Így lesz a boldog gyerekből kreatív felnőtt
A boldog gyermekévek minden bizonnyal sikeres és kreatív felnőttkort eredményeznek. Ugyanis a szeretetben felnőtt gyerekek sokkal gördülékenyebben képesek tanulni, és motiváltabban állnak az előttük tornyosuló kihívásokhoz. De hogyan teremtsünk felhőtlen gyermekkort, és milyen módszerekkel fejleszthetjük a kicsik kreativitását? Ennek jártunk utána!
Mi jellemzi a boldog gyerekeket?
- Bátran beszélhetnek az érzéseikről. Ha a szülők megfelelő bizalmi kapcsolatot alakítottak ki, akkor a gyerekek szívesen megosztják az örömeiket, és a fájdalmaikat is elmondják. Ez pedig folyamatos biztonságérzetet nyújt számukra.
- Jól érzik magukat az óvodában és az iskolában. Szülőként szinte soha nem könnyű óvodába vagy iskolába járásra motiválni a kicsiket, de összességében a boldog gyerekek számára nem jelent gondot ez a fajta kötelezettség.
- A legnehezebb időszakban is mellettük állnak a szülők. Hullámvölgyek bizony a gyerekek életében is előfordulnak. Legyen szó azonban bármilyen nehézségről is, szidás helyett mindig a nyugodt és megértő hozzáállás a célravezető.
Hogyan fejleszthető a gyerekek kreativitása?
Ezeket a dolgokat tanácsos szem előtt tartani:
Nyújtsunk lehetőséget a kibontakozásra!
Ehhez nem kell mást tenni, csupán teret biztosítani nekik. Akár a gyerekszobában vagy azon kívül is érdemes olyan helyet kialakítani, ami egyfajta munkaterületként funkcionál számukra. Így már gyerekként megtanulják elkülöníteni a munkaidőt és a szabadidőt. Mindezt úgy, hogy közben boldogan tölthetik idejüket.
Tippek:
- Ismertessünk meg velük új dolgokat!
- Kérdezzük meg, hogy mihez lenne kedvük!
- Szervezzünk közös programokat a barátaikkal!
Támogassuk abban, amit szeretnek csinálni!
Vannak, akik hatalmas LEGO építményeket állítanak össze, másokat pedig az origami világa vagy a különleges jelmezek készítése nyűgöz le már egészen fiatalon. Legyen bármi is ez a tevékenység, abban biztosak lehetünk, hogy a kicsik valódi szenvedéllyel végzik. Ilyenkor még semmilyen más motiváció nem nem merül fel, ezért a kreativitás fejlesztése érdekében pontosan ezekre a dolgokra érdemes alapozni.
Hogyan támogassuk?
- Érdeklődjünk a munkáikkal kapcsolatban!
- Dicsérjük meg az elkészített alkotásaikat!
- A kedvenc hobbihoz kötődő dolgok vásárlását kössük eredményekhez!
Biztosítsunk elegendő szabadidőt!
Kötetlen időtöltésre mindenkinek szüksége van. Az óvodából, iskolából hazaérkező gyerekek ugyanúgy igénylik a kikapcsolódást jelentő szabadidőt, mint a felnőttek a fárasztó munkanapok után. Ilyenkor csakis azzal foglalkozhatnak, amivel szeretnének. Ez pedig a kreativitást és a tanulás hatékonyságát is jelentősen növeli.
Mi a legfontosabb?
- Soha ne menedzseljük túl a dolgokat! A kreativitás egyik legnagyobb ellensége a túlzott szigor és a túl kötött időbeosztás. Emiatt elengedhetetlen a munka- és a szabadidő közötti egyensúly megtalálása.
Mire érdemes figyelni akkor is, ha minden tökéletesnek tűnik?
Lelki világ
Szülőként néha az egyik legnehezebb kihívás észrevenni a bajt. Mivel nem minden gyerek egyforma, ezért vannak, akik már egészen kiskorukban el tudják fedni a problémáikat. Pontosan emiatt szükséges rendszeresen beszélgetni velük, hogy az így kialakult bizalomnak köszönhetően a gyerek és a szülő közötti kapcsolat mindig nyitott és támogató legyen.
Motiváció
Attól, hogy valaki tökéletesen elvégez egy feladatot, még egyáltalán nem biztos, hogy örömét is leli benne. Persze ez a típusú erőfeszítés korai elsajátítása elengedhetetlen a sikeres felnőttkor megteremtéséhez, de soha nem szabad kizárólag erre alapozni. Ajánlott rendszeresen beszélgetni a gyerekekkel, hogy valóban szeretnek-e például fociedzésre vagy zeneórára járni. Így tökéletesen megelőzhető a túl korai kiégés, amivel sajnos egyre több felnőttnek kell megküzdenie napjainkban.
Hozzászólás zárolva.