Facebook hozzászólás
124

Tudatos életmódváltással a magas koleszterinszint csökkentésért

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések kiemelkedő rizikófaktora. A megelőzés, kezelés, a jobb életminőség érdekében nemcsak a kezelőorvossal kell együttműködni, de az egyéni felelősség tudatosítása is rendkívül fontos.

Miért jelent gondot a magas koleszterinszint?

A koleszterinre nem szabad mumusként gondolni, alapvető építőkő a szervezet számára:

  • Koleszterin alkotja sejtjeink félig áteresztő hártyáját, amely nélkül a sejtanyagcsere elképzelhetetlen, és
  • nélkülözhetetlen szerepet játszik a szteroid-hormonok (például a mellékvese-hormonok, női és férfi nemi hormonok) szintézisében is.

Tehát, igenis szüksége van rá a szervezetnek.

Hogy miért érdemes megelőzni a magas koleszterinszintet, azt leginkább a kétféle koleszterin funkciójának elkülönítésével tudjuk magyarázni:

  • Míg az LDL-koleszterin a vérben feldúsulva az erek falán rakódik le,
  • A HDL-koleszterin magas aránya azért kedvező, mert e zsírcseppecskékben az erekben már lerakódott koleszterin szállítódik vissza az érfalból a májba, ahol lebontódik.

A köznyelv által magas koleszterinszintnek nevezett állapot alatt tehát a magas LDL-szintet értjük, ami olyan betegségek kapuja, mint:

  • az érelmeszesedés,
  • a magas vérnyomás,
  • májbetegségek,
  • koszorúér-szűkület és szívinfarktus,
  • trombózis és embólia,
  • cukorbetegség.

A magas koleszterinszint okozta betegségek hátteréről, röviden

  1. Minden esetben a kiváltó ok az, hogy a magas LDL koleszterinszint zsíros plakkok kialakulásához vezet, melyek a test érhálózatában lerakódnak az érfalakon. Ez az állapot az érelmeszesedés.
  2. A magas koleszterinszint, tudatos kontrollálás nélkül sajnos “időzített bombaként” ketyeg a szervezetünkben, melynek kimenetele tartós egészségkárosodással jár:
  3. Amikor a plakk részben már elzárja az eret, az az érszűkület.
  4. Amikor a plakk helyben okoz elzáródást, trombózis alakul ki.
  5. Ha a plakk részben vagy egészében leszakad, a vérárammal tovább sodródik, majd máshol a szervezetben, egy szűkebb keresztmetszetű érben teljesen elzárja a véráram útját, amitől embólia alakul ki.

Mint az látható, több ponton is veszély fenyegeti az életminőségünket és effektíve az életünket.

Teljes életmódváltás a koleszterinszint csökkentésének titka

Néhány egyszerű, elsősorban életmódbeli változtatás csökkentheti a koleszterinszintet és a vele kapcsolatos krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.

A tudatosság szintje

Tudnunk kell, hogy elsősorban saját magunk vagyunk felelősek a kialakult állapotért. De azt is tudnunk kell, hogy nem vagyunk egyedül. A magas koleszterinszint gyakori probléma, ahogy a belőle eredő egészségügyi állapotváltozások is kifejezetten gyakoriak.

Éppen ezért a regionális egészségügyi intézmények – háziorvosi rendelők, szakrendelők – , de sokszor még a közművelődési intézmények – művelődési központ, könyvtár – egészségnevelő tevékenységének köszönhetően is számos prevenciós jellegű kiadvány, vagy program sodródhat az utunkba, feltéve, ha nyitott szemmel járunk.

De nemcsak ezeken a helyeken, hanem országszerte a patikákban kihelyezett plakátok sem pusztán reklámok. Talán az első lépést jelenthetik a gyógyulás felé vezető úton.

Kérjünk segítséget

Az életmódváltással kapcsolatban sosem késő szakértő segítséget, támogatást kérni:

  • Az orvos segít felmérni az állapotot, és felírja azokat a szükséges gyógyszereket, amelyek segítenek a szervezetnek a koleszterinszint csökkentésében.
  • A gyógyszerész olyan termékeket is tud javasolni, melyek a hagyományos orvoslásban már bizonyítottan méregtelenítő hatásúak, ezzel tehermentesíthetjük a májat a rá nehezedő teher alól.
  • A dietetikus a helyes étrend összeállításában segít, például a telített és transzzsírok, finomított szénhidrátok elhagyása, az állapotjavításhoz szükséges étrendkiegészítők bevonása alapvető lépés az egészséges táplálkozás felé.
  • A személyi edző, vagy ha ízületi problémákkal küzdünk, a gyógytornász az életvitelünkkel, általános erőnlétünkkel, fizikai állapotunkkal, állóképességünkkel összeegyeztethető edzésterv kialakításában lehet hatékony partner. Még a mérsékelt testmozgás is, például napi fél óra gyors gyaloglás is segít kontrollálni a testsúlyt, csökkenti a triglicerid szintet és növeli a „jó” (HDL) koleszterint. Feltéve, ha bizalommal fordulunk feléjük.

“Érvek” az életmódváltás ellen

Sokan azzal érvelnek az alapvetően helytelen táplálkozás és életmód mellett, hogy de a dédapáink, nagyapáink is karéjszámra ették a szalonnát és a fehér kenyeret, meg lehúztak mellé naponta pár kupica jóféle kisüstit, és persze elpöfékeltek néhány tömésnyi pipadohányt is.

Amivel azonban nem számolnak a hedonista életmód hívei, hogy:

  1. Déd-és nagyszüleink kemény fizikai munkát végeztek – sok esetben naphosszat a szabad levegőn, kint a természetben – nem egy bezárt, újrafelhasznált levegőjű irodában.
  2. Negyedannyi adalékanyagot, tapadásgátlót, formaldehidet, kátrányt és egyéb vegyszert nem fogyasztottak el egész életük során, mint amennyit mi egyetlen, a kanapén elnyúlva töltött hétvégi mozimaraton során a szervezetünkbe töltünk a trash food, cukrozott üdítő, és jó pár szál cigaretta formájában.

Önostorozás, beletörődés és/vagy kifogások építése helyett vállaljuk hát a felelősséget, és álljunk éretten, problémamegoldásra koncentrálva a kialakult helyzethez.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

Egyéb

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!