Facebook hozzászólás
53

Mennyire jó befektetés a napelem? Milyen támogatások igényelhetőek rá?

A napenergiáról manapság szinte minden nap lehet hallani, az elektromos autók, a napelemes házak már Magyarországon sem okoznak különösebb megrökönyödést. Pedig akár csak 20 évvel ezelőtt, ha valaki azt mondta, hogy napkollektorokkal állít elő meleg vizet, vagy napelemmel termel áramot, az úgy hangzott mint egy sci-fi film jelenete, mostanra ez viszont már teljesen természetes.

A napelemek népszerűségét az is fokozza, hogy egyre több napelemes rendszer támogatás érkezik, amelyeket megéri kihasználni.

Mi a napenergia?

A napenergia a Napból érkező elektromágneses sugárzás, amely a földfelszínt fény és hő formájában éri el. Ennek a sugárzásnak a jelentős hányadát elnyeli a légkör, de még így is elképesztő mennyiségben áll rendelkezésre, gyakorlatilag kiapadhatatlan. Egyes kutatások szerint az emberiség egy éves teljes energiaszükségletét akár már néhány perc napsugárzás fedezni tudná, ha azt 100%-ban fel tudnánk használni. Ettől ma még messze vagyunk, hiszen a világ még mindig nagyban függ a fosszilis energiahordozóktól. Azonban ezek végessége az évszázad közepére olyannyira kézzelfogható lesz, hogy az emberiségnek komolyan el kell gondolkodnia más alternatívákon is. Egy ilyen kézenfekvő alternatíva a Nap ereje, nem véletlenül mondják a tudósok, hogy a 2100-as év már a napenergia évszázada lesz.

Mi az a napelem?

Ha napenergiáról és annak felhasználásáról beszélünk, akkor először is a napelem fogalmával illetve annak működési elvével kell tisztában lenni. Egyszerűen összefoglalva a napelemek azok az eszközök, amelyek a napsugárzást elektromos árammá alakítják át. Ez kémiai úton történik, és mindig szükség van hozzá valamilyen félvezetőre, ami a legtöbb esetben kristályos szilícium. A nap elektromágneses sugárzásának hatására a különböző töltésű részecskék állítják elő az elektromos áramot. A szilíciumkristályok alkotják a napelem celláit, amelyeket egy közös alaplapra rögzítenek, majd ezt üveglappal légmentesen lezárják: ez a napelem.

Mennyire jó befektetés napelem?

Nagyon. A technológia folyamatosan, és gyorsuló ütemben fejlődik,  ennek köszönhetően évről-évre olcsóbbá válik. Míg a napelemek hajnalán, az 1970-es években egy egységnyi energia előállítása átszámítva körülbelül 30 00 forint volt, addig mára ez az összeg az 50 forintot sem éri el.

Egy napelemes rendszer telepítésénél a befektetés nem csak az, hogy nem kell majd villanyszámlát fizetni és 10 év múlva megtérül, azaz profitot termel, hanem az is, hogy a telepítés az ingatlan azonnali értéknövekedésével jár, mely a befektetett összeg minimum 20%-át jelenti. Ezzel együtt az ingatlan sokkal kelendőbb lesz, tehát könnyebben, gyorsabban és jobb áron tudod majd eladni – ha ez szerepel a terveid között. De ha nem adod el, akkor is megtérül a befektetés, ezt részletesen kifejtjük a következő pontban.

Mennyit lehet spórolni a napelemmel?

Ez nagyban függ attól, hogy mekkora a háztartás havi energiaszámlája. Nagy általánosságban elmondható, hogy egy átlagos, 4 fős magyar család villanyszámlája valahol a 10-15 ezer forintos tartományban mozog, ez azt jelenti, hogy a befektetés 10 év alatt fog megtérülni. Ha az elektromos autót is otthon töltöd, vagy esetleg magasabb a villanyszámla egy hőszivattyú miatt, akkor a napelemes rendszer is nagyobb és fajlagosan olcsóbb, azaz a megtérülési idő jóval kevesebb, körülbelül 6-8 év.

Kinek éri meg napelemet telepíteni?

Nagyon egyszerűen fogalmazva mindenkinek megéri napelemekbe fektetni, hiszen közhely ide vagy oda, biztos, hogy ez lesz a jövő. Ha pedig az alábbi kategóriák bármelyikébe esel, akkor érdemes komolyan elgondolkodni a napelemes rendszerek telepítésében, mert sokkal jobban megéri neked!

