PROMÓCIÓ
Vidéki és romantikus: a vintage lakberendezés
A vintage lakberendezési stílus meghódította az egész világot, a mögöttünk hagyott években Magyarországon is széles körben elterjedt. Napjainkban több gyártó is készít vintage stílusba integrálható lakberendezési tárgyakat, legyen szó bútorokról, tapétákról vagy éppen más berendezési tárgyakról. De vajon hogyan is néz ki a vintage jegyében a nosztalgikus békebeli hangulattal vegyített régi újragondolása, a modern és a régi ötvözése, a természetességgel párosított használtság érzése? Nézzük!
Mégis kihez illik?
A vintage szó régiest, klasszikust, kopottast jelent. Magát a kifejezést eredetileg a borászatban használták. A bortörténet szakavatottjai szerint régen a portói borokat nevezték „vintage”, azaz „évjáratos” bornak, amely egy igen előkelő rangot jelentett. A kifejezés hamar átkerült a divat és legfőképpen a lakberendezés szakzsargonjai közé. Sokáig a huszadik század középső harmadának ruházati és lakberendezési stílusát értették a kifejezés alatt, ám modern korunk lakberendezésének világában a fogalom némiképp kitágult. A vintage lakberendezési stílus mindenkihez illik, aki szereti a különlegeset, illetve akit megragad egy múltat valamint a jelent összekötő, mégis eredeti és eklektikus irányzat.
Régi és új ötvözése – türelmet és odafigyelést igényel
Egy vintage stílusban berendezett lakás megtervezése egyáltalán nem könnyű és egészen hosszadalmas folyamat is lehet. Rengeteget kell kutatni a számunkra leginkább megfelelő bútorok után. Ha egy mondattal szeretnénk megfogalmazni: a vintage stílus lényege, hogy a régi vagy annak látszó bútorokat, kiegészítőket merészen keverünk újakkal.
A vintage arculat kedvelői szerint a stílus lelke a bútorokban rejlik. A régi bútoroknak nem pusztán egyedi megjelenése, de története és ezáltal lelke is van. Önmagukban, egy térben egymás mellé téve viszont az antik bútordarabok kifejezetten nyomasztóvá tehetik az összképet. Amennyiben viszont modern, letisztult bútorokkal, tapétákkal, faldekorációkkal vagy más hasonló kiegészítőkkel találkoznak nemcsak egyedivé, de némiképp romantikussá, sőt eklektikussá varázsolhatják a belső teret. Bár a régi bútorok nagy szerepet kapnak a lakberendezési stílusban, a vintage nem retro és a retro sem vintage önmagában. A vintage arculat kialakításakor a fő hangsúly az egyes korszakok keverésén van, ezt azonban nagyon finoman, az egyensúlyt, az arányokat és az összhangot megtalálva lehet csak alkalmazni. A vintage lakberendezési stílus további jellemző ismertetőjegye, hogy az otthonunk vonatkozó helyiségébe beállított régi holmik sok esetben eredeti funkciójuktól eltérően kerülnek használatba. Egy alsó konyhában évtizedekig porosodó szék kidekorálva szemet gyönyörködtető szerepet kaphat például éjjeli szekrényként. Nem győzzük eléggé hangsúlyozni: nem szükséges minden esetben drága antik bútorokban gondolkodnunk! Ma már a bútorpiacon elérhető áron találunk régies stílusban gyártott és felületkezelt, ám újonnan gyártott darabokat. A stílusnál alkalmazott alap bútorok színe visszafogott, az esetek többségében naturális.
Hozzászólás zárolva.