Facebook hozzászólás
58

Van egy jó üzleti ötleted? Mutatjuk, hogyan valósítsd meg

Most jött el az az élethelyzet, hogy bele merj vágni egy önálló vállalkozásba? Ezek szerint már megtakarítottál annyi pénzt, amellyel fedezni tudod az induló költségeket. Elegendő időt tudsz ráfordítani a vállalkozásodra, hogy minden részletére figyelni tudj. Megszerezted azokat a szaktudásbeli és vállalkozási ismereteket, amelyek megadják a kellő bátorságot ahhoz, hogy megvalósítsd az ötletedet. De valóban elegendő egy jó ötlet a sikeres vállalkozáshoz?

Milyen a jó üzleti ötlet?

A jó üzleti ötletnek nem feltétele, hogy egyedi és különleges legyen. Egy eddig soha meg nem valósított üzleti vállalkozás talán még nagyobb kockázatot is rejthet, mint egy jól bejáratott ötlet. Egy egyszerű ötlet is válhat pénzügyileg sikeressé. Hiszen a siker a kereslettől és a profittól függ, mintsem az ötlet eredetiségétől. A jó üzleti ötlet inkább azt jelenti, hogy képes vagy meglátni a piaci rést, és gyorsan kihasználni azt. Egy pékség megnyitása attól is lehet sikeres, ha olyan helyen sikerül elindítani a vállalkozást, ahol nincsenek versenytársak.

A profi kivitelezés és hozzáállás sokkal többet számít. Az sem feltétlenül jó, ha ragaszkodsz az álmaid megvalósításához. Hiszen ha elbuksz, akkor hosszú időre elmehet a kedved a vállalkozástól. Először menj biztosra, és ha már kellő rutinod és tőkéd van, megvalósíthatod álmaid legvakmerőbb vállalkozását is.

Megvan az ötlet! Mi a következő lépés?

Az ötlet megvalósulásáig rengeteg feladatod lesz, ezért érdemes egy üzleti tervet készítened. Ebben pontról pontra összefoglalhatod, hogy milyen lépéseket kell tenned a vállalkozásod létrehozásához, és azokhoz milyen költségek párosulnak (bérleti díj, alapanyagok beszerzése, munkavállalók bére). Érdemes hosszabb távra elkészíteni a tervezetet, hogy lásd mennyi időre van szükség ahhoz, hogy a befektetésed megtérüljön. Légy türelmes, ezért ne várj azonnal hatalmas sikert és profitot!

Fontos, hogy a várható kockázatokat is figyelembe vedd. Nem árt piackutatást végezned, hogy felmérd a szolgáltatásod, termékeid iránt várható érdeklődést. Jobban jársz, ha még a tervezési folyamatban kiderül, hogy nem várható megtérülés és profit. A piackutatás része a konkurencia feltérképezése is. Tanulmányozd versenytársaidat, hogy az adott környéken vagy szolgáltatási területen mit nyújtanak.

A cégalapításhoz elengedhetetlen, hogy keress egy jó ügyvédet és könyvelőt. A szakemberekkel való konzultáció alapján könnyebben eldöntheted, hogy melyik vállalkozási forma a legmegfelelőbb számodra. Egyszerűbb esetben az egyéni vállalkozás is elegendő. Ha lesznek alkalmazottaid, üzlettársaid vagy a kockázati tényezők magasabbak, akkor a korlátolt felelősségű társasági (Kft.) formában gondolkozz. Családi vállalkozások esetén, illetve ha kevesebb törzstőkével rendelkezel, akkor a betéti társaság lehet (Bt.) a legmegfelelőbb.

Légy tisztában a vállalkozásodra vonatkozó szabályozásokkal, előírásokkal és jogszabályokkal. Ennek terhét természetesen a könyvelő is leveheti a válladról, de nem árt, ha te is átlátod a céges ügyeket. A pénzügyi háttér megteremtéséhez szükség lehet hitelezőkre is. A jól kidolgozott üzleti terv segíthet meggyőzni a befektetőket arról, hogy sikeres lesz a vállalkozásod. Érdemes a pénzintézetek ajánlatai között is tájékozódni, hogy milyen hiteleket biztosítanak a vállalkozások számára.

Kerüld el a kezd vállalkozók hibáit!

Ne kapkodj! Szánj rá elég időt, hogy megtervezd a vállalkozásod felépítéséhez szükséges lépéseket, még a cégalapítás előtt. Ha alaposan kidolgoztad az üzleti terved, akkor ne térj el attól. Ha ötletszerűen módosítgatsz, akkor felesleges kiadások vagy csőd közeli állapot is lehet az eredmény.

Ne kockáztass feleslegesen! Természetesen minden vállalkozás rejt magában buktatókat, de a jó üzleti terv ezeket is figyelembe veszi. Ha úgy látod, hogy egy fejlesztés vagy befektetés sem rövid sem hosszú távon nem térülhet meg, akkor mondj le róla. Nem érdemes ragaszkodni egy jónak tűnő ötlethez, ha az megrendítheti a vállalkozásod pénzügyi stabilitását.

Ne dőlj hátra! Ha sikerül beindítanod a vállalkozásodat, és még profitot is kezd termelni, akkor se lustulj el. Folyamatosan keresd az új lehetőségeket, hogy fejlődj és növekedj. Figyelj oda a megfelelő marketingre, képezd magad és munkatársaidat, és folyamatosan felügyeld a kiadásokat. A profit egy részéből képezz tartalékot, hogy legyen megtakarításod az előre nem látható, nehezebb vállalkozói környezet átvészelésére.

Kerüld el az adósságcsapdát és a felesleges kiadásokat! Csak olyan esetben vegyél fel vállalkozói hitelt, amelyből megtérülés származhat. Például egy új berendezés megvásárlására, amellyel növelheted a termelési kapacitást. De nem érdemes például drágább üzlethelyiséget vagy irodát bérelned, ha az csak kevés eséllyel hoz több ügyfelet vagy vevőt.

A cégalapítás és a sikeres vállalkozás létrehozása rengeteg munkát és előzetes tervezést igényel. Egy jó üzleti ötlet is fulladhat kudarcba, ha nem készítesz megfelelő üzleti tervet. Mindenképpen kérj tehát segítséget a pénzügyi és jogi szakemberektől vállalkozásod megtervezéséhez és hatékony működtetéséhez.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

Egyéb

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!