Facebook hozzászólás
203

Szoptatás az első otthoni napokon

A kórházban töltött néhány napot követően sokszor ijesztőnek tűnik otthon, egyedül megbirkózni a babák körüli teendőkkel. Az anyukák egyik legfőbb feladata ilyenkor az újszülött táplálása. Amennyiben az édesanya az anyatejes táplálás mellett dönt, sokáig ez fogja meghatározni az ő és a baba életritmusát is.

Tények és tévhitek a szoptatásról

Régen szilárdan tartotta magát az az álláspont, hogy a babáknak meghatározott időszakonként szopizniuk kell. Ma már az igény szerinti szoptatás gyakorlatát népszerűsítik a különböző platformok.

Minden gyermek más, van, aki gyorsan és rövid ideig szopizik, van, aki lassan tölti meg a pocakját. Testvérek között is nagy különbségek lehetnek, így a gyakorlottabb szülők is találkozhatnak új dolgokkal. 

A tejszaporítással kapcsolatban is sok téves információ kering. A tejserkentő termékek széles kínálata áll rendelkezésünkre, és sok tanács arról szól, hogy igyunk minél több folyadékot. Holott a legjobb tejserkentő módszer maga a szoptatás. 

A szoptatási tanácsadók kifejezésével élve, a baba beállítja a kereslet-kínálat egyensúlyát. Ha több tejre van szüksége, többször jelez. Ha az édesanya többször teszi mellre a babát, a teste néhány napon belül reagál, és több tejet fog termelni. 

Honnan tudjuk, hogy éhes az újszülött?

Az első otthoni napok, hetek a baba megfigyelésével telnek. Ha tudjuk, milyen jelzésekre hogyan kell reagálunk, megkönnyíthetjük a magunk és a gyermekünk dolgát. Ha azt látjuk, hogy a babánk kidugdossa a nyelvét a szájából, cuppog, szopó mozdulatokat végez a szájával, akkor éhes. Ezt jelezheti az is, hogy jobbra-balra forgatja a kis fejét. Néhány nap után felismerhetjük az “éhes vagyok” sírást is, a legtöbb babánál ez különbözik a többi jelzéstől.

Szükség van-e mellszívóra?

A praktikus mellszívó eszközök, akár kézi, akár gépi változatról van szó, segítségünkre lehetnek az első napokban. Ha úgy érezzük, hogy a kicsi nem szívja ki az összes tejet a mellünkből, akkor érdemes ezt mellszívóval megtennünk. Ezzel elkerülhetjük a mellgyulladást, ami gyakran az első időszak kellemetlen és nagyon fájdalmas velejárója lehet. 

Akkor is használhatjuk a mellszívót, ha a szoptatás megszokott idejében nem tudunk a gyermekünk mellett lenni. Ekkor előre lefejhetjük az anyatejet, csupán a steril tárolásra és annak időtartamára kell figyelnünk. Hűtőben az anyatej 24 óráig tárolható, a speciálisan anyatej hűtésére szolgáló műanyag tasakokban vagy poharakban.

Ha nincs elég anyatejünk

Akkor sem kell kétségbe esnünk vagy önmagunkat hibáztatnunk, ha a baba táplálásához pótlásra van szükségünk. A területileg illetékes védőnői szolgálat segíthet, ha anyatejet szeretnénk vásárolni. Ők biztonságos anyatejforrásokat ajánlanak nekünk. 

Van azonban valami, amit egyetlen édesanyának sem szabad elfelejtenie. Ha a gyermekünket bármilyen okból teljes mértékben tápszerrel tápláljuk, akkor is épp olyan jó anyák vagyunk, mintha szoptatnánk.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!