Kedvencem a kajszi!
Imádom a sárgabarackot! A kedvenc gyümölcsöm. A piacokon járva már kidolgoztam egy technikát, hogy megtaláljam a legzamatosabbat. Minden árustól csak egy-két szemet veszek. Míg körbejárok, tesztelek és a nagyobb mennyiséget ott vásárolom meg, ahol a legfinomabb a kajszi. Sajnos, évek óta nem tudok annyit enni belőle, amennyit szeretnék. A szélsőséges időjárás, a fák virágzása idején támadó fagyok megtizedelik a termést. S bár most a sárgabarack szezon közepén járunk, idén még nem találtam igazán kedvemre való kajszit. Lehet, hogy ez a hiányérzet inspirált arra, hogy megosszak veletek néhány érdekességet erről a gyümölcsről.
Az illatos, üdítő sárgabarack amennyire kevés energiát tartalmaz, annyira sok vitamint! A- és C-vitaminból van a legtöbb a kajsziban. Két-három szem sárgabarack elfogyasztásával fedezhetjük napi A-vitamin igényünket. Hasznos folsav-, és béta-karotin forrás. A benne lévő kénnek szerepe van a jellegzetes savanykás édes íz kialakításában. Káliumban is rendkívül gazdag, napi káliumigényünket bőven kielégíti. Található benne továbbá kalcium, foszfor, vas, réz és nyomelemek.
A kajszibarack rendszeres fogyasztása késlelteti az időskori látásromlást , erős rákellenes és érvédő hatású, kedvezően hat a zsíranyagcserére, serkenti a máj méregtelenítő működését. Lágy, elsősorban pektinből felépülő rostjait ugyanis az emésztőrendszer remekül tolerálja. A sárgabarack pektintartalma kiemelkedően magas. A pektinek a gyümölcs érése során átalakulnak, s a sejtfalhoz kötődő kemény rostok oldékony, lágy rosttá alakulnak. Ha ebéd után bekapunk néhány szem kajszit, azzal a gyomrunknak segítünk, mert a baranck megkönnyíti az emésztést. S ha ez még nem lenne elég, a gyümölcs pépesített húsát pakolásként is használhatjuk, segíti bőrünk megújulását.
Arról pedig még nem is beszéltünk, milyen sokféle módon használhatjuk fel a sárgabarackot a konyhában! Hideg gyümölcsleves, sültek mellé köret, sütemény, lekvár, pálinka készíthető a kajsziból. De ez már egy következő történet.
Hozzászólás zárolva.