10 dolog, amit lehet, hogy nem tudtál a Holdról
Mindennek van napja, hát persze, hogy a Holdnak is! Méghozzá július 20. Ezen a napon, 1969. július 20-án lépett először az első ember, Neil Armstrong erre az égitestre. Lássuk, milyen érdekességek derülhetnek ki még ki barátunkról, a Holdról!
5. Hold: szép új otthon?
Az Artemis program célja, hogy az első nőt és vele majd egy férfit 2024-ig a Holdra juttasson, akik megalapozhatják a 2028-ban induló Mars-kutatásokat. A NASA stratégiai tervei szerint fontos vizsgálni az emberi élet hosszú távú lehetőségeit a Holdon. Első lépésként a NASA új fejlesztésű űrhajójával, az Orionnal a Földtől negyedmillió mérföldnyire található, Gateway nevű űrbázis fedélzetére küldi majd a kiválasztott űrhajósokat, hogy holdi pályára állítsa őket. A tervek szerint az űrhajósok ezen az űrállomáson, a Hold körül fognak élni és dolgozni. Ők lesznek az első holdi telepesek.
6. Golflabda a Holdon
Amióta az első emberek 1969-ben a Holdra szálltak, már nemcsak port találunk a felszínén. Az űrhajósok “ott felejtettek” néhány földi relikviát, például két golflabdát, egy Andy Warhol grafikát és II. Erzsébet királynő üzenetét is. Eugene Cernan, az Apollo 17 parancsnoka és az egyik utolsó ember, aki a Holdon járt, 1972-ben beleírta lánya nevének kezdőbetűit a porba. A holdi viszonyoknak köszönhetően a TDC betűk örökké láthatóak maradnak.
7. Nem annyira barátságos, mint amilyennek tűnik
A Holdnak nagyon vékony atmoszférája van, ezért egy porréteg – vagy egy lábnyom – évszázadokig érintetlenül megmaradhat a felszínén. Vastag légkör nélkül a hő sem marad meg a felszín közelében, ezért a hőmérséklet erősen ingadozik. A nappali hőmérséklet a Hold napos oldalán eléri a 134 Celsius-fokot; az éjszakai oldalon pedig rendkívül hideg van, mínusz 153 Celsius-fok, nap, mint nap.
8. Egy nő is kellett a sikeres Holdra szálláshoz
Tudtad, hogy a Holdra szállás szoftverét a fejlesztőről, Margaret Hamiltonról nevezték el? Ezzel tisztelegtek a NASA-nál végzett munkássága előtt. Margaret eredetileg matematikus volt, de megtanult programozni is. Hamilton volt a Holdra szállás navigációs programjának fő szoftvermérnöke. Ezen a területen azóta is kiemelkedő számú nő tevékenykedik a NASA-nál.
Hozzászólás zárolva.