljuk. Vagy a hálózatba visszaforgatás után kvázi tároljuk, így akkor is napenergiát használunk (legalább közvetve), amikor napokig nem látjuk a napot.



Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!