  • Ha építkezel: ha új ház építése előtt állsz, akkor a lehető legjobb helyzetben vagy, hiszen már a tervezőasztalon úgy lehet kialakítani az ingatlanodat, hogy annak tájolása és elhelyezkedése a lehető legjobban kihasználja a napsugárzás erejét.
  • Ha házfelújítás előtt állsz: szinte már evidens, hogy napelemes rendszert is tetet az ember, hogy lenullázza villanyszámlát.
  • Ha jellemzően magas az energiaszámlád: például ha otthonról dolgozó kisvállalkozó vagy, mondjuk autószerelő, fodrász vagy éppenséggel cukrász. Ilyenkor a villanyszámla kiváltásával sokkal többet spórolsz, mint egy átlagos családi ház, és a megtakarított összeget extra profitként megtarthatod, vagy azt a fogyasztókra hárítva sokkal olcsóbban tudod adni a szolgáltatásaidat.
  • Ha nagy családot tervezel: ha sok gyereket szeretnél, kiváló választás a napelemes rendszer, hiszen ha a család bővülésével nagy terhet tud az ember válláról levenni, hogy nem kell a megnövekedett energiaszámlákon aggódni. Mire a gyerekeid kamaszok lesznek, feltételezhetően még több kütyü, elektromos jármű, és más eszköz lesz mindennapi használatban, amik jelentősen megdobnák amúgy a villanyszámlát!

Milyen támogatások igényelhetőek a napelemekre?

Magyarország elkötelezett támogatója a környezetvédelemnek és ezen belül annak, hogy a lakosság háztartásai energetikailag megfelelően korszerűsítve legyenek. Ezt a kormány bőkezűen támogatja is. A különböző otthonteremtési és otthonfelújítási támogatások, valamint a CSOK és a babaváró hitel is felhasználható napelemes rendszerek telepítésére. Ez azért nagyon jó hír, mert ebben az esetben a költségek jelentős hányadát, vagy akár az egészét a kormány állja. Azonban mielőtt a napelemes rendszerek telepítésébe kezdenél, nagyon fontos, hogy jó előre tájékozódj arról, hogy milyen feltételekkel, és, hogy egyáltalán felveheted-e az imént felsorolt támogatásokat.

Jó tanácsok

A napelem hosszú távú befektetés, olyan, mint egy autó; nem érdemes belőle gyanúsan olcsót választani, mert hamar meggyűlhet vele a bajod. Mindig nézd meg, milyen minőséget veszel! Célszerű olyan gyártóktól beszerezni a napelemeket, akinek van európai, de a legjobb esetben magyarországi telephelye, így egy esetleges meghibásodás esetén könnyedén, az anyanyelveden tudsz ügyet intézni. A márkás termékek használata pedig azért nagyon fontos, mert csak így kerülhető el a termék idő előtti meghibásodása.

Fontos, hogy szakemberrel szereltesd fel a napelemeket, hiszen ők rutinszerűen alkalmaznak olyan megoldásokat, amelyekre a laikus csak nehézségek árán, vagy soha sem jönne rá. Emellett sokan nem tudják, hogy az ilyen rendszerek telepítése a komoly tervezésen és megvalósítási terven kívül komoly hatósági engedélyekhez is kötött. A napelemekkel foglalkozó vállalkozások ezeket a folyamatokat átlátják és ismerik, valamint az tervezőasztalon az első ceruzavonástól az utolsó csavar becsavarásáig mindent kézben tartanak és felügyelnek, sőt, tisztában van az éppen hatályos jogszabályokkal is. Ezzel sok macerát spórolhatnak meg neked.

Akár tetszik, akár nem, a napenergia egyre fontosabb lesz a jövőben. Rajtad múlik, hogy ennek mikor akarsz részese lenni: most, az elsők között, vagy majd a többiek után cammogsz, amikor már mindenki ezt használja?  Célszerű még az elején váltani, hiszen ezzel olyan helyzeti előnybe hozhatod magadat, ami a későbben csatlakozók számára sokszor behozhatatlan.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

A mechanikus férfi karórák titkai

A mechanikus órák világa varázslatos és izgalmas, különösen azok számára, akik értékelik a hagyományokat és a…

Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél?

Az őszi hónapok beköszöntével sokan a melegebb, zártabb lábbelik felé fordulnak, de a női balerina cipők továbbra…
1 / 631

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

Egyéb

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!