Vedd komolyan a gázcsövek ellenőrzését!
Vedd komolyan a gázcsövek ellenőrzését!
A földgáz rendkívül gyúlékony anyag, a zárt terekben történő felgyülemlése könnyedén robbanáshoz vezethet. Sok baleset megelőzhető lenne elővigyázatossággal, mindannyiunk érdeke, hogy tisztában legyünk a jelekkel és a teendőkkel. Magyarországon a fűtés a háztartások egyharmadában gázzal működik és a legtöbb házban vannak vezetékes gáztűzhelyek, bojlerek is: a gázszivárgás tehát sokakat érinthet és számos háztartásban előfordulhat.
A balesetek megelőzhetőek!
Megelőzéssel és kellő odafigyeléssel megakadályozhatjuk a gázszivárgást és az ahhoz kapcsolódó tragikus eseményeket. Gázszivárgás esetén nagyon fontos az időben történő észlelés, könnyebben megelőzhető a baj, ha tisztában vagyunk a jelekkel.
A gáznak alapvetően nem lenne szaga, de azért szagosítják, hogy könnyebben észrevehető legyen szivárgás esetén (azonban így sem mindig lehet észlelni). A bojlerhez közel hallható sziszegő hang, a hirtelen elpusztuló szobanövények, az egyik hónapról a másikra megugró gázszámla, vagy a hirtelen fellépő influenzás tünetek, a fejfájás, levertség és nehézlégzés is intő jelek.
Ha szivárgást észlelünk, azonnal zárjuk el a gázt és áramtalanítsuk a lakást, nehogy egy szikra berobbantsa az egészet. Ezek után azonnal szellőztessünk és hagyjuk el a házat, mivel eszméletvesztést és fulladást okozhat a szivárgó anyag. Amint elhagytuk az épületet, hívjunk szakszerű segítséget, aki elvégzi a gázvezeték-szerelést. Gázkészülékeinket évi rendszerességgel ellenőriztessük szakemberrel!
Milyen károkat okozhat a nem megfelelő rendszer működés?
A gázszivárgás tűz- és robbanásveszélyt okoz. A földgáz egyik legnagyobb előnye, hogy nagyon gyúlékony, viszont szivárgás esetén ez a legnagyobb hátránya is egyben. Az egészségkárosító hatáson kívül nagyon kis koncentrációban halálhoz vezet a belélegzése. A szén-monoxid a földgáz nem teljes mértékű égésének a mellékterméke, ha nem megfelelően működik a fűtőberendezés, nem jó a szellőzés, vagy problémás a kémény, esetleg egy páraelszívó készülék segíti a veszélyes égéstermékek visszaáramlását, könnyen szén-monoxid-mérgezés áldozatává válhat az ember.
Tippek a megelőzéshez
A gázszivárgás és szén-monoxid mérgezés néhány óvintézkedés betartásával megelőzhető.
Teendők:
- Csak engedélyezett típusú, tökéletes műszaki állapotban lévő tüzelő- és fűtőberendezést szabad használni, amelyet szakember üzemelhet be és javíthat
- Használjuk rendeltetésszerűen a tüzelő- és fűtőberendezéseket
- Ellenőriztessük rendszeresen a fűtőberendezést és kéményt
- Szellőztessünk rendszeresen, ügyeljünk a lakás megfelelő szellőzésére
- Biztosítsunk a nyílt égésű gázkészülékeknek megfelelő levegőellátást a lakáson belül
- Szerezzünk be egy gázszivárgásmérő műszert és szén-monoxid jelző készüléket!
A rendszeres ellenőrzés kiemelten fontos!
A bajt jobb megelőzni, ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a fűtőberendezés és a kémény rendszeres, évenkénti ellenőrzését és karbantartását! A kémény állapotát szilárd- és olajtüzelésű berendezés esetén félévente, gázüzemű berendezés esetén évente ellenőriztetni kell. A gázkészüléket (bojler, konvektor, kazán) évente kell felülvizsgáltatni.
Hozzászólás zárolva.