Facebook hozzászólás
145

Ne csak a covid tesztet vesd be, hanem ezt is!

Ne csak a covid tesztet vesd be, hanem ezt is!

A több mint egy éve tartó világjárvány alatt egyre több ismeretet sikerült szerezni a covid-19 rövid- és hosszútávú hatásairól. A védőoltások megjelenése előtt a védekezés a higiéniai előírások betartására és a szociális távolságtartásra és különböző korlátozó intézkedésekre épültek. Az egyre többféle vakcina megjelenése viszont új védekezési stratégiák megjelenését eredményezi.

A járvány terjedésének megállításának másik eszköze a tesztelések alkalmazása, amelyek segítségével kimutatható, hogy az adott egyén hordozza-e a fertőzést. Így még a tünetek megjelenése előtt lehet elkezdeni a védekezést, pl. karanténnal, vagy megelőző gyógyszeres kezelésekkel.

Jelenlegi ismereteink szerint a pandémia hatékony megfékezését a vakcinák jelentik. Az idővel megjelenő újabb és újabb vírusmutációk miatt viszont, a lakosság folyamatos oltására lesz szükség. Hasonlóan, mint az évenkénti influenza oltásoknál. Ezért fontos az oltások felvétele.

A koronavírus kockázatai és szövődményei

A covid-19 rövidtávú hatásai enyhébb esetekben influenzaszerű tünetekkel illetve szag- és ízérzékelés időleges elvesztésével járhat. Súlyosabb esetben légzési nehézségek, légszomj is előfordul. A fertőzésen átesett és meggyógyult embereknél viszont hosszútávú tüneteket, szövődményeket is megfigyeltek. Az akár hetekig, hónapokig tartó fáradékonyság és kifulladás az egyik legismertebb jelenség. A tünetek hátterében lehetnek idegrendszeri, keringési, légzőszervi vagy véralvadással kapcsolatos szövődmények is.

Akkor is számolni kell a fenti szövődmények esetleges megjelenésével, ha a fertőzést tünetmentesen sikerült átvészelni. A megelőző jellegű védőoltások tehát segíthetnek abban is, hogy a későbbi tünetek ne jelenjenek meg.

Melyik a leghatékonyabb védőoltás?

Egyre több gyógyszergyártó cég igyekszik beszállni a vakcinaversenybe. Sokasodnak az oltásnevek, amelyek mögött viszont különböző oltási módszerek, mechanizmusok vannak. Vajon melyek a leghatékonyabbak?

A hagyományos, száz évekre visszanyúló vakcinálási módszer az elölt kórokozókkal történő oltás. Ilyenkor a teljes vírust oltják be a szervezetbe, amely viszont inakvtivált. Tehát olyan elölt forma, amely megbetegedést nem tud okozni, viszont a szervezetet immunválaszra készteti. Ezt a megoldást kínálja a Sinopharm vállalat védőoltása. Előnye, hogy ezt a fajta védőoltási módszert már régóta használják, így nagy tapasztalat áll a tudomány rendelkezésére.

A Sputnyik V., az AstraZeneca és a Johnson&Johnson az úgynevezett vektor alapú oltásokkal igyekeznek elnyerni az emberek bizalmát. Az eljárás lényege, hogy a szervezetre ártalmatlan adenovírusokat oltanak, amelyekbe előzőleg a koronavírus tüskefehérjéjét kódoló génszakaszt biotechnológia módszerekkel építették be. A veszélytelen adenovírus tehát a szervezetben termelni kezdi a patogén koronavírus tüskefehérjéjét. Ez önmagában nem tud betegséget okozni, viszont aktiválja az immunsejteket, így alakítva ki a védettséget. Ezt a módszert is évek óta kutatják.

A legújabb technológia az úgynevezett mRNS-vakcinák, amelyet a Moderna és a Pfizer/Biontech által kifejlesztett oltások. Ebben az esetben sem a vírust, sem annak alkotóelemeit nem juttatják be a szervezetbe. Az immunizálás úgy jön létre, hogy a bejutatott hírvivő-RNS (mRNS, mint genetikai információ) az emberi sejtekben kezdi el „gyártatni” a vírusfehérjéket.  A sejtek saját fehérjeszintetizáló mechanizmusait kihasználva. A módszer előnye, hogy semmilyen formában nem kerül a szervezetbe a kórokozó, vagy annak részecskéi. Hátránya viszont az, hogy semmilyen tapasztalat nincs az esetleges hosszútávú mellékhatásokról, hiszen ilyen oltást még nem alkalmaztak korábban.

A tudományos tapasztalatok viszont alátámasztják azt, hogy az emberiséget fenyegető fertőző betegségek legyőzésének leghatékonyabb fegyvere az oltás. Ezért fontos, hogy minél többen oltassák be magukat a számukra legszimpatikusabb vakcinával.

Ne csak covidra tesztelj! Mire jó a post covid-szűrőcsomag?

A tünetmentes koronavírus-fertőzés szintén hordoz egészségügyi kockázatot, hiszen olyan szövődményekhez vezethet, amelyek károsítják a különböző szerveket, szervrendszereket. Kardiovaszkuláris, légúti, de idegrendszeri tüneteket, gyulladásokat okoz, amelyek a felszín alatt alakulnak ki és csak későn jeleznek, amikor már nagy a baj. Viszont idővel betegségekhez vezethetnek, fájdalmak, tünetek jelentkeznek, a szervek addigra erősen károsodhatnak is, ezért érdemes covid szűrővizsgálatot kérni.

A laborvizsgálatot mindenkinek érdemes megfontolni, akinek a járvány alatt volt pozitív koronavírus tesztje, tünetektől függetlenül. Hiszen a szövődményként jelentkező gyulladásos állapot károsíthatja a veséket, a májat vagy a szívizomszövetet is. Az erős fizikai igénybevételnek kitett egyéneknek különösen fontos, hogy feltárják az esetleges szívizomgyulladást, hiszen súlyos következményekkel járhat.

A koronavírus-fertőzés tünetmentes lefolyása tehát nem garantálja azt, hogy egészségkárosodás nélkül sikerült átvészelni a betegséget. Érdemes tehát post-covid laborvizsgálatokat végeztetni, hogy megbizonyosodhassunk arról teljesen egészségesen sikerült leküzdenünk a veszélyes kórt.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!