Facebook hozzászólás
275

Özönvíz nap mint nap, avagy mi történik az időjárással?

Itt ülök az ablak előtt és szakad az eső. Úgy érzem magam, mintha Indiában lennék monszun idején. Már kora reggel nyomasztóan nagy a levegő páratartalma, alig kapok levegőt. De miért van az, hogy mindig délután kezdődik az armageddon? Percek alatt esti sötétség lesz, megreped az ég, fülsiketítő égzengés rázza meg a levegőt és ömleni kezd az eső. Fejős Ádám meteorológust kértem meg, magyarázza el nekünk, mi történik?

A híradások elmosott utakról, elöntött településekről, víz alatt álló termőföldekről szólnak. Hétfőn a Pest megyei Érden 24 óra alatt közel 100 milliméter csapadék esett, ez az éves csapadékmennyiség egyötöde. Egy nap alatt! Alig 30 km-rel arrébb mindössze pár milliméter eső volt. Nehéz a dolga a meteorológusnak, ha meg akarja mondani, hol, mennyi csapadékra számíthatunk.

özönvíz
Érden szinte hajózhatóvá váltak az utak (fotó: MTI)

„Már évtizedekkel ezelőtt jelezték a szakemberek, hogy ehhez hasonló extrém kilengések várhatók, ha a bolygó átlag hőmérséklete emelkedik. Ezzel ugyanis a szélsőséges időjárási események a gyakorisága is megnő. Ezt úgy kell érteni, hogy a szárazabb periódusok jobban elhúzódhatnak, és az aszály pusztítóbb lehet. Illetve a nedvesebb időszakokban a csapadék jobban koncentrálódik, rövid idő alatt pótolja be a légkör azt a nedvességhiányt, ami az aszály miatt alakult ki. Ez a jelenség globális aspektusa. – mondja Fejős Ádám meteorológus.

Ezek szerint van egy aktuális is. Mi idézi elő a jelenlegi extrém időjárást?

Ez egy, most már napok óta a középpontjával tőlünk délre örvénylő, úgynevezett magassági hidegcsepp vagy hidegörvény. Nevezhetjük ciklonális rendszernek is. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a magas légkörben egy jól elkülöníthető hideg légtömeg leszakad a sarkok feletti óriási, hideg légtömegről. A talaj közelében, épp ellenkezőleg, nagyon meleg és páradús a levegő. A két réteg közötti hőmérsékletkülönbség nem ritkán a 30-40 fokot is meghaladja. Minél nagyobb a különbség, annál hevesebb a reakció. Az óriási hőmérsékletkülönbség a motorja annak, hogy ez a ciklon a szokottnál is hosszabb ideig éljen, éppen ezért a szokottnál is hosszabb ideig tudjon létrehozni olyan felhőket, amik alkalmasak a csapadékképződésre.

özönvíz
Nappali sötétség, az eget kettéhasító villámok, fülrepesztő mennydörgés – mindennapi jelenséggé váltak (fotó: deposiphotos.com)

Mi az a jelenség ami ennek az állapotnak véget vethet?





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!