Facebook hozzászólás
598

Kedvencem a kajszi!

Imádom a sárgabarackot! A kedvenc gyümölcsöm. A piacokon járva már kidolgoztam egy technikát, hogy megtaláljam a legzamatosabbat. Minden árustól csak egy-két szemet veszek. Míg körbejárok, tesztelek és a nagyobb mennyiséget ott vásárolom meg, ahol a legfinomabb a kajszi. Sajnos, évek óta nem tudok annyit enni belőle, amennyit szeretnék. A szélsőséges időjárás, a fák virágzása idején támadó fagyok megtizedelik a termést.  S bár most a sárgabarack szezon közepén járunk, idén még nem találtam igazán kedvemre való kajszit. Lehet, hogy ez a hiányérzet inspirált arra, hogy megosszak veletek néhány érdekességet erről a gyümölcsről.

Sárgabarack, kajszibarack, kajszi, több néven is emlegetjük ezt a kerekded, narancssárga színű, olykor halvány pírral árnyalt, lédús gyümölcsöt. De volt kor, amikor tengeribaracknak, vagy épp majombaracknak hívták.

Sárgabarack
(fotó: depositphotos.com)

Négyezer évvel ezelőtt Kínából és Észak-Indiából jutott el előbb Közép-Ázsiába, majd a Római Császárság területére. Latin nevében – Prunus armeniaca, az “armeniaca”, magyarul örmény, arra utal, hogy a Selyemúton Örményország közvetítésével érkezett meg Európába, a Földközi-tenger térségéig. Nemcsak a gyümölcs, de a termesztéshez szükséges vesszők is római, vagy török közvetítéssel a hódoltság idején jutottak el hazánkba. A sárgabarack melegkedvelő, tőlünk északabbra nem igen él meg. Magyarország egyes területein, évtizedeken keresztül ez a gyümölcs biztosította a falun és a tanyán élő család megélhetését.

A különböző fajták június végétől augusztus elejéig teremnek, hamar leérnek. Érési idő sorrendjében a legismertebb magyar fajták a július eleji Korai piros, a világossárga, a napos oldalán pirosas héjú, lédús, puha Ceglédi óriás. Július közepétől a Szegedi mammut, a Ceglédi bíbor, a Ceglédi piroska, majd a Gönci magyar és Magyar kajszi kemény gyümölcseit vásárolhatjuk, végül a Mandulakajszi és a narancssárga, rostos, kis-közepes méretű Bergeron, végül a Pannónia és a lilás piros foltos Rózsakajszi zárják a sort augusztus elején.

Sárgabarackfa
(fotó: depositphotos.com)

A fajták közül a nagyobbak inkább nyers fogyasztásra és lekvárnak, a kisebbek befőttnek, gombócnak valók. Egyes kajszi-fajták élénk narancs árnyalatúak, és „pirospozsgásak”. Ez a szín nagyon vonzó, de tudnunk kell, hogy még érés előtt felveszik ezt a csábos külsőt, ami megtévesztő lehet. Nem feltétlen takar ugyanis zamatos belsőt! Jobban tesszük tehát, ha a gyümölcshús állaga s illata, nem pedig a barack színe alapján ítélünk! Fontos, hogy jól válasszunk. Az éretlenül leszedett sárgabarack kemény és savanyú is marad, nincs utóérése.

Fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják a sárgabarackot. A gyümölcs legnagyobb része, 85 %-a víz. Szénhidrát-tartalma 8,5 százalék körüli, zsírtartalma elenyésző. 10 dkg kajszibarack energiatartalma mindössze 44-51 kcal.





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!