Facebook hozzászólás
204

Nem tanul a gyerek, avagy a halogatás problémája

Pedagógusként vagy akár szülőként gyakran tapasztalhatja, hogy a gyerekek tolják maguk előtt a feladatokat. Próbálnak kibúvókat találni, hogy minél később kelljen a tanulással foglalkozniuk. Manapság egyre jobban elterjedt, hogy a tanulók halogatják az elvégzendő feladatokat. Ennek a problémája leginkább a felsőoktatásban hallgatók körében terjedt el a kreditrendszer bevezetésének idején, ami máig is tart. A diákok a rendszer sajátosságából fakadóan önállóan oszthatják be idejüket, aminek általában az a következménye, hogy az utolsó pillanatban kezdenek csak neki a tanulásnak.

Miért halogatják a vizsgákat?

A diákok elsősorban akkor halogatják a vizsgákat, ha a vizsga időpontja távoli. Ebben az esetben úgy gondolják, még lesz rá elég idő, és inkább most a számukra fontosabb dolgokkal foglalkoznak, mint például a barátokkal. Így a tanulásra szánt idő elenyésző ebben az időszakban. Azonban minél inkább közeleg a vizsga időpontja, a tanulók egyre több időt szánnak rá. Ezzel viszont ingerültté, rosszkedvűvé válhatnak.

Kép: onlinepszichologus.net

A barátok szerepe a halogatásban

Természetes, hogy a diákok nagy része inkább tölti az idejét a társaival, mint a tanulással. Így pedig sokan a tanulással kapcsolatos teendőket későbbre tolják. Az ilyen típusú tanulóknál megfigyelhető, hogy minél távolibb a vizsga időpontja, annál nyugodtabbak, élvezik egymás társaságát és nem stresszelnek. A vizsgák közeledtével azonban megnő a teendők száma, emiatt pedig stresszessé válhatnak, ami az egészségük romlásához vezet. Ráadásul a halogató diákok eredményei sokkal rosszabbak lesznek, mint társaiké. Ezen felül a felsőoktatásban lévő hallgatók nagy része általában nem csak gyengébb eredménnyel, de később is fejezi be tanulmányait.

Milyen hatással van a halogatás a teljesítményre?

A halogató emberek legnagyobb problémája, hogy a feladatokat nyűgnek élik meg, és mindenképp halasztani akarják. Ezzel pedig a saját dolgukat nehezítik meg. Azok az emberek, akik saját maguk elhiszik, hogy az adott feladattal nem fognak elkészülni időben, azok magukat stresszelik, mely által valóban nem fognak időben elkészülni, így a teljesítményük minősége is romlik.

Mi a megoldás?

Megoldás lehet, hogy ha ezek a diákok ígéretet tesznek önmaguknak. Fontos, hogy fogadják meg maguknak, hogy betartják a határidőket, időre elvégzik a feladatukat. Ezzel motiválják önmagukat, és így nagy eséllyel sikerül is a halasztást elkerülni. Emellett megoldást nyújthatnak a szakemberek is, akik beszélgetéssel és tanácsokkal segíthetik gyermekét, diákját vagy akár Önt is. Ha szakértők segítségét szeretné kérni, látogasson el az Onlinepszichológus.net oldalára.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!